Fujifilm 56mm F/1.2 Sokak Testi

Sokak fotoğrafçıları arasında “sokak fotoğrafçılığı geniş açı objektiflerle yapılır” gibisinden bir inanış vardır, işte bu büyük bir yanılgıdır -hoş Türkiye’de çoğunluk sokak fotoğrafçılığını tele objektiflerle yapılacağını savunur. Saul Leiter, Robert Frank gibi isimler sokaklarda fotoğraf çekerken tele objektif kullanmış. Günümüz koşullarında, özellikle kalabalık şehirlerde (İstanbul da bunlardan bir tanesi) geniş açı lensin avantajları tartışılamaz, fakat dar açılı objektiflerle de bu iş gayet yapılabilir. Açıkçası sokak fotoğrafçılığının tarihinde tele objektif kullanmış  fazla isim yok, bu nedenle de sokaklarda çekilmiş gerçekten çarpıcı kareler genelde geniş açı ile fotoğraflanmış. Tele objektiflerle çekilmiş hafızalara kazınan fotoğraflar daha sıradışı ve abstract duruyor.

Sokak fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

ckn xpro1_istanbul-3558

Hem objektifi test etmek adına hem de fotoğraf çekmeye olan bakış açımı değiştirmek adına bir süreliğine Fujifilm 56mm f/1.2 objektifi deneyeyim dedim, işte sonuçlar ve düşüncelerim:

Optik kalite:

ckn xpro1_istanbul-3654

Normalde fotoğrafları piksel piksel inceleyen birisi değilimdir. O nedenle ne fotoğraf makinesinin çözünürlüğüne ne de objektifin keskinliğine pek önem veririm. Düşünecek olursanız, 2 seneden fazladır 24mm f/2.8 Exakta objektifimi, her ne kadar yumuşak ve az kontrastlı sonuçlar verse de büyük bir keyifle kullanıyorum. Fakat herkes benim gibi değil, aldığı objektifin keskin olmasına önem verenler de var. Ayrıca bu kadar para verilip alınan bir objektifin optik olarak da o parayı hakediyor olmasına önemli. O nedenle içiniz rahat olsun. Bu objektif bir jilet kadar keskin. Üstelik bu keskinliğe açık diyaframlarda da ulaşabiliyorsunuz. f/1.2’de alan derinliği çok dar olduğu için bazen çekmek istediğiniz şeyler kıl payı da olsa alan derinliğinin dışına çıkabiliyor, bu da görüntünün daha yumuşak gözükmesine neden olabiliyor. Aldanmayın buna, görüntü keskin değilse kesinlikle bu sizden kaynaklanıyordur.

ckn xpro1_istanbul-3712

Diğer bir yandan da f/1.2’de kullanıyorsunuz objektifi, vignetting denilen görüntünün kenarlarında oluşan karartılarla karşılaşacaksınız demektir. Bu düzeltilemeyecek bir durum değil, Lightroom ve diğer bütün fotoğraf düzenleme programlarıyla kolayca yapabileceğiniz bir işlem. Ayrıca bu tarz efektleri seviyorsanız bunu dijital olarak yapmanıza gerek kalmayacak demektir.

Sokakta kullanılabilirlik

ckn xpro1_istanbul-3584

Kullanılabilirlikten bahsederken, objektifin odak uzaklığı ve diyafram açıklığının neden olduğu karakteristiklerin yanı sıra, lensin netleme hızı, ağırlığı gibi işin daha teknoloji tarafının da incelenmesi gerekiyor. Kısacası bu objektif, pratikte sokak fotoğrafçılığı için ne kadar kullanılabilir’in cevabını vermeye çalışacağım.

ckn xpro1_istanbul-3625

85mm işin tele tarafında kalıyor, yani dar bir açı. Bresson’ların yaşadığı dönemlerde şehirler bu kadar kalabalık değildi, bu nedenle daha dar açılarla rahatlıkla çalışabiliyorlarmış. Fakat, İstanbul gibi çok kalabalık şehirler için sokaklarda tele objektif kullanmak iyicene zorlaştı. Özellikle dar alanlarda oldukça zorlayıcı bir objektif. Perspektifi de düzleştirmesi çıkan görüntüleri daha sıkıcı kılıyor. Eğer sokak portreleri çekmek gibi bir amaç ile kullanılıcaksa tam da bu iş için yaratılmış. Ortaya çıkarttığı perspektif portrelerin doğal gözükmesine neden oluyor.

ckn xpro1_istanbul-3714

F/1.2 dediğiniz diyafram çok fazla ışık alıyor. Hesapladığımızda f1.4’ten 1 stop, f/2’den 2 stop, f/2.8’den 3 stop daha hızlı. Dolayısıyla da gece fotoğraf çekmek bu nedenle ayır bir keyif oluyor. Hem hava karardıktan sonra insan sayısındaki azalmada bu lensi daha kullanılabilir kılıyor. f/1.2 dediğimizde uğraşmamız gereken bir diğer şey de inanılma dar bir alan derinliği. Zaten 56mm’nin vermiş olduğu alan derinliğinde daralama var, bunun da üstüne o kadar çık bir diyafram eklenince karşınıza ön tarafı net arka tarafında hiç bişey olmayan fotoğraflar çıkıyor. Bu, daha katmanlı çalışmak isteyenler için kötü bir haberken, özellikle insan portrelerine odaklanan fotoğrafçılar için büyük bir avantaj

ckn xpro1_istanbul-3661

İşin bir de otomatik netleme tarafı var. En azından benim X-Pro1’imle birlikte gösterdiği performanstan bahsedecek olursam yavaş bir objektif. Netlerken bekletiyor, bazen yanış yere netleyebiliyor. Bu da yakaladığınız candid anları kaçırmanıza neden olabiliyor. Fakat, daha yeni bir gövde ile çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz, özellikle yeni çıkan Fujifilm X-E3 gibi gövdelerle çok iyi performans göstereceğine inanıyorum. Ayrıca X-Pro1 ile performansı, sokak portreleri için gayet yeterli.

ckn xpro1_istanbul-3575

Objektif f/1.2 olunca ister istemez ağır oluyor. Omuz çökerten bir ağırlık olmasa da, bir 18mm F/2 rahatlığı yok. Ağırlık nedeniyle fotoğraf makinesinin ağırlık merkezi tamamen değişiyor. Ufak lenslerle sadece sağ elimi kullanarak fotoğraf çekmek yeterli olurken şimdi diğer elimle de destek olursam iyi oluyor. Özellikle 1/125 ve altı perde hızlarıyla çalışırken.

ckn xpro1_istanbul-3695

Artıları Eksileri
+ 1.2 diyaframın getirdiği daha az ışıkta çalışabilmek ya da konuyu arka plandan ayırabilmek gibi avantajlar – f/1.2 diyaframda alan derinliği çok dar, bu da bazı karelerin çekilmesini anlamsız kılıyor
+ Objektif düşük diyaframda bile çok keskin –  Açık diyaframda vignetting gözle görülebilir boyutta
+ Portre için güzel bir açı – Büyük mercekler objektifin büyük ve ağır olmasına neden olmuş

Benim deneyimim

ckn xpro1_istanbul-3697

Öncelikle bu objektifi X-Pro1 ile kullandığımı söylemek isterim. X-Pro1 eski bir gövde olduğundan yavaş ve tutarsız bir otomatik netleme deneyimi yaşadım. Özellikle geceleri. Fakat güzel bir açı gördüğüm ya da bir olay üzerine çalıştığım zaman sonuçlardan memnun kaldım. Sokak fotoğrafçılığına ilk başladığım dönem 50mm, 85mm gibi Aps-c format fotoğraf makinelerinde iyicene dar bir görüş alanı sağlayan objektifler kullandım. Zamanla da bu objektiflerin yarattığı perspektifi sıkıcı bulmaya başlayıp, bir daha geri dönmemek üzere geniş açı objektiflere yöneldim. Bu bağlamda objektifi kullanırken çok afallamadım, ama sonuçları her zamanki  gibi sıkıcı buldum. Ayrıca lens çok büyük, ve ne kadar kaliteli yapılmış olursa olsun öyle atsam kırılmaz gibi durmuyor. Objektifi sağa sola çarpmamak için üstün efor sarfettiğimi eklemek isterim. Ayrıca ağırlığı, gövdenin dengesini yok ediyor. Bu bağlamda çok taşınabilir bulmadım. Ama f/1.2 ile gece çalışmak bambaşka bir keyif.

Kimlere göre?

ckn xpro1_istanbul-3632

 

Öncelikle, sokak portreleri çekmeyi seviyorsanız bir saniye bile durmayın alın derim. Bu iş için inanılmaz bir lens. Ayrıca hem karanlık ortamlarda kullanabilme rahatlığı üzerinde çok dar alan derinliklerini kullanabiliyor olma imkanı bu objektifi kusursuz bir portre lensi yapıyor. Eğer stüdyo için de almayı düşünüyorsanız gene tavsiye edebileceğim bir objektif. Ama esas alması gereken kişiler kesinlikle gece fotoğraf çekmeyi sevenler ya da gece çekmek zorunda olanlar. 1,2 bu işi oldukça kolaylaştırıyor.

Sonuç

ckn xpro1_istanbul-3587

Bazı objektifler fotoğrafçıya fazla seçenek sunmazlar.Örneğin geniş açınız varsa elinizdeki alan derinliği kısıtlı demektir, bu açıdan yapabilecekleriniz de sınırlı oluyor. Fakat Fujifilm 56mm f/1.2 öyle bir lens ki, size bazen kaldırabielceğinizden daha fzla opsiyon sunuyor. Aşırı dar bir alan derinliğine sahip olabilmek ve bunu dilediğiniz zaman kullanabileceğinizi bilmek çok iyi bir şey. Konuyu arka plandan tamamen ayırmak mı istiyorsun, getir 1.2’ye bitti gitti. Ya da ışık mı güzel? At f/16’ya alan derinliğinin tadını çıkar. Bir de gece fotoğraf çekebilmenin verdiği özgürlük. Benin düşüncem bu objektif tam bir fetiş objesi. Çok fazla kullanmam, ama kullandığım zaman gerçekten zevk alırım. Açıkçası benim zevkime, ileride Fuji’nin çıkarması olası 33m f/1.0 objektif daha çok hitap ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s