Fotoğrafçının Seyşeller Rehberi

Hint Okyanusu’nda 115 adanın üzerine kurulmuş ufak bir ülke. Başkent Victoria, Mahe adındaki en büyük adada yer alıyor. Ekvator çizgisinin hemen güneyinde tropik iklime sahip bir cennet parçası adeta. Yemyeşil tropik ormanlar, turkuaz renk deniz, mercan resifler, birbirinden değişik tropik hayvanlar ile eşsiz bir yer Seyşeller.

Fotoğrafçılar için Seyşeller

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Seyşeller, özellikle doğa, manzara ve sualtı fotoğrafçılarına güzel malzeme sunuyor. Eşsiz doğası ve zengin su altı yaşamı, bu amaçla gidecek fotoğrafçılara eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Doğasının dışında ise fazla bir şey sunamıyor. Şehir hayatı, şehir çok ufak olduğu için çok kısıtlı. Buna rağmen, belgesel ve sokak fotoğrafçıları da enteresan kareler yakalayabilir.

ckn xpro1_seychelles-36
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Dediğim gibi, Seyşeller yüzün üzerinde adadan oluşuyor ve bu adalardan tek tek bahsetmem imkansız. Hepi topu iki ada gördüm o nedenle bu adalar hakkında bilgi vereceğim:

Mahe

ckn xpro1_seychelles-28
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Başkent Victoria’nın bulunduğu en büyük ada. Başkentin dışında birçok köy, plaj ve güzel manzaralı dağlar bu adada bulunuyor. Öncelikle manzara fotoğrafı çekmeyi sevenlere tavsiyem, adanın herhangi bir noktası doğal bir şaheser olduğu için kendinize seçeceğiniz kumsal alan, aynı zamanda rahat yüzebileceğiniz bir nokta olsun. Bu sayede hem fotoğraf çekme işini, hem de yüzme işini beraber aradan çıkartabilirsiniz.

ckn xpro1_seychelles-30
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Victoria’dan bahsedecek olursak da. çok ufak bir şehir. Gerçekten ufak bir yerden bahsediyorum, toplamda 4 saat geçirmişimdir şehrin içerisinde ve bazı bölgelere gitmeye bile çalışmadım çünkü koskoca bir hiçlik var çoğu yerde. Yalnızca Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market’ın bulunduğu pazaryeri ve çevresindeki 4 sokak; Albert Street, Revolution Ave, Benezet Street ve Market Street görmeye ve vakit geçirmeye değer geldi bana. Pazar iki katlı bir alanda kuruluyor, alt katta meyve, sebze, balık, baharat gibi yiyecek şeyler satılırken üst katta daha çok hediyelik eşyacılar bulunuyor. Bu nedenle alt katın büyük bölümü dayanılamayacak kadar kötü kokuyor. Fakat Benezet Street tarafında baharatlar ve meyveler satıldığı için koku daha katlanılabilir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Adada Victoria dışında görülmesini tavsiye ettiğim plajlar: Anse Louis, Anse Baleine, özellikle Anse Royale.

Cerf Adası

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Eden Adası karşısında yer alan ve içerisinde münferit evlerin dışında hiçbir yerleşim birimi barındırmayan yemyeşil bir ada. Ada o kadar ufak ki, çevresini kano ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz (yalnız dalgalara dikkat edin).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Adada görülecek pek bir şey yok. Bir tane kullanılmayan kilise ve orman. Eskiden adanın ortasından tepelere çıkabildiğiniz bir orman yolu varmış, fakat gelenlerin çok fazla kirletmesinden dolayı yolu kapatmışlar.

Ulaşım

ckn xpro1_seychelles-46
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Seyşellerde büyük şehirler ya da katedilmesi gereken büyük mesafeler yok. Toplu taşıma ne kadar ilkel olsa da adadaki işinizi görmeye yetiyor. Otobüsün dışında taksi ada içerisindeki tek opsiyonunuz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Adalar arası ise tekneler devreye giriyor. Parslin’e gidecekseniz Seyferry bir seçenek. Seyferry dışında münferit teknelerle işinizi halletmeniz lazım.

Seyşeller hakkında ilginç gerçekler

  • Adaya ilk milattan sonra 200 – 300’ler arası Borneo’dan gelen Malayların yerleştiği düşünülüyor. 800’lerde ise Arap tüccarların adayı keşfettiği bulunan Arapça yazıtlardan anlaşılıyor.
  • The East Indian Company (Doğu Hindistan Şirketi) ait bir gemi yolunu kaybederek bu adayı buluyor fakat adaya yerleşmek gibi bir girişimde bulunmuyorlar.
  • Seyşeller’e gelen ilk koloni 1770 yılında Fransızlardan oluşuyor. Koloninin içerisinde 15 beyaz, 7 köle ve 6 Hintli ile adaya ilk yerleşim kuruluyor.
  • Coco de mer, yani deniz kokonatı, sadece Seyşellerde yetişen bir bitki türü. Hindistanda kıyıya vuran hindistan cevizlerinden yola çıkarak denizde olduğu varsayılıyor ve adanın keşfi ile aslında bu adaya özgü bir bitki türü olduğu anlaşılıyor. Her neyse adı o günlerden dolayı deniz kokonatı yani coco de mer olarak kalıyor.

Seyşeller’de yeme içme

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Adalarda fazla imkan olmadığı için deniz mahsülü ve meyve en sık karşınıza çıkacak gıdalar oluyor. Bunların haricinde yemeklerinde Hint mutfağının etkisini rahatlıkla göreceksiniz. Yemeklerden fazla bir şey beklememenizi tavsiye ederim, gene de farklı lezzetlere açık olun derim.

Benim Tecrübem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Açıkçası Seyşelleri seçmemdeki esas neden güzelce dinlenebileceğim doğayla baş başa bir deniz tatili yapmaktı. Bu bağlamda ne tarz fotoğraflar çekeceğimi pek düşünmeden gittim adaya. Fakat denizde geçireceğim zamanı düşünerek yanımda Olmypus TG-4‘ü ve yanında da Fujifilm X-Pro1’i götümeye karar verdim. Çok isabetli bir karardı, hem Olympus’u su altında test etme şansı yakalamış oldum hem de suyun içindeyken de fotoğraf çekebilmenin keyfine vardım. Ayrıca mercan resifleri arasında yüzmek ve fotoğraf çekmek de nefes kesici bir deneyimdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Deniz ve kumsallar oldukça büyüleyiciydi. Bunun dışında kültürel olarak fazla bir şey sunmuyor. Yerleşimin geç dönemde başlaması adada eski bir kültürel geleneğin oluşmasına engel olmuş. Her şeye rağmen güler yüzlü ve yardımsever insanların bulunduğu keyfili bir adalar topluluğu Seyşeller.

Sonuç

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Seyşeller 2018, Kerem Nasipoğlu

Seyşeller ufak bir nüfusa sahip tropik bir ada. Buraya gitmeye karar verdiyseniz, beklentilerinizi de bu doğrultuda şekillendirmenizi tavsiye ederim. Öncelikle gideceğiniz yerin cenneten bir parça olduğunun bilincinde gidin. Yeşilin ve doğal yaşamın fışkırdığı bir cennet. Bunun yanında da kültürel olarak fazla bir şey sunmadığını da. Eğer kafanızda doğa, manzara ve su altı fotoğrafları çekmek varsa bunun için güzel malzeme bulacaksınız. Daha fazlasını arıyorsanız ise biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Fotoğraf olarak size sunacaklarının ötesinde inanılmaz bir deniz ve doğa deneyimi yaşayacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s