Sokak Muhabbetleri: Aslı Ulaş Gönen

Merhaba Aslı, önce biraz kendinden bahseder misin?

1975 doğumluyum. Anadolu Üniversitesinde Turizm Otelcilik okudum. 23 yıldır bir kamu kurumunda çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk annesiyim. Fotoğraf ile ilgili hiç bir eğitim almadım ve sanırım sokaklarda gezebildiğim müddetçe fotoğraf çekeceğim..

Fotoğrafla dair ilk anın ne?

İlk anım değil ama eşimin, bana ait ilk fotoğraf makinasının tek bir tuşuna basarak 600 küsur fotoğrafı bir anda silmesini hiç unutamıyorum.

Fotoğrafa nasıl başladın?

Mutlaka hatırlayanlarınız vardır, internette fotokritik sitesini keşfetmem ile fotoğrafa başladım diyebilirim. Uzun bir süre üye olarak sadece paylaşılan fotoğrafları izledim ve eleştirileri okudum. Sonra “neden ben de yapamayayım ki?” diyerek başladım.

Seni sokak fotoğrafçılığına ne yönlendirdi ve sokak fotoğrafçılığına nasıl bir yaklaşımın var?

Ben başka hiçbir fotoğrafçılık alanında deneme yapmadım. Sokakla başladım ve sokakla devam ediyorum. Sokaklardaki özgürlük alanımız, sayısız kompozisyon yakalama imkanı ve çeşitlilik beni buna yöneltti diye düşünüyorum. Sıradan anları belgelemek, ben de oradaydım diyebilmek, ışığın, gölgenin, yansımanın ve renklerin peşinden koşmak, bazı anlarda gölgem ya da yansımam ile de olsa kadraja girmek gibi bir yaklaşımım var.

Fotoğrafa yeni başlayan haline ne gibi tavsiyeler verirdin?

Kesinlikle şimdiki aklım olsa bir an’ı yakaladığımda mutlaka düşünmeden fotoğrafını çekerdim, sonra geri gelirim, sonra çekerim dememek olurdu zira aynı mekan, aynı ışık kısacası o anki şartlar yerinde durmuyor olabilir, ben başlarda bu hatayı çok yaptım.

İlham “aldığın fotoğrafçılar kimler?

Fotoğrafa ilk başladığım yıllarda bana ilham veren fotoğrafçılar yine fotokritik yıllarından tanıdığım Cahilus ve Alphan Yılmazmaden’dir. Sonraları işin içine girdikçe keşfettiğim Ara Güler, Trent Parke, Lee Friedlander, Vivian Maier, Elliott Erwitt gibi fotoğrafçılar ilham kaynağım olmuştur.

Seni en çok etkileyen 5 fotoğraf kitabı hangileri?

Roland Barthes “Camera Lucida”, Susan Sontag “Fotoğraf Üzerine”, Terry Barrett “Fotoğrafı Eleştirmek” ve Özer Kanburoğlu”A’dan Z’ye Fotoğraf” ilk aklıma gelenler.

Fotoğraf çekmeyi sevdiğin yerler

Kendimi sokaklarında rahat hissettiğim ve aşina olduğum yani yaşadığım yer olan Eskişehir. Odunpazarı, Porsuk nehri civarı, Hamamyolu caddesi, Köprübaşı gibi sirkülasyonun yoğun olduğu yerler.

Zamanla fotoğrafa yaklaşımın ve tarzın nasıl değişti?

Son yıllarda Türkiye’de de değişen bakış açısı ile sokak fotoğrafçılığını gerçek anlamda keşfetmem ile oldu. Önceleri siyah beyaz daha şiirsel tatlardaki fotoğraflardan daha renkli, daha geometrik ve gölgeli fotoğraflara geçmem ile kısaca ışığı ve rengi fark etmem ile oldu diyebilirim.

Hikayesini sevdiğin bir fotoğrafın var mı ve bizimle hikayesini paylaşır mısın?

Sisli bir sabah evde herkes uyurken makinemi alıp dışarı çıkmam, ıssızlığın ve belirsizliğin içinde makinemle dolaşırken çektiğim bu fotoğrafı unutamam.

Kullandığın ekipman ne ve sence ekipman ne kadar önemli?

Fotoğrafa ilk başladığımda şu tatile giderken kullanılan her evde olan şipşaklarla başlamıştım ve bu makine ile çektiğim fotoğraflarla (eğer bir kriterse) ödül bile aldığımı söyleyebilirim. Şimdilerde Fujifilm’in aynasız X-M1’ini kullanıyorum. Bence önemli olan kullandığımız ekipmanı tanımak ve belli bir bakış açısına sahip olmak.

Gelecekteki planlarından biraz bahseder misin

2019’un son aylarında Turkuazstreet Fotoğraf Kollektifi üyesi olarak kabul edildim ve yeni yılda güzel projeler (sergi, kitap gibi) olacağını düşünüyorum. Son yıllarda kitap kapağı olarak basılan fotoğraflarım da mevcut, yeni yılda bir yenisinin eklenmesi ve sizinle gerçekleştirdiğim sokak hikayeleri röportajım benim açımdan fotoğrafla ilgili olabilecekler arasında yer alıyor.

Aslı Gönen’in işlerine şuradan ulaşabilirsiniz:

Instagram: @gonenasli

2 comments

  1. Çok güzel bir çalışma ve röportaj olmuş. Fotoğraflar sokak fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için ilham verici. Türkiye’den örnek alınacak fotoğrafçıları tanımak önemli.Tebrikler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s