Fotoğrafçının Karadağ Rehberi: Budva, Kotor, Sveti Stefan

Dağlar, göz alabildiğine kayalık geçit vermeyen dağlar, bir de deniz. Karadağ’ı özetleyecek olursak bu tanım yeterli olur. Montenegro, yani Karadağ, Balkanların Adriyatik kıyısında, dağlar arasında kalmış bir ülke. Eski Yugoslavya’nın bağrından kopuyor ve denizi sağolsun, özellikle diğer Slav ülkelerinin turizm cenneti dönüşüyor. Ayrıca “Karadağ Türkiye’den vize istemiyor” ve “Orada her şey çok ucuz” çığlıkları eşliğinde Türk turistinden de nasibini alıyor.

ckn gr_ksveti stefan-11
Sveti Stefan 2017 ©Kerem Nasipoglu

Başkenti Podgorica’da bir saniye geçirmenize gerek yok. En azından ben oraya gitmeden önce, yaşayan birinden bu nasihati almıştım. Direkt olarak kıyı şeritlerine yönelerek belkide sizler de vakit kaybından kurtulabilirsiniz. Bu ülkenin ünlü tatil yöreleri; Budva, Kotor ve Sveti Stefan’da geçirdiğim vakit ve çektiğim fotoğraflar üzerine bu yazıyı yazıyorum.

Budva

ckn xpro1_budva-5
Budva 2017 ©Kerem Nasipoglu

Ufak bir şehir (bir ucundan diğer ucuna rahat bir şekilde yürüyebiliyorsunuz), kenarında old town’ı çok ufak bir kale ve kalenin içerisinde onarca bar ve restoran. Onun dışında kalan alan ise oldukça sıradan. Şehrin en büyük olayı gece eğlencesi, özellikle haftasonları şehir tam bir karnaval alanı. Her yerden ayrı müzik sesleri, eğlenmeye çıkmış çoğunluğu Slav erkek ve kadınları.

ckn xpro1_budva-17
Budva 2017 ©Kerem Nasipoglu

Budva’nın bir diğer önemli olayı da denizi. Denize girebileceğiniz iki temel nokta var, birincisi tarihi kalenin yanındaki ufak plaj -ki kullanmanızı çok tavsiye etmiyorum, diğeri de uçsuz bucaksız Jaz Beach. Bir bölgenin olayı deniz ve gece eğlencesi olunca hayat da bu iki olgunun çevresinde akmaya başlıyor.

ckn gr_budva-5
Budva Jaz Beach 2017 ©Kerem Nasipoglu

Öncelikle Jaz beach fotoğraf çekmek için güzel bir kalabalık ve iyi bir manzara sunuyor. Hafta sonu oldukça kalabalıklaşan turist sayısı kumsaldan rahatlıkla anlaşılabiliyor. Plajın dışında beni en çok çeken ikinci yer de kalenin içi oldu. Fakat kale o kadar ufak ki sıkılmanız da tez zamanda olacaktır. Kalede işiniz bitince korkmayın, zaten ufak olan şehirde bir tur atın. Akşamları ise Slovenska Obala caddesinde akıp giden hayatın içine karışabilir, onlarca gece klübü ve ufak bir pazar alanının keyfini çıkartabilirsiniz.

Kotor

ckn xpro1_kotor-27
Kotor 2017 ©Kerem Nasipoglu

Bana soracak olursanız Karadağ’ın en güzel şehri. Turistik olmanın dışında içerisinde bir çok kültürel aktivite de barındırıyor. Fakat en güzel yanı Budva’ya kıyasla büyük sayılabilecek tarihi kalesi ve çevresindeki irili ufaklı köy ve kasabalar. Kotor, neredeyse kapalı bir körfezin içersinde olduğu için deniz pek temiz değil. En azından Kotor ve yakın çevresi o kadar girilesi değil. Fakat Kotor’dan uzaklaştıkça kısmen yüzmesi daha keyifli yerler başlıyor, gene de körfezin içerisinde nerede olursanız olun, bir Sveti Stefan ya da Budva tadı alamıyorsunuz.

ckn xpro1_kotor-24
Kotor 2017 ©Kerem Nasipoglu

Kotor’un yarısını surların içinde bulunan eski şehir oluştururken, diğer yarısı da yeni yerleşim oluşturuyor. Ama toplamına bakacak olursanız bile ufak bir yer. Benim için en ilginç kısmı da surların içi ve çevresiydi. Tipik bir orta çağ şehri, daracık yollar ve eski taş yapılar. Turistik bir yer olduğu için de oldukça kalabalık. Özellikle güneşi iyi aldığı saatlerde surların içerisinde fotoğraf çekmek oldukça eğlenceli. Fakat güneşin batmasına yakın ışık o kadar azalıyor ki, fotoğraf çekerken hayli zorlanıyorsunuz.

ckn xpro1_kotor-35
Perast 2017 ©Kerem Nasipoglu

Kotor ufak bir yer olsa da, çevresinde ufak ve ilginç bir çok yerleşim yeri var. Perast’da bunlardan bir tanesi. Bütün kasaba ortaçağdan fırlamış gibi gözükmesinin yanıda bir ucundan diğerine yürüyüp geri dönmek 15 dakikanızı alıyor. Eşsiz mimarisi ve manzarası burayı, Kotor’a gelmişken kesin görmeniz gereken yerler listesine sokuyor.

ckn p2_montenegro-7
Morinj 2017 ©Kerem Nasipoglu

Kotor çevresinde güzel, denize girilecek bir yer arıyorsanız da Morinj tam aradığınız yer. Uzun ve ortasından ufak bir derenin geçtiği kumsalı Karadağ standartlarının gerisinde kalsa da, Kotor çevresi için denize girmek için ideal bir yer oluyor. Sonuç olarak da kalabalık ve enteresan anlar yakalayabileceğiniz bir plajı var. Ayrıca bu bölgenin de etkileyici bir manzarası var.

Sveti Stefan

ckn gr_ksveti stefan-14
Sveti Stefan 2017, ©Kerem Nasipoglu

Karaya çok yakın bir ada üzerine kurulmuş, etrafı surlarla çevrili bir köy, sonrasında otele dönüştürülüyor. Adanın karşısında, adaya giden yol ile ikiye bölümüş büyük bir plaj ve dağın üzerinde yükselen binalar. Ada, otel olduğu için içinde gezemiyorsunuz, bu nedenle de denizin dışında hiç bir olayı yok diyebilirim. Plaj burada da oldukça kalabalık. Bu kalabalık sayesinde enteresan görüntüler yakalanabilir, adanın oluşturduğu eşsiz manzara ise hemen herkesi büyüleyecektir.

Nerede, Nasıl?

Karadağ’da neyi nasıl yaparım diye soruyorsanız kendi deneyimlerimden yola çıakrak birkaç öneride bulunacağım.

Karadağ’da ulaşım

ckn xpro1_kotor-15
Perast 2017 ©Kerem Nasipoglu

Podgorica için bir şey diyemeyeceğim ama Karadağ’ın geneli için konuşacak olursam ulaşım diye bir şey yok Karadağ’da. Onun yerine araba ya da taksi var, taksicilerin geneli de deli gibi turist kazıklamaya çalıştıkları için, araba geriye kalan tek opsiyon oluyor. Evet Karadağ için araba kiralamak en mantıklı seçenek. Mesafeler de kısa olduğu için gideceğiniz yere rahat bir çekilde ve hızlıca gidebiliyorsunuz.

Karadağ’da yeme içme

ckn xpro1_kotor-18
Perast 2017 ©Kerem Nasipoglu

Karadağ’ın yiyecekleri arasında en çok etini sevdim. Gitmeden önce Hırvatistan tadında pizza bulur muyum diye heyecanlanmıştım, gittiğimde bütün heyecanım kursağımda kaldı. Salatalar da gayet hoştu. Budva için konuşacak olursam Sambra Pizzeria. Yiyecekleri Budva standartlarının üzerinde. Hem Kotor hem de bütün Kardağ seyahatim boyunca yediğim en lezzetli yemeği ise Kotor Butique Hotel Astoria’nın restonanında yedim. Kesinlikle tavsiye ederim. Sveti Stefan için tavsiye edeceğim restoran Agora Sveti Stefan diğer adıyla Cafe Olive.

Karadağ’da kalacak yer

ckn xpro1_budva-27
Budva 2017 ©Kerem Nasipoglu

Budva’da, Jaz Beach ile Budva’nın merkezi arasında ciddi bir fark olduğu için ben plaja daha yakın olmayı tercih etmiştim. Kararımdan da gayet memnun kaldım. Vila Vanja adında, güzel manzarası olan bir otelde konakladım. Kotor’da kalacak yer ararken ise Kotor’un dışında Perast’ta kalmanın daha mantıklı olacağına karar verdim ve bu da bence doğru bir karardı. Sveti Stefan’da kaldığım yer ise hayal kırıklığıydı, hem konumu hem de oda olarak Karadağ’da yaşadığım en kötü deneyimdi, hoş o da rahatsız edici değildi o kadar da.

Benim deneyimim

ckn xpro1_budva-29
Budva 2017 ©Kerem Nasipoglu

Karadağ, fotoğraf gözünden değerlendirildiğinde manzara ve tarihin dışında pek bir şey sunmuyor. Ben sahillerde fotoğraf çekmekten keyif aldığım için bu tatil benim için oldukça güzel geçmişti, fakat fotoğraf olarak hiçbir beklentim olmadan gittiğimi de belirtmek isterim. Sonrasında, İstanbul’a dönüp de fotoğraflara baktığımda güzel kareler yakalamış olduğumu farkedip mutlu oldum.

ckn gr_kotor-4
Perast 2017 ©Kerem Nasipoglu

Ülke içerisinde mesafeler çok yakın olduğu için arabayla dilediğim noktaya rahatlıkla gidebildim. Bu da gereksiz zaman kaybetmemi engelledi. İlginç bulduğum ve vakit geçirdiğim yerlerde genelde kameramı da çıkarttım ve bol bol fotoğraf çektim. Özellikle sahilde fotoğraf makinemden fazla cep telefonumu kullandım. Bu seyahat sırasında su altı fotoğraf makinesi hayalleri kurdum ve elimde böyle bir şey olsaydı daha da fazla eğlenebilir ve ilginç sonuçlar çıkartabilirdim. Karadağ’a iki fotoğraf makinesi ve cep telefonum ile gittim. Cep telefonu ile fotoğraf çekmeyi özellikle de plajda, fotoğraf makinemi riske atıp çıkartmama gerek kalmadan keyifli bir şekilde kullandım. X-Pro1 ve Ricoh GR‘ı da günlük, etrafı gezinirken kullandım. Eksikliğini hissettiğim tek şey ise suya sokabileceğim bir fotoğraf makinesiydi.

Sonuç

ckn xpro1_kotor-17
Perast 2017 ©Kerem Nasipoglu

Peşin peşin söylemekte bir sakınca görmüyorum, Karadağ, fotoğraf bağlamında kısır, denizi ele aldığımızda meh, hayatı incelediğimizde çok fazla imkanın olmadığı bir ülke.  Sokak fotoğrafı amaçlı gidecek olanlara fazla bir umutla gitmemelerini tavsiye ederim. Ama gene de gideceğiniz her yerde ilginç olaylara tanıklık edecek, ayrıca sade mimarisi sayesinde güzel bir arkaplana karşı çekeceksiniz.

ckn xpro1_budva-30
Budva 2017 ©Kerem Nasipoglu

Evet, vize olmadığı için ve fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük olduğundan tercih edilebilecek bir yer, kesinlikle insana farklı bir deneyim sunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s