Sergi: Kaygı, Güven, Bunaltı

9-25 Şubat tarihleri arasında Kadıköy’de Galeri Mod’da yapılacak sergi için fotoğraf seçimleri başlamıştır. Sergide eserleri yer alsın isteyenler 20 Ocak 2019 tarihine kadar seçeceği üç eseri ajeartgroup@gmail.com adresine yollayabilir.

Sergi hakkında daha fazla bilgi için proje açıklaması:

İnsan yaşamı, beden, doğa ve toplum üçgeninde bir boyut kazanmıştır. Bu boyutu oluşturan öğelerin kontrol edilmezliği, insana tarihsel bir kaygı yüklemiş ve onu üstesinden gelinemeyen zorluklar içinde bırakmıştır.

Güven arayışı ise, insanın kurtulmaya çalıştığı bu zorluklara ve tarihsel kaygıya karşı doğal bir davranışıdır. Bu davranış aslında insana özgü istek ve arzuları bastırma tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır. İnsan güven duygusunu yaratmak için erteleme ve tatmin ikilemi arasında kendini hapsetmek zorunda kalmaktadır.

Arzuların ‘oto-kontrol’ olarak nitelenebilecek bu davranışla sınırlandırılması, asıl ve gerçek deneyimlerin yaşanmasını imkansız hale getirmekte ve aslında mutluluğa ulaşma yollarını tamamen tıkamaktadır. Başka bir deyişle bu ‘kontrol’ olgusu, insanı bunaltı ve hoşnutsuzluğa doğru sürüklemektedir.

Bir kontrol simgesi olarak kare biçimin katılığı, baskınlığı, hatta iktidarı vasıtasıyla insanların doğal yaşamındaki bunaltıyı çerçevelemek kaygısı ve çabası bu sergideki asıl önceliği oluşturmaktadır. Sergiye katılan sanatçılardan kaygı, bunaltı ve güven konusundaki görsel yaklaşımlarını ve yorumlarını, kuşatılmışlığın bir göstergesi olarak en temek geometrik biçimin, yani karenin içine oturtmaları beklenmektedir.

Fotoğraf seçimi: Mohammad Ghaofuri (fotoğrafçı ve öğretim üyesi), Fotoğraf gönderim için son tarih 20 Ocak 2019.

Sergi tarihi: 9-25 Şubat 2019, Fotoğraflar seçildikten sonra baskı, çerçeve ve sergiye katılım ücreti olarak 300TL ücret talep edilmektedir. Her sanatçı değerlendirilmek için 3 eser gönderebilir. Seçilen ilk en iyi3 eser için ücret talep edilmemektedir. Fotoğraflar 30×30 veya 50×50 boyutunda olmalıdır. Eserlerinizi ajeartgroup@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0538 0270208 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s