Fotoğraf Belgeselleri

Fotoğrafçı olarak, kendimi en çok diğer fotoğrafçıları izlerken geliştirdiğimi farkettim. İşlerini incelemek, onları sokakta, iş üstünde takip etmek, yaklaşımlarını görmek . Belgesellerden öğrendiklerim de bunun farklı bir bölümünü oluşturuyor. İzlediğim bazı belgesellerden edindiğim bilgiler ise fotoğrafçı olarak gelişimime fazlasıyla katkıda bulundu.

Watch Everybody Street Online Vimeo On Demand on Vimeo 1

Özellikle işin belgesel ve sokak fotoğrafçılığı kısmına dokunan bu belgeseller, fotorğafçı olarak gelişiminizde önemli yer tutacaktır. İşte o belgeseller:

Everybody Street

Everybody Street, New York’un ikonik fotoğrafçılarını ve onlar gibi milyonları etkileyen ve ilham veren New York’u inceleyen bir belgesel. Bruce Davidson, Elliott Erwitt, Jill Freedman, Bruce Gilden, Joel Meyerowitz, Rebecca Lepkoff, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein, Clayton Patterson, Ricky Powell, Jamel Shabazz, Martha Cooper ve Boogie gibi fotoğrafçıların yanısıra tarhiçi Max Kozloff and Luc Sante’de belgeselde yer alıyor. Yönetmenliğini Cheryl Dunn’un üstlendiği yapım, hem fotoğrafçıların hikayelerini dinleyip öğrenmek, hem de sokakta nasıl çalışıyorlar fikir edinmek adına her fotoğrafçının listesinde olmalı. Belgesel paralı, fakat verdiğiniz her kuruşa değecektir.

The Many Lives of William Klein

BBC’nin belgesel serisi Imagine, sokak fotoğrafının öncülerinden, Fransız aslıllı New York’lu fotoğrafçı William Klein’ın Dünyasını bizlere aktarıyor. William Klein’ın, Londra Tate Müzesinde açacağı retrospektife yaptığı hazırlıkları da içeren belgesel, izleyiciye komple bir sanatçı nasıl olunur-u anlatıyor. Çektiği filmler, belgesel ve fotoğraflar, ve yaptığı resimlerden kesitler sunan belgesel, sanatla yaşamış bir insanın hayatının detaylarını izleyiciye veriyor. Özellikle fotoğrafa bakış açısı ve fotoğraf makinesi ile yaptığı deneyleri dinlemek, her fotoğrafçıya ilham verecektir. Belgeseli Youtube’dan bedava izleyebilirsiniz.

in-sight

Sokak fotoğraf kolektifi in-public’in 10’uncu yılı dolayısıyla, Format Photography Festivali ile birlikte çekilen belgesel, in-public üyesi fotoğrafçıların kendi şehirlerini çekerken belgeliyor. Açıkçası saf sokak fotoğrafçılığı tecrübesi isteyenler için kesinlikle izlenmesi gereken bir belgesel. Belgeselin yönetmenliğini, aynı zamanda kolektifin kurucusu Londralı sokak fotoğrafçısı Nick Turpin üstlenmiş.

Genius of Photography

BBC’nin çıkarttığı toplam 6 bölümden oluşan bu dev yapım, fotoğrafın tarihini ve fotoğrafın dehalarını güzel bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Belgesel içerisinde farklı türlerle ilgilenen fotoğrafçıların işleri, fotoğrafçılar ve işlerine dair röportajlar ve hikayeler var.

1981 – Joel Meyerowitz

Jeol Meyerowitz, New York sokaklarında fotoğraf çekerken gösteren bu belgesel, fotoğrafçının sokakta nasıl çektiği ile ilgili çok iyi bir fikir veriyor. Belgeselin büyük bir bölümü, anlayacağınız üzere sokaklarda geçiyor, kısa bir bölümü de Joel’in stüdyosunda çekilmiş. Belgesel sırasında Meyerowitz ile sunucu arasında geçen diyaloglar, Meyerowitz’in fotoğraflarının bir incelemesi ve büyük format çekerken yaptıkları şeklinde ilerliyor. Samimi ve güzel bir sokak fotoğraf deneyimi için izlemenizi tavsiye ederim.

Magnum Photos: The Changing Of a Myth

Magnum Fotoğraf Ajansı’nın kuruluşu ve günümüzde hangi noktada olduğu ile ilgili bir belgesel. Magnum’un tarihi ve yapısı hakkında çok şey anlatıyor. Magnum fotoğrafçılarını çalışırken izleyebilir, ajansa ve fotoğrafa bakış açıları hakkında ilginç bilgiler bulabilirsiniz. Büyük isimlerin nasıl çalıştığı ve neler yaptığı bilgisi bütün fotoğrafçıların işine oldukça yarayacaktır.

Not: Liste, yeni belgeseller keşfedip incelendikçe güncellenecektir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s