Sokak Fotoğrafçılarının Kaçırmaması Gereken Festival ve Yarışmalar

Herhalde hiçbir fotoğrafçı festivallerde ya da yarışmalarda birinci olmak için fotoğraf çekmez. Gene de bu etkinlikler, fotoğrafçıların işlerini devam ettirebilmesi adına, hem maddi hem manevi destek oluşturduğu gibi, kariyerine yeni başlayan fotoğrafçılar için de hem iyi bir geri bildirim aracı hem de gelişimleri için güzel bir kaynak oluyor. Daha önce yazdığım Daha İyi Fotoğraf Çekmenin 6 Altın Kuralı adlı yazımda da belirttiğim gibi bu organizasyonlar fotoğrafçıların gelişimine en çok katkıda bulunan etkinlikler oluyorlar. İster sokak ve belgesel fotoğrafçılığına yeni bulaşmış olun, ister ödüllü bir fotoğrafçı olun, işlerinizi maddi olarak desteklemek için ya da fotoğraf çevrenizi genişletmek için bu etkinliklere fotoğraf yollamanız ve fiziksel olarak katılmanız size bir çok şey katacaktır.

Bu yazıda, fotoğrafçıların katılmasını tavsiye ettiğimiz uluslararası sokak fotoğrafçılığı etkinliklerini yazdık:

LensCulture Street Photography Award

sp15-winners-hero

LensCulture, son 10 yıldır modern fotoğrafın en iyi örneklerini aktarmaya çalışan bir platform. 2015 yılından beridir de LensCulture Street Photography Award’ı organize edip Dünya’nın dört bir yanından yetenekli fotoğrafçıları tanıtıp desteklemeye çalışıyor.

LensCulture Street Photography Award’a katılım ücretli. Dereceye giren fotoğraflar içinse toplamda $21,000 ödül veriliyor. Seri ve tek görsel şeklinde iki ayrı kategoride katılabiliyorsunuz. Ayrıca bu etkinliğe katılan tüm fotoğrafçılar, yolladıkları fotoğraflara LensCulture editörleri tarafından geri bildirim alıyorlar.

LensCulture’ın sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Miami Street Photography Festival

1889011_468167716661148_1570886550748872162_o

HistoryMiami Müzesi desteğiyle gerçekleşen bu festivalin amacı konferanslar, atölyeler, sergiler ve benzeri etkinlikler aracılığıyla küresel bir eğitim platformu oluşturmak. Miami Sokak Fotoğrafçılığı Festivali işte böyle bir etkinlikler cümbüşünün ortasına konumlandırılmış. Festivale katılmak paralı, dereceye girenlere ise cömert ödüller var. Dereceye giremeseniz bile, finalist seçilen fotoğrafçılar da sergiler ve medya organları aracılığıyla büyük bir  kitleye ulaşıyor.

Geçtiğimiz sene etkinliğe son başvuru tarihi 3 Ekim’di ve katılım ücreti tek görsel için $20 seri için ise $70.

Miami Street Photography Festival sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

San Francisco Street Photography Festival

streetfoto-san-francisco-2017

Bu sene 4-10 Haziran’da gerçekleşecek festival bünyesinde fotoğraf atölyeleri, fotoğraf yürüyüşleri, seminerler, portfolyo incelemeleri ve fotoğraf sergileri yer alıyor. Bu da bu etkinliği, özellikle sokak fotoğrafçıları için önemli bir gelişim platformu haline getiriyor.

San Francisco Street Photography Festival sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

EyeEm Festival

the_2017_eyeem_festival_photography_-frontpicture-1706-wiin-contest-com

EyeEm, fotoğrafın geleceğini şekillendirmeye kendisini adamış bir platform. Fotoğrafta yapay zekanın kullanımı gibi konuları çalışan ve işin teknoloji yönünden ele alan platform aynı zamanda her sene EyeEm Festival’i düzenliyor. EyeEm Awards toplamda 5 kategoriden oluşuyor ve katılmak için tek ihtiyacınız olan şey EyeEm uygulamasını indirip, platforma üye olup fotoğraflarınızı yüklemek. Katılımın ücretsiz olması EyeEm Awards’ı diğer büyük yarışmalardan ayıran en önemli özellik. EyeEm’in ayrıca senelik Festival dışında aylık olarak düzenlediği yarışmalar da mevcut.

Festivale katılım genelde Haziran Ayı ortası gibi sonlanıyor ve sonuçlar Eylül ortası açıklanıyor.

EyeEm Festival’e buradan ulaşabilrisiniz

Brussels Street Photography Festival

bspf

Brüksel Sokak Fotoğrafçılığı Festivali, sokak fotoğrafçılığını bir görsel sanat, kültürel iletişim biçimi ve kentleri belgeleme aracı olarak tanıtmaya çalışan bir organizasyon. 2016 yılında ilk kez gerçekleşen festivalin bu sene Ekim ayında yapılması bekleniyor. Uluslararası ve Brüksel adı altında toplamda iki ana kategoriye ayrılmış festivale hem seri hem de tek görsel şeklinde katılabiliyorsunuz.

Brussels Street Photography Festival sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

The London Street Photography Festival

picture1

3-5 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek festivale katılımlar Mayıs ortası gibi açılması bekleniyor. 2017 yılında ilk kez gerçekleşen festival, 2018 yılı için oldukça iddialı geliyor. Festival sırasında gerçekleşecek etkinlikler yavaş yavaş açıklanırken, festival jürisinde yer alacak isimler de duyurulmaya başlandı.

LSPF sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Life Framer

489388358_780x439

Life Framer, 1 sene boyunca devam eden ve her ay farklı bir tema üzerinden katılabileceğimiz bir yarışma. Tek bir yarışmaya tek bir fotoğraf yollamanın üceri $20, senelik katılım üceri ise $80.

Life Framer sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s