Fotoğrafçının Hırvatistan Rehberi

Eski Yugoslavya’nın dağılmasıyla belki de en güzel topraklar Hırvatlara kalıyor. Tabii ki ağır bir bedel ödüyorlar ve bu ödedikleri bedel hala birçok yerde karşınıza çıkabiliyor. Bazen duvarları kurşun izleriyle dolu evlerin olduğu köylerin içinden geçebiliyor ya da insanlarla o günlere dair acı anları dinleyebiliyorsunuz. Tabii ki yaşanılanlar Bosnalıların yaşadıklarının yanında çok az kalır ama gene de ödenmiş büyük bir bedel var. Sonuç olarak tarihi dokusu, denizi ve doğal güzellikleriyle Hırvatistan, bir çok turisti cezbetmeyi başarıyor.

ckn gr_zagreb-55
Kerem Nasipoğlu Zagreb 2016 

Ülke pek büyük sayılmaz, nüfus olarak da yüz ölçümü olarak da. Şehirler de ufak olunca, bir yerden diğerine zıplamak biraz gerkli oluyor. Bu zıplamalarımda edindiğim tecrübelerimi aktartmaya çalıştığım bu rehber, Hırvatistan’ın bana sunduğu fotoğraf deneyimini anlatıyor çoğunlukla.

Zagreb

ckn gr_zagreb-42
Kerem Nasipoğlu Zagreb 2016

Hırvatistanın başkenti. Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen içerisinde bol bol eğlence barındıran bir yer. Şehir merkezi ya da old town adı verilen yer hem mimari olarak hem de hayatın akışı hesaba katıldığında oldukça tatlı. Şehrin dışına çıkıldıkça mimari de değişiyor ve çirkin komünizm zamanından kalma konutlar göze batmaya başlıyor. Eski şehirde bol bol restoran, bar ve pub mevcut. Ivana Tkalčića caddesi ise aralarında en canlı olanı. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi şehrin dört bir tarafında parklar mevcut.

ckn xpro1_zagreb-41
Kerem Nasipoğlu Zagreb 2016

Fotoğraf çekmek için Zagreb tatmin edici bir şehir. Bir kere canlı bir şehir, hemen her yerinde hayat var. Silueti de bu denkleme eklenince fotoğraf çekmekten keyif alınan bir yer karşımıza çıkıyor. Tkalčića caddesi, Dolac pazarı, Zrinjevac Parkı çevresi ve Botanik bahçenin çevresi özellikle sokak fotoğrafçılığı için keyif alınabilecek bölgeler. Şehrin en büyük handikapı da ufak olması. Öyle bir hafta kalayım falan derseniz şehrin ne kadar kısır olduğunu anlarsınız. O nedenle Hırvatistan’a gitmeye karar verdiyseniz Zagreb’e uğrayın, ama ziyaretinizi de fazla uzatmayın.

 

Plitvice Gölleri

ckn gr_plitvice-18
Kerem Nasipoğlu, Plitvice 2016

 

Hırvatistan’ın doğa harikası Plitvice Gölleri. şelalelerle birbirine bağlanmış irili ufaklı turkuaz renkli göller. Hakkında söylenecek fazla söz yok, doğada yürüyüşleri seven, doğa fotoğrafları ve manzara fotoğrafları çekmeyei seven herkesin gidip görmesi gereken bir yer.

Zadar

ckn gr_zadar-98
Kerem Nasipoğlu, Zadar 2016

Ufak bir sahil şehiri olan Zadar’ın gene en görülmeye değer yeri ufak bir yarım adaya kurulmuş eski şehri. Eski şehir dediğim yer de aslında ufacık, zaten şehrin içerisinde fazla görülebilecek bir yer de yok. Ama güzel denizi ve kalesi ile görülmeye değer bir yer.

ckn gr_zadar-32
Kerem Nasipoğlu, Zadar 2016

Zadar’da denize girilebilecek bir çok nokta mevcut, fakat kalenin içinde bulunan sea organ (deniz orgu) denize girmek için en ideal nokta diyebilirim. Basamak basamak denize inen bir rıhtım. Dalgaların rıhtıma çarpmasıyla da basamakların içerisinde açılmış delikler onu doğanın hayat verdiği dev bir orga dönüştürüyor. Yüzerken kendinizi denizin yarattığı senfoniyi dinlerken buluyorsunuz. Denizin verdiği bitmek bilmeyen bir konser. Kalenin dışına çıktığınızda Perivoj Vladimira Nazora parkı karşılayacak sizi. Parkın ilerisinde de Kolovare plajı. Onun dışında şehir dışında görülecek pek bir şey yok.

Nerede Nasıl?

ckn gr_plitvice-155
Kerem Nasipoğlu, Zagreb 2016

Hırvatistan’da nerede ne yapılır diyenler için kendi deneyimimden yola çıkarak bazı tavsiyeler.

Hırvatistan’da ulaşım

ckn gr_zadar-123
Kerem Nasipoğlu

 

Hırvatistan’da bir şehriden başka bir şehire geçerken kullanacağınız en ideal ulaşım biçimi otobüs. Hem ucuz hem de ülke ufak olduğundan bir yerden bir yere ulaşmak fazla vatkinizi almayacaktır.

Hırvatistan’da yeme içme

ckn gr_zagreb-53
Kerem Nasipoğlu, Zagreb 2016

Hırvatistan’da diğer Adriyatik ülkelerinde olduğu gibi İtalyan mutfağı hakim. Hatta yiyeceğiniz pizalar İtalya’da yiyecekleriniz kadar güzel. Birası ve şarabı ise bence ortalamanın üzerinde. Öyle çok geniş bir bira skalalsı yok -en azından lokal biralar için konuşacak olursak. Şarabı da genelde ortalamanın üzerinde. Yeme içme açısından Zagreb diğer şehirlerin bir adım ilerisinde. Şehirin içerisinde enteresan deneyimlerle karşılaşabiliyorsunuz. Misal Tolkien’s House adındaki pub. İçerisi boydan boya Yüzüklerin efendisi figür, maket ve posterleriyle döşenmiş. Ya da Cheese Bar, envai çeşit lezzetli peniri güzel bir şarap eşliğinde deneyeimleyebileceğiniz bir yer. Ayrıca peynir banmalık enteresan sosları da mevcut. Merlot Dine & Wine ise güzel piza yapan şık bir restoran. Zadar’da ise gene yeme içme için old town’a bir göz atmanızı tavsiye ederim. Belki lezzet olarak Zagreb kadar iyi olmas, burada da oldukça iddialı restoranlar mevcut.

Benim deneyimim

ckn xpro1_zagreb-47
Kerem Nasipoğlu, Zagreb 2016

Hırvatistan’a toplamda iki kere gittim. İlkinde Bosna Hersek’ten arabayla yola çıkarak Dubrovnik ve Adriyatik kıyılarından Split’e kadar gittiğim, ikincisinde Zagreb, Plitvice ve Zadar’ı gezdiğim iki rota. Dubrovnik’i ilk gördüğümde ağzım açık kalmıştı adeta. Fotoğrafa yeni başladığım bir dönemdi ve gezdiğim hemen heryerde büyük açlıkla fotoğraf çekmiştim. Ne yazık ki o dönem çektiğim hemen hiçbir fotoğrafa ulaşamıyorum. İkinci seferimde ise daha çok insanlara ve oradaki yaşama odaklandığım bir deneyim yaşadım. Zagreb’in sokaklarını fotoğraflamak, Zadar’da eski şehirin içerisindeki yaşanatının ve denizin keyfini sürmek, Plitvice göllerinde doğayla iç içe olmak güzel bir deneyim yaşattı bana. Elde ettiğim kareler de beni tatmin etti.

ckn gr_zadar-69
Kerem Nasipoğlu, Zadar 2016

Zagreb, Zadar, Plitvice turuna çıktığımda yanımda hem Ricoh GR hem de Fujifilm X-Pro1 ve 24mm f2.8 objektifimi götürdüm. Zagreb sokaklarında dolaşırken yoğun olarak X-Pro1’i kullandım, fakat mobil olmam gereken ve fazla yükte sıkıntı yaşatacak Plitvice ve Zadar’da daha yoğun Ricoh GR’ı kullandım. Seyahat sırasında ise en çok eksikliğini hissettiğim şey bir su altı fotoğraf makinemin olmamasıydı. Onun dışında elimdeki ekipman yeterliydi.

ckn gr_zadar-32
Kerem Nasipoğlu, Zadar 2016

Hırvatlar’la fotoğraf çekerken hiçbir sorun yaşamadım. Sadece fotoğrafını çektiğim bir kaç kişi rahatsız olup kareden çıktılar. Onun dışında herhangi bir negatif davranışla karşılaşmadım. Yazının hemen her yerinde bahsettiğim gibi, Hırvatistan, neresine gittiysem bana çok hoş manzaralar sağladı. Zagreb fotoğraf çekmek için keyifli bir yer olsa da, Zadar ve Dubrovnik çok daha keyif vermişti bana. Keşke yanımda suda çekim yapabileceğim bir fotoğraf makinesi de olsaydı…

Sonuç

ckn gr_zadar-67
Kerem Nasipoğlu, Zadar 2016

Hırvatistan her anlamda fotoğrafçılara güzel sahneler veren bir ülke. Hemen her fotoğrafçıya hitap ediyor sunduklarıyla. Şehirleri gibi, ülke de pek büyük sayılmaz. Bu nedenle tek bir yere takılıp kalmanın pek bir anlamı yok. Zaten yukarıda adı geçen şehilrerin hiçbiri 1 hafta geçirilecek yerler değiller. Ülke içi ulaşım da yeterli odluğundan dolayı şehirler arasında kolayca yer değiştirebiliyorsunuz.

ckn gr_zagreb-44
Kerem Nasipoğlu, Zagreb 2016

Eğer aradığınız şey tarih, doğa, deniz, güzel yemekler ve şehir hayatıysa Hırvatistan güzel bir seçenek.

Not: Dubrovnik ve diğer bölgelerinde çektiğim fotoğrafları ulaşır ulaşmaz bu yazıyı güncelleyeceğim ve oralarda yaşadığım deneyimleri ekleyeceğim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s