Sokak Hikayeleri ve Patreon

Sokak Hikayelerine 2016 yılında ilk başladığım zaman internette sokak fotoğrafçılığına dair yeterli Türkçe kayak yoktu. Ben de bu açığı görüp insanları nasıl bu konuda bilgilendirebilirim diye kafa patlattım, sonunda da sokak fotoğrafçılığının tanımının yapıldığı ve detaylarından bahsedildiği, ilham verici fotoğrafların ve fotorğafçıların paylaşıldığı, çeşitli teknik ve ekipmanlardan bahseden hikayelerle Sokak Hikayelerini kurdum. Bu süreç içerisinde bir sürü fotoğrafçı tanıdım, bir sürü fotoğrafçıdan ilham aldım ve benim için en önemlisi; Sokak Hikayeleri okuyucularından beni çok mutlu eden geri bildirimler aldım. Benim için en unutulmazı ise bu senenin başında yaptığımız sokak fotoğrafçılığı atölyesiydi.

Sokak Hikayelerini gelecekte neler bekliyor?

Sokak fotoğrafçılığı için bir tanım oluşturmaya çalıştığım bu süreçte sokak fotoğrafçılığı ile ilgili yeni yeni blog ve web siteleri ortaya çıktı ve benim yapmaya çalıştığım gibi, kendilerince sokak fotoğrafçılığını insanlara tanıtmaya/anlatmaya çalışıyorlar. Bu noktada artık diyebilirim ki, insanlara fotoğrafı ve sokağı anlatmaya çalışmak gibi bir misyonum kalmadı, çünkü bunu benden daha iyi yapan siteler olduğuna inanıyorum. Ekipman dediğiniz şey de ayrı bir dedikasyon. Otur bilgisayarın başına haldır haldır yaz değil ki, ekipmanı alıyorsun, menülerine girip kurcalıyorsun, dışarı çıkıp video ve fotoğraflar çekiyorsun. Her ne kadar keyifli olsa da uğraştırıcı bir tarafı var. Markalarla iletişim kısmından hiç bahsetmiyorum bile, yok o marka cevap vermez, şu marka cevap verir ama istediğin ekipmanı yollamaz, ekipmanı alırsın bir hafta içerisinde geri iade etmen gerekir, negatif bir yanını görürsün, bunu en usturuplu nasıl yazabilirim onun için kırk takla atarsın, kısacası benim için sürdürülebilir olmuyordu. Ya ekipman incelemek için bir bütçe oluşturur, ekipmanı kendim satın alır ve layıkıyla o incelemeyi yaparım ya da kırk yılın başında elime gerçekten kayda değer bir ekipman geçtiğinde bunun incelemesini yazarım, işte bu noktada da yeni açacağım Patreon hesabı devreye giriyor, detaylar yazının daha aşağısında. Benim açımdan bir diğer handikapı da ekipman incelemenin, devamlı farklı ekipman kullanımı nedeniyle fotoğrafın esas ilgilendiğim kısmına yeterince vakit ayırmamam.

Daha Çok Etkinlik

Sokak Hikayelerinin bana kattığı en önemli şeylerden bir tanesi de yeni fotoğrafçılarla tanışmam ve onlardan ilham almam demiştim. Bu tanışmalarım da genelde internet ortamında slm asl diyerek olmuyor, birebir görüşerek, fiziksel temas kurarak oluyor. Bu sayede yeni şeyler öğreniyorum ve ilham alabiliyorum. Yaptığım sokak fotoğrafçılığı atölyesi de benzer şekilde tatmin edici bir deneyimdi. Fotoğrafı konuşmak, birebir fotoğrafı anlatıyor olmak. Bu bağlamda yeni yılda daha fazla etkinlik yapmak ve Sokak Hikayeleri takipçileri ve diğer fotoğrafçılarla daha fazla fiziksel temas kurmak istiyorum. Düzenlemeyi düşündüğüm etkinlikler arasında söyleşiler, sergiler ve mümkün olursa fotoğraf yarışmaları var.

Daha fazla seçki

Ben fotoğraflardan daha çok etkileniyorum. Güzel bir fotoğraf, akıllıca tasarlanmış bir fotoğraf ya da hikayesi bana dokunan bir fotoğraf bana ilham verir, daha fazla fotoğraf çekme isteği uyandırır bende. Bu nedenle de mümkün mertebe bol fotoğraf izlemeye çalışırım. Bu doğrultuda Sokak Hikayeleri için daha fazla seçki oluşturmak hem mantıklı hem de sürdürülebilir geliyor.

Kahve Köşesi

Evet yanlış duymadınız, Sokak Hikayeleri’nin bir de kahve köşesi olacak. Nedir peki bu kahve köşesi? Fotoğrafçılık gibi bir diğer tutkum da kahve. Farklı çekirdekler ve farklı demleme yöntemleri ile deneyler yapıp, farklı lezzetler aradığım bir hobi haline dönüştü kahve. Sokak Hikayelerinde açacağım kahve köşesinde de kahvelerden, kahve ekipmanlarından vs bahsetmeyi düşünüyorum. Patreon‘a özel de bir kahve aboneliğimiz olacak.

Patronumuz olmaya hazır mısınız?

Açıkçası Sokak Hikayeleri para kazandırsın diye hiç kasmamıştım. Arada bir iki ufak sponsorluk sayesinde bir kazanç sağlamıştı geçmişte ama bu sponsorluklar hosting masraflarını karşılayabilecek düzeyde bile olmadı. Hoş bu benim için bir problem değildi, ne zaman ki 2019 yılında işimden gücümden ayrıldım ve artık fotoğraftan vs para kazanmaya başladım, o noktada bu sitenin masrafları da canımı yakmaya başladı. Hatta Ağustos 2019’da siteyi kapatmayı bile düşündüm, fakat sonrasında bu kadar verdiğim emek boşe gitsin istemedim ve devam ettirme kararı aldım. Sakın yanlış anlamayın, bundan sonra Sokak Hikayeleri paralı olacak, ya da okumak istiyorsanız para vereceksiniz gibisinden bir talebim olmayacak. Amacım sadece siteye maddi olarak katkıda bulunmak isteyenlere ve hem Sokak Hikayeleri takipçilerinin yararlanabileceği hem de siteye kaynak yaratabileceğim bazı projelere altyapı sağlayabilmek. Ayrıca ileride düzenleyeceğim yarışma, atölye gibi paralı etkinlikler için de bir altyapı oluşturmak.

Kısaca, Patreon üzerinden üyelik sistemimiz nasıl çalışacak anlatayım: 1 ya da 2 dolar bağışlayarak sitenin masraflarına katkıda bulunabilirsiniz. $5 verdiğinizde Fotoğraf Feedback & Baskı üyeliğine hak kazanmış oluyorsunuz. Burda her benimle paylaşacağımız 10 fotoğrafa tamamen dürüst ve yapıcı yorumlarımı verip aralarından seçeceğim bir fotoğrafı 30×20 baskı alıp evinize yollayacağım. Bir diğer üyelik modelimiz ise Kişisel Fotoğraf Mentorluğu. Aylık $20 gibi bir ücretle haftalık toplantılarla fotoğraf gelişiminizi yakından takip edip ve de haftalık çektiğiniz fotoğraflara geribildirim verip sizi daha iyi bir fotoğrafçı olma yolculuğunuzda gereken desteği verebilmek. haftalık görüşmeler mümkünse yüzyüze, değilse Skype, telefon gibi iletişim araçlarıyla sağlanıyor olacak. Mümkün olduğu durumlarda da randevulaşılıp sokaklarda beraber fotoğraf çekip direkt sokakta gerekli desteği sağlayabilmek.

Üyelik modellerinin dışında taleplere göre tek seferlik modeller de olacak. Bunlardan bir tanesi de Aylık Kahve uygulaması. Her ay denediğim kahvelerden lezzet olarak uygun bulduğum bir tanesini, üzerine cüzi bir miktar koyarak size ulaştırıyorum.

Bir süre bu tarz gelir modelleri üzerinde çalışacağım, bu süreçte en büyük amacım da Sokak Hikayelerini kendi kendine yeten bir platform haline getirmek. Bu nedenle de bundan sonra yazılarda ya da sosyal medyadaki paylaşımlarda Patreon ile ilgili şeyler görürseniz şaşırmayın. Kalın sağlıcakla.

Patreon sayfamıza burdan ulaşabilirsiniz: https://www.patreon.com/sokak_hikayeleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s