Nikon Nikkor 50mm f/1.8

35mm formatta (Fx) en sevdiğim açıdır 50 mm.  DX formatta ise 75mm ye tekabül etmektedir. Yani dx formatta da en iyi portre lenslerinden biri denebilir. (bunun dışında 85mm için de öyle denir). Nikon şimdi de bu lensi Af motoru olmayan gövdeler için af-s sini çıkardı, çok da iyi yaptı. Bu sayede Nikon’un yeni çıkan D3100, D5000, D5100 gibi gövdelerinde sorunsuz şekilde af yapabileceği anlamına geliyor. Yani bu da Dx formatın daha uzunca bir süre devam edeceği anlamına geliyor.

Her neyse, lens hızlı ve son derece keskin bir lens. Nikon için de Canon için de fiyat performans lensidir. Çünkü en ucuz lenslerinden biridir her iki markanın da. Yalnız bunların malzeme kaliteleri gayet dandiktir. Objektifi takıp çıakrmaya çalışırken kıranları falan bolcana duydum.  Eğer ki Dx formatta gerçek 50mm açısında çekmek isterseniz Nikon’un dx gövdeler için çıkardığı 35mm f/1.8 ve de f/1.4 var. (Ben yakın zamanda almayı düşünüyorum gerçek anlamda bir 50mm ye aç kaldım : )) )

Daha düşük ışık koşullarında çekim yapmak için 50mm f/1.4 ü de tavsiye ederim. O daha da hızlı bir lens (keskinlik olarak çok da bir farkı olmadığı söyleniyor fiyat birazcık daha pahalı)

Neyse sonuç olarak çok fazla kullanılmayacak olsa bile de her Nikon ya da Canon gövdesi olanın elinde bulunması gereken bir lens bana göre.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s