Olympus TG-4 İncelemesi

Kötü hava her fotoğrafçının korkulu rüyasıdır. Fotoğraf makineleri genelde hassas aletlerdir ve hemen her fotoğrafçı şiddetli yağış ya da kar durumunda ekipmanını korumaya çalışır. Her türlü koşula dayanabilecek bir ekipman ise her fotoğrafçının hayalidir. Olympus TG-4’de kategoriye girebilecek bir fotoğraf makinesi.

ckn xpro1_istanbul-4126

Denizde, karda, kışta, çölde; her türlü koşulda sorun çıkartmadan çalışacak bir ekipman hayalini ilk kez Hırvatistan seyahatinde kurmuştun. Denizin içerisindeyken karşılaştığım anları çekememek hayli canımı sıkmıştı. Üstüne, Karadağ seyahatinde de suyun içine sokabilecek bir ekipmanın eksikliğini hissetmiştim. Yağmur çamurda da eksikliğini hissettiğim su geçirmeyen bir ekipman ihtiyacına daha fazla karşı koyamadım ve  Olympus TG-4’ü sokaklarda test etmeye karar verdim.

ckn xpro1_istanbul-4125

Olympus TG-4 içerisinde ufak bir sensör barındıran, 25-100mm odak aralığıdna f2.0-4.9 diyafram açıklığına sahip bir su altı fotoğraf makinesi. 15m derinliğe kadar su geçirmiyor ve 2.1 metreye kadar da darbeye dayanıklı.

Görüntü kalitesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir fotoğraf makinesinde görüntü kalitesini etkileyen başlıca iki faktör sensör boyutu ve objektiftir. Olympus TG-4’te bu ikisi de pek iç açıcı sayılmadığından dolayı pek de bir performans beklemek lazım.

Fotoğraf

tg4 vs p2

Telefon kadar sensörü ile telefondan hallice bir fotoğraf kalitesi sunuyor TG-4. Hatta Lenovo P2 ile kıyasladığımda sonuçları, P2’nin daha keskin sonuçlar verdiğine tanıklık ettim. Bunun da nedenini önündeki merceğe bağlıyorum. Optik yakınlaştırma yapabilmesi sonucu daha fazla mercek kullanılması, objektifin performansını etkilemiş.

Video

Video ile ilgili de söylenecek çok bir şey yok. 1080p video çekiyor fakat sonuç cep telefonunuzdan daha iyi değildir. Video çekimi sırasında devamlı netlik kayıyor ve makine bir ileri bir geri netleme yapmaya çalışıyor, bu da elde edilen görüntüyü neredeyse kullanılmaz kılıyor.

1080p’nin yanı sıra 120fps ve 240fps de çekebilse de elde edilen görüntü çamurdan hallice olduğu için pek de kullanışlı fonksiyonlar değil bunlar.

Kullanılabilirlik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus TG-4, su altında çekebilmek için de tasarlanmış bir kompakt fotoğraf makinesi. Bu nedenle su altında, yağmur yağarken ve hatta sel olduğu noktalarda, ya da herhangi bir fırtına sırasında rahatlıkla fonksiyon gösterebilecekken, gündelik “normal hayatta” pek bir garip ve kullanışsız kalabiliyor. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir ayarı değiştirmek ya da zoom yapmak gibi zoruluklar gündelik hayatta hızınızı yavaşlatacaktır. Diğer yandan bir çok kompakt fotoğraf makinesinde olmayan özellikler ve tuşlarla donatıldığı için bu anlamda avantajları da var diyebilirim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TG-4 hem otomatik netleme hem de manuel netleme olanağı sunuyor fakat manuel netlemek tam bir saçmalık, Günlük hayatta pek başvuracağınız bir şey değil. Fakat makinenin auto focusu bana yeterli geldi. Hızlı sayılabilecek bir zamanda netlemek istediğiniz noktaya netleniyor. Piyasada ulaşabileceğiniz en hızlı netleme sistemi değil ama iş görüyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Son olarak makine pek tepkili bir alet değil. Tepkili derken, deklanşöre bastığınız andan fotoğrafın çekildiği an arasında hatırı sayılır bir süre var. Saniyeler değil ama gene de kaçırdığım kareler olmadı değil bu nedenle.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus TG-4’ün bir diğer dikkat çekici yanı da Makro yetenekleri. Makine maksimum odak mesafesinde 1cm’den netleyedbiliyor ve bud a oldukça detaylı ve yakın görseller demek oluyor. Gene ufak sensör olmasının dezavantajı burada da karşımıza çıkıyor, özellikle o kadar yakınlaştırılmış bir durumda makine olabildiğince sabit olmalı. Açıkçası bu makine ile macro çekecek olanlara kesinlikle macro flash edinmeleribi tavsiye ederim.

Sokak Fotoğrafçılığında Kullanımı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Makine kesinlikle sokak fotoğrafçılığı için tasarlanmamış. O nedenle TG-4’ün çok iyi bir sokak fotoğrafçılığı deneyimi sunduğunu söyleyemeyeceğim. Ama günün sonunda fotoğraf çekiyor ve sokakta ihtiyacınız olan tek şey de bu. Açıkçası bugüne kadar kullandığım daha gelişmiş fotoğraf makinelerini tercih ederim Olmypus TG-4’e kıyasla. Fakat yağmur yağarken, sokakta fotoğraf çekmek paha biçilemez bir deneyim. İnsan “keşke Fujifilm su altında da çalışan bir X30 üretse” ya da “su altında çalışan bir Ricoh GR’ım olsa” dese de, Olympus da işi görüyor.

Benim deneyimim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus TG-4’ü toplamda 2 ay kullandım, onunla Amsterdam’a gittim, onunla yağmurlara çamurlara girdim fakat ne yazık ki karda, su altında ve kumsalda kendisiyle vakit geçiremedim. Geçirdiğimiz vakit süresince onu bir çok farklı koşulda kullandım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TG-4 ile ilgili nefret ettiğim çoğu şey ufak sensörüyle alakalı. Bu ufak sensör, düşük gece performansı ve göreceli kötü görüntü kalitesi olarak geri dönüyor. Ayrıca makinenin geç tepki vermesi de benim için bayık bir deneyime çevirdi. Fakat şiddetli yağmur altında fotoğraf çekebilmek inanılmaz bir his. Çevrenizde herkes yağmurdan ya da fırtınadan kaçmaya çalışırken, bütün keyfinizle fotoğraf çekebiliyor olmanız inanılmaz bir şey. Özellikle o hengamenin arasında flaş kullanmak – her ne kadar yetersiz bir flaş olsa da- gerçekten enteresan sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Sonuç

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus TG-4 su altı için tasarlanmış, çok sağlam ve rakiplerine kıyasla ortalama fotoğraf kalitesi sunan bir fotoğraf makinesi. Sunduğu en önemli şey ise su altında ya da sulu ortamlarda fotoğraf çekebilmek. Daha fazlasını da sunmuyor. Sokak fotoğrafçılığı için ideal bir makine mi? Eğer Hindistan’da muson yağmurları altında fotoğraf çekecekseniz evet ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ama fazla bir şey beklemeyin bunu yaparken, çünkü  ne video çekerken ne de fotoğraf çekerken daha fazlasını sunmuyor.

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s