İlham Kaynağı Kadın Sokak Fotoğrafçılar

Daha önce oluşturduğum Tarihe Damgasını Vurmuş Kadın Fotoğrafçılar listesinde, fotoğrafın temellerinin oluşturulmasında katkıda bulunmuş efsanevi kadın fotoğrafçılardan bahsetmiştim. Tabii ki de önemli kadın fotoğrafçıların isimleri o listedekilerle sınırlı değil. 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bu eksik kalmış listeyi birazcık daha doldurayım ve fotoğraflarıyla ilham kaynağı olmuş diğer kadın sokak fotoğrafçılardan bahsedeyim dedim.

Graciela Magnoni

graciela_magnoni_1-1

Uruguay doğumlu, ailesinin göçebe yaşatısından ötürü bir çok ülkede bulunmuş. Ailenin bu yaşantısı daha sonraları Graciela‘nın da takıntısı haline geliyor. 2003 yılına kadar farklı ülkelerde çeşitli gazetelerde çalışıp, bu tarihten sonra tabir yerindeyse kendisini sokaklara vuruyor. Yaşı ilerledikçe de seyahat tutkusu daha da ilerliyor ve bir yandan seyahat edip diğer yandan ziyaret ettiği şehirlerin sokaklarını fotoğraflıyor.

Graciela Magnoni’nin Instagram hesabı: @graciela_magnoni

Melissa Breyer

c8fa8e23a3e282b6a6c47f080dfe13a6

New York’a taşındıktan sonra geçinebilmek için garsonluk yapmaya başlıyor. Bu da garson olarak hayatını geçindiren kadınları fotoğrafladığı uzun soluklu projesi The Watchwomen’a ilham kaynağı oluyor. Melissa Breyer‘in siyah beyaz fotoğrafları hem yalın hem güçlü.

Melissa Breyer’in Instagram hesabı: @melbreyer

Maria Kappatou

3zo3yzs479c0gs0c

Toronto’da doğup Atina’ya yerleşiyor, ekonomik kriz sırasında sokak fotoğrafçılığını keşfediyor ve o günden beridir sokaklarda hayatı belgeliyor.

Maria Kappatou’nun Instagram hesabı: @mairakappatou

Ania Klosek

img_3578i

Polonyalı fotoğrafçı Ania Klosek 13 yıldır sokaklarda fotoğraf çekiyor. Varşova’da yaşayan Ania, Un-posed sokak fotoğrafçılığı kolektifi üyesi.

Ania Klosek’in Instagram hesabı: @aniaklosek

Julie Hrudova

mg_3154-copy_1250

2017 yılı Julie Hrudova’nın yılıydı desek abartmış olmayız. Prag doğumlu fotoğrafçı EyeEm Awards sokak fotoğrafçılığı kategorisini kazanırken diğer büyük fotoğraf festivallerinin hepsinde finalist olarak yerini aldı. Amsterdam’da ikamet eden Julie’nin fotoğrafları sade ve direkt bir anlatıma sahip.

Julie Hrudova’nın Instagram hesabı: @hrudography

Kristin Van den Eede

04

Belçikalı fotoğrafçı Kristin Van den Eede aynı zamanda Observe Collective üyesi. Fotoğrafın dışında tercümanlık yapan Van Den Eede, geri kalan zamanını sokaklarda ilgisini çeken anları kovalayarak geçiriyor.

Kristin Van den Eede’in Instagram hesabı: @kristinvandeneede

Julia Coddington

3

Avusturalyalı Fotoğrafçı Julia Coddington, Sydney’in güneyinde bir sahil kasabasında yaşıyor. 80’lerden beri sokak fotoğrafçılığyla uğraşan Julia o günlerde Olympus OM 10’u ile sokak fotoğrafçılığı yaptığının farkında olmadan Endonezya’nın sokaklarını fotoğraflıyormuş.

Julia Coddington’ın Instagram hesabı: @juliacoddington

Emily Garthwaite

6_england_emilygarthwaite

Emily Garthwaite Londra’da yaşayan bir fotomuhabiri ve sokak fotoğrafçısı. İnsani ve çevre ile ilgili konulara değinen fotoğrafçı Street Photography International üyesi.

Emily Garthwaite’ın Instagram hesabı: @emilygarthwaite

Mary Cimetta

secrets_and_lies_by_myraincheck-d7hlcko

1977 Bologna doğumlu Mary Cimetta sokak fotoğrafçılığını iş ve aile arasında kalan zamanda yapmaya çalışıyor.

Jutharat Pinyodoonyachet

6422

1992 Bankong doğumlu Jutharat, lise yıllarında keşfettiği tutkusunu hala devam ettiriyor. ICP (International Center of Photography) mezunu Jutharat Pinyodoonyachet, New York’ta ikamet etmekte.

Jutharat’ın Instagram hesabı: @poupayphoto

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s