Zenit ET

Yaptığım güncel inceleme için Anlog İnceleme: Zenit ET yazımı okuyun

Efsanelerin efsanesi Sovyet Zenit. Kullanımı zor, pozometresi düzgün çalışmaz, taşımak isterken bel kırar, bez perdedir, yırtılır sıkışır, bir sürü bir şeydir… Ama gel gör ki amatör fotoğrafçının efsanesidir.

 

Ekşisözlükten okuduğum kadarıyla makinenin altındaki seri numarasının son iki rakamı üretildiği yılı gösterir. Atıyorum 865888 yazıyorsa bu makine 1988 yapımı.

Ne yazık ki son yıllarda bu Zenit efsanesi plastiğe dönmüştür, baya bir karizmayı çizdirmiştir.

Ben ise yaklaşık bi 5 senedir falan Zenit ET modelini kullanmaktayım. (bir çok kişide olduğu gibi bana da babamdan kalmıştır öncesinde evde bir köşede yatmaktaydı)

Bunun gördüğüm kadarıyla diğer modellerden en büyük farkı pilsiz çalışıyor olması. Yani pil olmadan pozometresi ışığı ölçebiliyor. Zaten bir pil yuvası da yok.

En büyük handikapları da diğer Zenitler gibi bez perde olması (çabuk bozuluyor bu bez perdeler (şanslıyım ki daha hiç bozulmadı benimki)) ve de pozometresinde selenyum kullanılmış olması. Bu da zamanla pozometrenin yanlış ölçüm yapmasına sebebiyet veriyor.

Perde gittiği zaman, Sirkeci Hayyam pasajında 30-50 tl arası yaptırabiliyorsunuz. Zaten 20-30 tl daha koyunca çalışan bir modelini satın alabiliyorsunuz, yani yaptırmak o perdeyi çok da mantıklı değil. Misal benim Zenit bozulunca büyük ihtimal süs olucak.

Makinenin üzerinde f2.0 Helios 58 mm objektif bulunuyor. Lensin bence en büyük avantajı açık diyaframda güzel bokeh oluşturabilmesi.

 

“+”ve “-“leri

+Çok ucuz

 

+Elinizde bu varsa kavgadan korkmazsınız, yanınızda ekstra kesici ya da delici alet taşımakla uğraşmazsınız. Brine mi sinirlendiniz? Atın kafasına…

-Selenyum olanların pozometresi bozuk oluyor

-Çok ağır

 

-Bez perde

-Kısıtlı özellikler

-Eskisi kadar çok lens seçeneği yok.

13 comments

  • objektif üzerinde diyafram halkası var, makinenin sağ üst köşesinde enstantane halkası var, film i takıyorsunuz, sol üst köşede din (iso oluyor çok eskilerden) ayarı var (din iso sıkalasından tam emin değilim ama 21 din 100 iso gibi bir şey oluyordu sanırsam, internetten o listeye ulaşabilirsiniz), kolu kuruyorsunuz deklanşöre basıp fotoğrafı çekiyorsunuz.

   yani temel fotoğraf bilgisi gerektiren bir fotorğaf makinesi, çünkü tamamen manuel. bir de tabi ışığı üzerindeki pozometreden ölçerek (bu pozometre makinenin eski olmasından dolayı tam olarak çalışmayabilir, ben şanslıyım benimki çalışıyor) ayarları yapmanız gerekir.

   Beğen

   • yıllardır evde sürünüp duran zenıt12 fotoğraf makinesini geçen gün taşınırken buldum telefonum ve küçük dijital fotoğraf makinem hariç makine kullanması bilmiyorum bi kaç video izledim kullanım kılavuzunu sabahtan beri okuyorum filmin yanmasını fln geçtim çıkarıp taktım ne var ne yok kurcaladım
    ilerleme kaydedebildim mi ? pek sanmıyorum 😦
    yardımcı olabilir misiniz en azından düzgün bi kaç poz çekebileyim ? perdesi bozuk mudur nasıl anlayabiirim ? hangi pozdan almam lazım ? bir de maaliyeti ne olur ?

    Beğen

   • Makinenin tepesinde, deklanşörün arka kısmında deklanşör vardır, onu çekip kurup, deklanşöre bastığınızda eğer ayna ve perde hareket ediyorsa, perdesi bozulmamış demektir. Perdeyi görmek için de makinenin arkasını, film koyulan yeri açın, enstantane (en tepedeki dönen tekerlek 500-250,100,50 gibi rakamlar yazan) yi b ye getirin, kurma kolunu kurun ve deklanşöre parmağınızı uzunca süre çekmemek suretiyle basılı tutun. eğer arkadan, açık kapaktan baktığınızda objektif ve ışığı görüyorsanız perde bozuk değil demektir. eğer bozuksa sirkecide hayyam pasajına götürüp makineyi tamir ettirebilirsiniz.

    bu makine ile fotoğraf çekmek çok zor olmasa da temel fotoğraf bilgisi gerektirmektedir, bu da maalesef buradan anlatabileceğim bir şey değil.

    Beğen

 1. Yazınızda bir hata gördüm düzeltmek istedim.Seri numarasındaki son iki hane değil ilk iki hane üretim tarihini göstermektedir.

  Beğen

  • Eğer banyo ettirdiyseniz daha önce, o zaman o negatifleri scan edebileceğiniz bir yere götürün. Bu banyo yapan bir fotoğrafçı da olabilir. Sonra onlar CD ya da e-mail şeklinde geri yolluyorlar. Eğer banyo ettirmediyseniz o zaman abnyo eden bir yere götürüp Banyo + Scan diyorsunuz. onlar 1-2 gün içerisinde halledip dijital şekilde veriyolar geri.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s