New York’a İzini Bırakan Fotoğrafçı: Jill Freedman

Kendini anlaşılamamış grupları anlatmaya adamış bir fotoğrafçı. Polisler, sirk çalışanları, itfaiyeciler… New York’un karmaşık yaşamını, bu insanları merkeze oturtarak belgelemiş bu büyük sanatçı, 9 Ekim Çarşamba akşamı Manhattan’da evinin yakınındaki bir bakım evinde 79 yaşında hayata veda etti.

New York’un sokak fotoğrafçılarını anlatan belgesel Everybody Street’te de karşımıza çıkan, enteresan yaklaşımı ve çarpıcı fotoğraflarıyla dikkatleri çeken fotoğrafçının ilham kaynakları arasında André Kertész ve W. Eugene Smith vardı.

Kariyeri boyunca yayınladığı kitaplar arasında: Washington DC’nin gecekondu bölgesi olan Resurrection City’i belgelediği Old News: Resurrection City (1970), Volkswagen Kombi’si ile takip ettiği ve 2 ay boyunca fotoğrafladığı Clyde Beatty-Cole Brothers Sirki’nden fotoğrafların yer aldığı Circus Days (1975), Harlem ve Bronx’taki itfayecileri fotoğrafladığı Firehouse (1977) ve 1978 – 1981 yılları arasında New York’un iyi polislerini fotoğrafladığı serisi Street Cops var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s