Fotoğraflarla Ekim Devrimi

Geçtiğimiz günlerde 100’üncü yıdönümü kutlanan Ekim Devrimi, Bolşeviklerin Çar Rusyasını devirip yönetime ele koymasıyla sonuçlanıyor. Gregoryan takvime göre 7 Kasım 2017 yılında gerçekleşen devrim, Çarlık Rusya’sının o dönem Jülyen takvim kullanmasından ötürü Ekim Devrimi adını alıyor.

russian-revolution-putilov-strike

Sosyal ve politik gidişattan rahatsız işçiler topluca greve girdiler. Bir yandan kötü giden savaş, diğer yandan ekmek ve kömür kıtlığı devrimin kapılarını aralamıştı.

russian-revolution-july-days

Çarlık askerleri, Petersburg, Nevsky Prospect’te göstericilere ateş açarken. Çarın Avrupa’daki savaşta ısrar etmesinin sonuçları yıkıcı oldu.

russian-revolution-centenary_7ef42648-c37b-11e7-a37e-1053cac6ca52

Vulcan fabrikasında çalışan ve kendini Kızıl Muhafızlar olarak adlandıran silahlı işçiler üzerinde Komünizm yazan pankart taşırken. Petersburg Bolşevikleri, Leon Troçki yönetiminde devrimci bir askeri komite kurar. Silahlı işçilerden kurulu bu ordu, Kerensky hükümetinin haberi olmadan, planlı bir şekilde stratejik noktaları ele geçirmek için stratejiler oluştururdu.

russia-revolution-photos_82afc1de-c37b-11e7-a37e-1053cac6ca52

Silahlı işçi askerler ısınmak için sokağın ortasında ateş yakarken. Bolşevik Merkez Komitesi altında kurulmuş Kızıl Muhafızlar, St. Petersburg’da hükümet binalarını ve iletişim noktalarını ele geçirmek için silahlı ayaklanma başlatırlar.

russian-revolution-soldiers-kneel

Sol görüşe sadık askerler, Çar ve ailesinin yaşadığı Kış Sarayının etrafında pozisyon alırken. Ülke çapında grevlerin neden olduğu ekonomik çöküş ve azalan politik destek, Çar Nicholas II’nın tahttan çekilmesine neden oldu.

800 (1)

Askerler St. Petersburg, Liteyny Meydanı’nda kurulan barikatta nöbet tutarken

800

Kızıl Muhafız üyesi bir grup asker silahlarıyla, Lenin tarafından Ekim Devriminde Bolşeviklerin merkezi ilan edilen Smolny Enstütüsü’nün önünde  poz verirken. 19017’deki Bolşevik Devrimi, çok sonraları gelen dijital devrimin hızlı paylaşım gibi nimetlerinden faydalanamasa da, devrin az gelişmiş fotoğraf makineleri dönemin acılarını etkili bir şekilde belgeleyebilmiş.

russian-revolution-alexander-head

Alexander III’ün heykeli, Çar’ın tahttan çekilmesi sonucu yapılan kutlamalar sırasında yıkılırken.

0_1e8e2e_a2e38f15_origKadın askerler Rus Devrimi için yürürken.

12

Bolşeviklere bağlı askerler, yeni oluşan hükümete karşı ayaklanan denizcilerle Kronstadt’ta savaşırken yaralanan askerleri trenlere bindirirken. Yeni kurulan hükümete karşı savaşan bu denizcilerin direnişi, Bolşevik yönetimine  karşı yapılan son başkaldırıydı ve bastırılmasıyla iç savaş da sona ermiş oldu.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s