Tayland Sokak Fotoğrafçıları

Tayland denince büyük bir çoğunluğun aklına deniz, güneş, Budist rahipler ve seks işçileri gelecektir. Diğer yandan Tayland’ın çok fazla bilinmeyen bir yaratıcı yüzü vardır. Özellikle sokak fotoğrafçılığında gerçek ötesi ve mizah dolu kareler ile karşımıza çıkan Tayland sokak fotoğrafçıları son yıllarda LensCulture, EyeEm, Miami Street Photography Festival gibi büyük organizasyonlarda adından sıkça söz ettiridi.

Tayland’da sokak fotoğrafçılığına dair Street Photo Thailand adında bir kolektif ve Tayland’ın en bilinen fotoğrafçıları genelde bu kolektifin üyesi. Ama yeni nesil fotoğrafçılar da, önceki nesil kadar şaşırtıcı işler ortaya koyup son dönemde dikkatleri üzerlerine çekiyorlar.

Tavepong Pratoomwong

5297

Hem kompozisyon hem içerik olarak bakanları büyüleyen fotoğraflar ortaya koyuyor. Sokak fotoğrafçılığında sürrealizm diye bir alan tanımlanmış olsa kesinlikle adı listeye girerdi. Bangkoklu fotoğrafçı Tavepong Pratoomwong, eşinin doğum günü hediyesi olarak aldığı Hindistan biletiyle birlikte fotoğrafa geri dönüyor ve 365 projesine başlayarak her gün fotoğraf çekmeye başlıyor. Sırasıyla 2014’te EyeEm Awards ve Miami Street Photography Festival’da birinci gelerek adını duyuruyor ve 2017 yılında In-Public‘e üye oluyor.

Jad Jadsada

6640

Street Photo Thailand hesabı.

Krerkburin Krengburi

6744

Tayland Chang Mai’de yaşayan Krerkburin, sokak fotoğrafçılığıyla 2012 yılından beri ilgileniyor. 2014 yılında sokak fotoğrafçılığı ile daha ciddi ilgilenmeye başlaması onu IPA Street Photography Workshop bursu ile tanıştırıyor. Fotoğrafları hem gizemli hem de garip. Krekrburin Krengburi aynı zamanda Stree Photo Thailand üyesi.

 

Rammy Narula

33293491680_cd4e83002b_b

Bangkoklu fotoğrafçı Rammy Narula‘nın fotoğraflarında insan etkileşimi hep ön planda. Street Photo Thailand üyesi olmasının yanında 2017’nin son günlerinde Burn My Eye kolektifine katıldı.

Sakulachai Sikitikul

6681

Sakulchai Sikitikul‘nin sokak fotoğrafına ilgisi daha birkaç yıldır var. Film tercihi ise onun işini bir adım öne çıkarıyor. 2014 yılında hem Urban Picnic Street Photography Competition hem de Miami Street Photography Festival da finalist oluyor. Sakulchai aynı zamanda Street Photo Thailand üyesi.

 

 

 

Sirawit Kuwawattananont

23798243488_96669f79c8_b

Flickr hesabı

Thanasorn Janekankit

24046555437_ad4dce6679_k

Lens Culture profili.

Noppadol Maitreechit

31557693030_f1560257c4_k (1)

Flickr hesabı.

Angkul Sungthong

sungthong_angkul-1024x769

2017 yılında hem Miami Street Photography Festival hem de EyeEm Awards fotoğraf festivalinde finalist olup, Street Foto San Francisco Sokak Fotoğrafçılığı festivalinde mansiyon ödülü kazanan Angkul Sungthong sanat direktörlüğü yaparak yaşamını kazanıyor.

Tang Wanavit

wanavit_tawanwad2

Flickr hesabı

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s