En Etkili Fotoğraf Paylaşım Platformları

Neden fotoğraf çekiyoruz? Her halde bir çok fotoğrafçının aklına zaman zaman bu soru geliyordur. Bazılarımız bu soruya “ekmek paramı kazandığım için” cevabını verecektir, kimileriyse “hayatımı ve çevremi ölümsüz kılmak istediğimden”, bir kesimse “fotoğraf çekmeyi sevdiğimden” diyecektir. Sonuç olarak amacımız ne olursa olsun, çoğumuz çektiğimiz fotoğrafları daha da güzelleştirmeye çalışıyor, oluşturduğumuz hikayeleri Dünya’yla paylaşıyoruz. 

İşlerini diğer insanlarla paylaşmak, bir fotoğrafçı için en önemli anlardan biridir. Böyle olaylar da yaşanıyor demektir, bunlar da yaşandı ya da yaşanacak demektir. Hatta daha da önemlisi ben bunları anlatıyorum demektir. İşte bir fotoğrafçı olarak ölümsüz olduğunuz andır fotoğraflarınızı dış Dünya’yla paylaştığınız an. Çektiklerinizin adınızla birlikte anılacağı an…

Daha iyi fotoğraf çekmenin 6 altın kuralı adlı yazıda bahsetmiştim, çektiğiniz fotoğraflar hakkında geri bildirim almanın ya da diğer fotoğrafçıların fotoğraflarını incelemenin öneminden. İşte fotoğraf paylaşım siteleri ve uygulamalarının bize kattığı en önemli diğer şey, hem diğer fotoğrafçılarla etkileşime girebiliyoruz hem de onların işlerinden ilham alabiliyoruz. 

İşte bu nedenlerden ötürü önemlidiri fotoğraflarımız belli platformlarda paylaşmak. Düşünsenize, eskiden fotoğraflarınızı birileriyle paylaşmak için önce fotoğraflarınızı bastırmanız sonra da ulaştırabildiğiniz insanlara göstermeniz gerekiyordu. Bu kitap forumunda olabilirdi, sergi ya da taşınabilir portfolio formunda da olabilirdi. Ama işlerinizi paylaşabileceğiniz topluluğun boyu çok daha kısıtlıydı işlerin fizikselliğinden. Fakat artık internet sayesinde işlerimizi anında dilediğimiz kişilerle paylaşabiliyor ve onlardan geri bildirim alabiliyoruz. Ya da bir şekilde New York Times’ın fotoğraf editörüne kadar ulaşturabiliyoruz.

Peki fotoğraflarınızı hangi site ya da programlarda paylaşmanız daha mantıklı? Bunun tek bir cevabı yok, her site ya da uygulamanın farklı bir kitlesi ve farklı bir amacı olabiliyor. Tek tek inceleyecek olursak en popüler platformları.

Instagram

En popüler fotoğraf paylaşım uygulamasından ilk bahsedelim istedik. Eğer fotoğraflarınız daha fazla kişiye ulaşsın istiyorsanız Instagram bu işte en iyisi diyebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere, Instagram yani instant (anında) fotoğraf paylaşmanıza izin veren bu uygulamanın sunduğu arayüz sayesinde fotoğraf paylaşmak, fotoğraf bakmak ya da diğer insanlarla iletişim kurmak çok kolay. 

Uygulama kesinlikle eksiksiz değil. Hatta öyle bir eksiği var ki, diğer büyün site ve uygulamalar bu bağlamda Instagram’ın önündeler. O da yüklenilen fotoğrafları yüksek çözünürlükte görememeniz. Yapabileceğiniz tek şey var yüklenmiş bir fotoğrafı iki parmağınızla yakınlaştırabilmek, o da fotoğraflar yüksek çözünürlükte olmadığı için pek anlamlı değil. 

Eğer fotoğraflarım daha fazla kişiye ulaşsın, ve daha fazla fotoğrafçı ile etkileşime gireyim derdindeyseniz Instagram tam size göre. 

Artıları
– Kolay kullanıcı ara yüzü
– Kullanıcı sayısının fazla olması
– Hemen hemen bütün fotoğrafçıların Instagram’da olması
– Reklam vererek daha fazla kişiye ulaşabilmeniz
– Uygulama içinde fotoğraf düzenleyici olması

Eksileri
– Fotoğrafları düzgün bir şekilde yakınlaştıramamanız
– Aşırı bir fotoğraf kirliliğinin olması
– Web üzerinden fotoğraf paylaşılamaması
– Reklam vermeden bütün takipçilerinize ulaşamamanız

EyeEm

Berlin merkezli bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan EyeEm, aynı zamanda Instagram’da eksikliğini hissettiğimiz ne varsa fazlasıyla sahip. Fotoğrafların yüksek çözünürlükte görüntülenebilmesi, web versiyonu üzerinden fotoğraf yükleyebilmek, EyeEm’in kendi kuratörleri tarafından seçilen fotoğrafların sergilendiği, çeşitli şirketlerle yapılan ortaklıklarla oluşturulan yarışmalar, fotoğrafları satabiliyor olmak vs derken bence her fotoğrafçının üye olması gereken bir platform. 

Kullanıcı sayısı Instagram kadar yok, bunun hem avantaj hem de dezavantajları var. Düşününce herkes Instagram’da, New York Times foto editöründen tutun da Magnum Photos’un CEO’suna kadar herkese ulaşabilirsiniz. Fakat milyonlarca kullanıcı arasından sıyrılıp o isimlerin dikkatini çekmek gerçekten zor iş. İşte EyeEm’in avantajı, fotoğraf editörlerinin de yardımıyla kıyıda köşede kalmış güzel işleri göz önüne çıkarıyor olması.

EyeEm, aynı zamanda en büyük fotoğraf etkinliklerinden birisi olan EyeEm Awards’ın da arkasındaki kurum. EyeEm Awards’a katılım bedava, yalnız EyeEm uygulaması ya da websitesi üzerinden katılabiliyorsunuz sadece. 

EyeEm’in sağladığı bir diğer hizmet de, Getty Images ile yaptığı ortaklık sayesinde fotoğraflarınızı Getty Images üzerinden satabiliyor oluşunuz. Fakat burada en büyük problem ödeme sistemi olarak bir tek PayPal kabul etmeleri ve PayPal’ın ülkemizde çalışmıyor olması. 

Artıları
– Yüksek çözünürlükte fotoğraf yükleyebilmek 
– Başka firmalarla ortaklaşa düzenledikleri yarışmalar
– Reklam vermeden bütün takipçilerinize ulaşıyor olmanız
– Web üzerinden fotoğraf paylaşabilmeniz
– Mobil uygulamanın içerisinde fotoğraf düzenleme arayüzü olması

Eksileri
– EyeEm Market PayPal ile çalıştığından dolayı fotoğraflarınızı satamıyor oluşunuz. 
– 

Flickr

Tamamen fotoğraf odaklı olan en eski fotoğraf paylaşım ortamlarından biri olan Flickr 2004 yılında kuruluyor ve 2005 yılında Yahoo tarafından,  2018 senesinde ise Smugmug tarafından satın alınıyor. 

Son satın alım ile birlikte kullanıcı koşulları da değişen platform artık para vermeyen üyelerine 1 terabyte değil 1000 fotoğrafa kadar fotoğraf yükleme izni veriyor. 

Flickr’ın bir avantajı da sokak fotoğrafçıları tarafından en sık kullanılan ortam olması. Hatta fotoğraflarını görmek istediğinizde bir çok fotoğrafçı fotoğraflarını sadece Flickr’a yüklediğini söyler. 

Instagram ve EyeEm gibi uygulamaların getirdikleri yenilikler nedeniyle Flickr ve türevi ortamların popülerliği gün geçtikçe azalmakta. Ayrıca gene Instagram ve EyeEm gibi instant paylaşım uygulamalarının sahip olduğu kolay ve kullanıcı dostu arayüz Flickr’da mevcut değil. Yerine 

Fotoğraflarınızı aynı EyeEm’de ya da 500px’te olduğu gibi Getty Images üzerinden lisanslayıp satabiliyorsunuz. 

Yüklenilen fotoğrafların Exif bilgisine ulaşılabilmesi ise büyük avantaj. Bu sayede hangi fotoğraf hangi değerlerle ve hangi makine ile çekilmiş öğrenebilir, kendinizi geliştirirken bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. 

Artılar
– Sokak fotoğrafçılığı için güzel bir kaynak olması
– Forumlarından fotoğraf ve ekipmana dair yararlı bilgilere ulaşabiliyorsunuz
– Fotoğraflarınızı Getty Images üzerinden satabiliyorsunuz

Eksileri
– Kullanışsız ve eski kullanıcı arayüzü
– Yeni kullanıcı kurallarının getirdiği kısıtlamalar
– Her gün azalan kullanıcı sayısı

500px

2009 yılında kurulan ve 2018 yılında Visual China Group tarafından satın alınan 500px, 15 milyon kullanıcısı ile en büyük fotoğraf paylaşım platformlarından birisi.

Kullanıcılara fotoğraf paylaşma imkanı sağladığı gibi kullanıcılar ve potansiyel müşteriler arasında da köprü kuruyor. 

Manzara, şehir manzaraları ve moda fotoğraflarının çoğunlukta olduğu platform sokak ve belgesel fotoğrafçılığı için kısıtlı bir içerik sunuyor 

Artıları
– İlham almak için güzel bir kaynak
– Fotoğraflarınızı Getty Images dışında başka bir platformdan satmak için ideal
– Güzel fotoğraflar editörler tarafından devamlı ön plana çıkartılıyor

Eksileri
– Rakiplerine kıyasla daha az kullanıcının olması 
– Sokak fotoğrafçıları için zayıf bir platform olamsı

Facebook

Asıl amacı fotoğraf paylaşmak olmasa da, bu amaç için de kullanılabilen bir platform. En büyük avantajı da hemen hemen bütün fotoğrafçılara buradan ulaşabilirsiniz. 

Fotoğrafları ya profiliniz ya da Facebook‘ta milyonlarca olan fotoğraf gruplarından paylaşabilirsiniz. Eğer fotoğraflarınızı sadece takipçileriniz ve arkadaşlarınız görsün istiyorsanız o zaman sadece kendi profilinizde paylaşmanız yeterli olacaktır. Fakat daha fazla kişiye ulaşmaksa amacınız o zaman tarzınıza uygun bir fotoğraf grubu bulup paylaşımlarınıza oradan devam etmek en yararlısı oalcaktır

Artıları
– Kullanıcı sayısının fazlalığı
– Aktif fotoğraf grupları sayesinde fotoğraflarınız hakkında geri bildirim alabilmeniz

Eksileri
– Platform fotoğrafçı ya da fotoğraf odaklı değil


Gurushots

Dünya’nın en iyi fotoğraf oyunu mottosuyla, aslında EyeEm’in iş modelini benimsiyerek ve şirketlerle ortaklıklar kurarak yarışmalar düzenleyen ve bu yarışmaların sonucunda birince gelenlere para, pul, şan şöhret vaat eden bir platform. 

Eğer çektiğiniz fotoğraflardan bir maddi ya da manevi beklentiniz varsa Gurushots‘a kayıt olup ödüllerin peşinden koşabilirsiniz.

Artıları
– Yarışmalara katılıp ödül kazanabilirsiniz
Eksiler
– Çoğu zaman para ödülleri Amazon kuponu şeklinde oluyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s