Fotoğrafçı Olarak Neden ve Nasıl Portfolyo Oluşturmalısınız?

2 Ocak Cumartesi günü gerçekleşecek Sokak Fotoğrafçılığı atölyesine katılan her fotoğrafçı, portfolyosu üzerinden yorum alacaktır.

Sokak Hikayeleri Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıkla

Biz fotoğrafçılar için paylaşmak bir içgüdüdür. O nedenle hayatı belgeleriz, o nedenle ilgimizi çeken anları kaydederiz. Bu sayede diğer insanları aydınlatabilir ya da kendi bakış açımızdan hayata bakmalarını sağlayabiliriz. Bu demek değildir ki fotoğrafı başkaları için çekeriz, fakat paylaşmak işimizin bir parçası olur artık…

İnternet sağolsun, birçok platform var fotoğraflarımızı paylaşabileceğimiz. Sosyal medya nedeniyle, ishal olmuşçasına elimize geçen her fotoğrafı paylaşır olduk. Bu da beraberinde yeni bir sorun doğrudu, fotoğraf kirliliği.

Fotoğrafçılar tarafından en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram

Kaçımız sosyal medyaya koyduğu fotoğrafların tamamından gurur duyuyor? Ya da kaçımızın sosyal medyada paylaştığı her fotoğraf gerçekten nitelikli, etkileyici bir hikaye anlatıyor? Hemen cevap vereyim, çok azımız.

İşte bu sorunu aşmanın tek yolu bir portfolyonuzun olması. Yani en iyi fotoğraflardan oluşturulmuş, sizi ve tarzınızı en iyi şekilde ifade eden fotoğrafların gösterildiği bir seçki.

Neden Portfolyonuz olmalı?

Portfolyo, fotoğrafçının kimliğidir. Bir fotoğraf işi alacaksanız, müşterinizi etkileyeceğiniz yerdir portfolyonuz. Tabii ki sosyal medyanın gerçekliğini göz ardı etmiyorum. Takipçi sayınız eşittir ulaşabildiğiniz insan sayısı ve ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız, firmalar da sizinle o kadar ilgilenecektir. Ama tek bir gerçek var ki, fotoğraflarınız ilgi çekici ya da nitelikli değilse, isterseniz yüzbinlerce insana ulaşın, işiniz zor. En fazla sosyal medya fenomeni olursunuz ki, bence bunda da bir sorun yok. Fakat amacınız yeteneklerinize yakışan işler almaksa o zaman portfolyonuzla ön plana çıkmalı ve müşterilerinizi tavlamalısınız.

Portfolyo nasıl yapılır?

Adobe Lightroom portfolyonuz üzerinde çalışmak için güzel bir araç

Fotoğraf portfolyosu, sizi en iyi temsil edeceğini düşündüğünüz fotoğraflardan oluşan işlerin derlemesidir. Bunu yaparken de doğal olarak en iddalı ve güncel tekil görsellerin yanında oluşturduğunuz hikaye ve projeleri kullanmalısınız.

Yapacağınız şey ise arşivinize girip, fotoğraf çektiğiniz ilk günden bugüne, çektiğiniz bütün fotoğrafları bir bir incelemek. Bu süreç içerisinde hem işlediğiniz konuları çıkarabilir, hem de birbiriyle alakalı görselleri bir kenara ayırıp belki bilinçli bir şekilde ilerlemediğiniz yeni seriler oluşturabilirsiniz.

Geri bildirimin önemi

Fotoğraflarınıza ne kadar çok bakarsanız, fotoğraflarınız gözünüze o kadar sıradan ve gereksiz gelmeye başlayacaktır. En azından bu benim için böyle. Öyle ki, çekerken ve diğer insanlarla paylaşırken gurur duyduğum fotoğraflar, zamanla kendime acıdığım, hatta kendimi aşağıladığım karelere dönüşüyor. “Çeke çeke bunu mu çekmişim” ya da “yahu ne kadar yetenksizim” gibisinden kendime çemkirdiğim bir sürece oluveriyor. Bunu aşmanın benim için yegane yolu ise fikrine güvendiğim fotoğrafçıların fikirlerini alıp ona göre bir anlam biçmek. Bu sayede hiçbir zaman ilginizi çekmemiş fakat kenarda köşede kalmış iyi fotoğraflarınızı da gün ışığına çıkarabilirsiniz.

Proje açıklaması

Fotoğraflarınıza tek tek isim vermek pek de önemli değil, ama oluşturduğunuz seri ya da projeleri sözlü olarak ifade edebilmek oldukça önemli. Bu sayede oluşturduğunuz projeye göz atacak birisinin konunun ne olduğuna dair daha iyi bir fikri olacaktır. Projeye göre, konu, konum ve hatta zaman aralığını yazabilir, insanlara neye batıklarına dair daha iyi bir tablo sunabilirsiniz.

Bu açıklama, aynı zamanda portfolyonuzu editörlere vs yollarken de oldukça işe yarayacaktır. Proje açıklaması olmayan bir iş genelde fotoğraf editörleri tarafından incelenmez bile

Online mı olsun offline mı?

Dijital fotoğrafçılık ve internet sayesinde fotoğraf daha da yaygınlaştı, işlerimizi dijital ortamda paylaşabildiğimiz gibi, portfolyonuzu da sanal dünyada oluşturabiliriz. Peki eskiden nasıl olurdu bu işler? Fotoğraflar seçilir ve bir kitap ya da bir kutu içinde sergilenen fotoğraflar şeklinde basılır. Eğer yüzyüzeyken gösterecekseniz portfolyonuzu, basılı fotoğraflar bence hala en ideali.

Daha çok insana ulaşmak istiyorsanız ve günümüz internet çağının gerekliliklerini yerine getirmek istiyorsanız online portfolio olmazsa olmaz. Fakat fotoğraf dediğiniz şey baskı aldığınız zaman farklı bir anlam kazanıyor, bu da bir gerçek. Bu bağlamda insanlara fiziksel olarak gösterebileceğiniz bir portfolyonun olması da bence gerekli. Online portfolyo gibi şart değil, ama olsa iyi olur.

Sanatçının olmazsa olmazı About Me kısmı

Charalampos Kydonakis nam-ı diğer Dirty Harrry’nin portfolyosundan hakkında sayfası

Özellikle online portfolyoların hemen hepsinde gördüğümüz bir şey, sanatçının oluşturduğu ve kendinden bahsettiği hakkımda kısmı. Bu açıklamayı dilerseniz sizi iyi tanımladığını düşündüğünüz kimselere de yazdırabilirsiniz. Fakat çoğunluk kendi tanımını kendisi yapıyor, bunu yaparken de ya kendisinden bir üçüncü şahısmışçasına bahsediyor (en yaygın olanı, fakat bana biraz şizofrenik geliyor) ya da direkt kendisini anlatıyor (ben bu şekilde yapıyorum mesela).

Kendinizi tanıtmanın yanı sıra derece aldığınız yarışmalar, dahil olduğunuz sergiler ya da çıkarttığınız, yer aldığınız dergi, kitaplardan da bahsetmeniz önemli. Bu sayede bu bölümü okuyan herhangi birisi hem sizin hakkınızda hem de bugüne kadar nerelerde yer aldığınız, neler yaptınızla ilgili daha iyi bir fikir edinecektir.

Sadece Fotoğraflarınızla Sınırlı Kalmayın

Kendi portfolyo sitemde Düzenlediğim fotoğraf yürüyüşlerini tanıttığım sayfa

Her ne kadar portfolyo siteniz iyi fotoğraflarınızı sergilediğiniz bir alan olsa da, fotoğraf dışındaki işlerinizi ya da uğraşlarınızı tanıtabileceğiniz / gösterebileceğiniz bir bölüme sahip olabilir. Mesela fotorğafçılık atölyesi düzenliyorsanız bundan bahsedebilir, yaptığınız ek işleri gösterebilir ve hatta yeni iş imkanları da yaratabilirsiniz bu sayfa üzerinden.

Sonuç

Kendinizi en iyi ifade eden işleriniz diğer yaptıklarınızdan ayırmak , sizi bir fotoğrafçı olarak bir adım ileriye taşıyacaktır, özellikle de amacınız fotoğraf ile ilgili bir iş almak ya da işlerinizi çeşitli yerde yayınlamak ve sergiletmekse. Tabii ki bir portfolyoya sahip olmak bütün dertleriniz çözmeyecek, size ansızın fotoğraf işleri getirmeyecektir. Gene de daha ciddiye alınmanızı sağlayacağından işinizi bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır.

İncelenesi Portfolyo Siteleri

Joel Meyerowitz – https://www.joelmeyerowitz.com/
Matt Stuart – http://www.mattstuart.com/
Ania Klosek – http://www.aniaklosek.com/
Maciej Dakowicz – https://www.maciejdakowicz.com/
Tavepong Pratoomwong – https://www.tavepong.com/
Forrest Walker – http://www.fdwalker.com/
Rohit Vohra – http://rohitvohra.com/
Swapnil Jedhe – http://www.swapniljedhe.com/
Charalampos Kydonakis – https://www.dirtyharrry.com/
Kristin Van den Eede – https://kristinvandeneede.com/
Pau Buscato – https://www.buscato.net/
Graciela Magnoni – http://gracielamagnoni.com/
Jonathan Higbee – http://www.jonathanhigbee.com/
Nick Turpin – https://nickturpin.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s