Engin Güneysu Küba Röportajı

Sokak fotoğrafçısı Engin Güneysu ile son yaptığı Küba seyahati üzerine konuştuk. Hem Küba’ya hem de seyahat etmeye dair bizlere güzel ipuçları verdi.

Merhaba Engin biraz bize kendinden bahseder misin?  

Cuba
Havana’da özelikle gece geç ve geç saatlerde sokakta bekleyen hayat kadınlarına rastlamak mümkün. Fotoğraf: Engin Güneysu, , Agence Le Journal

Serbest fotoğrafçıyım. Neredeyse 10 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Bu on yılın bir yılı sabit olarak çalıştım, bu da fotoğraf üzerineydi. Editörlük, event fotoğrafı haber fotoğrafı çektim sonrasında da serbest fotoğrafçılığa geçtim. Son üç yıldır video işi de yapıyorum. Yoğun olarak çektiğim fotoğraflar gezi üzerine. Gezi dergilerine çekiyorum onun haricinde mobil fotoğraf ve sokak fotoğrafçılığı üzerine eğitimler veriyorum. Anlayacağın bol bol geziyorum. Ayrıca 2013 yılında arkadaşlarımla kurduğum Agance Le Journal için çalışıyor ve Dünya basınına görüntüler üretmeye devam ediyorum. Fotoğraf kitapları üzerine yoğunlaştım son dönemde. Şu anda çalıştığım işler de proje bazlı ve tasarım kitap yapmak üzerinde. Hayatımın geri kalan kısmında proje çalışıp video belgeseller, multimedyalar ve tasarım fotoğraf kitapları yaparak geçirmek istiyorum. Zaten şu anda da bununla uğraşıyorum.

 

En son Küba’ya gittin, nasıldı oralar?

12740001
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

24 gün kadar Küba’da zaman geçirdim. İki haftadan daha fazla süre Havana’da, yaklaşık bir hafta kadar da Cienfuegos ve Trinidad şehirlerinde kaldım. Tabii buralar Havana’dan çok farklı yerler. Trinidad Unesco tarafından koruma altına alınmış. Havana’daki kozmopolit yaşam yok, daha çok köy gibi bir yer. Benim oralarda fotoğraf üretimim çok olmadı açıkçası. Daha çok da Havana beni çektiği için fazla kalmadım. Havana’ya geçmem ile birlikte üretimimin tekrar artığını gördüm.

 

Kübada fotoğraf çekerken neyden ilham aldın, ne seni çekti?

Cuba
Havana’da durakta araç bekleyen bir kadın. Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

 

Küba hep merak ettiğim bir yerdi. “Bir gün buraya gideceğim” diyordum hep ve bu oldu. Bir yere gitmeden önce bir araştırma yapıyorsun, en olmadı Google a girip bir görsellere bakıyor, Wikipedia’dan kültürel yaşam hakkında bilgi alıyorsun ya da bazı bloglarda oraya giden insanların başından geçenleri okuyorsun. Benim ilgimi Küba’da çekilmiş panoramik fotoğraf olmaması çekmişti. Bir konuya farklı yaklaşmayı seviyorum özellikle de teknik olarak belgelerken. Panoramik fotoğrafa pek rastlamadım Küba’da çekilmiş, benim de Widelux bir kameram var. Ben de ona yoğunlaşmaya karar verdim. İşte nasıl bir film kullanmam gerektiğini düşündüm ve Fujifilm Superia’da karar kıldım yoğunluğu 200 Asa olmak üzere 400, 800 ve 1600 Asa filmlerle çalıştım. 30 küsür makara götürdüm ama 25 makara çekmişim. Onların da içinden seçtiklerim oldu. Ama aşırı fotoğraf çıktığını söyleyemem, toplamda 30 tane fotoğraf seçtim. Panoramik olunca adet de düşüyor. Yanımda Leica M9’umu da götürdüm, onun yedeği Fujifilm X100T ve iPhone’um da vardı. iPhone çok işime yaradı. Birkaç gün çalıştıktan sonra anladım ki hava sıcak ve uzun süre yürüyemiyorsun, e tabii ağırlıklardan da kurtulmak lazım. Ben de Leica ve Fuji’yi valize kaldırarak sadece Widelux ve iPhone ile bir seri çalıştım. Kafam daha rahat oldu açıkçası, belki yanımda bir üçüncü kamera olsa o anki üretimimi sağlayamayabilirdim. Çünkü fotoğraf çekerken bölünmek kötü birşey. Acaba 3:2 Leica ile mi çeksem, yoksa 24:56 Widelux ile mi çeksem, yok 4:3 iPhone ile mi çeksem sorusu beni daha çok bölecekti. İkiye bölünmek çok iyi oldu ve çok temiz çalıştım.

 

Küba’da çektiğin, ilginç anısı olan bir fotoğrafın var mı?

12420004
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

Küba’ya ayak bastığım andan itibaren gözlemlemeye ve fotoğraf çekmeye başladım. Şu fotoğrafın anısı diyebileceğim bir fotoğrafım yok ama bütün fotoğraflarımın çok ayrı yeri var, hepsinin ayrı anısı var. Ama özellikle bir fotoğraf demek gerekirse Widelux ile çektiğim bir kare var. İçinde bir çok konunun olduğu bir kare. Yürürken elinde pasta taşıyan bir adamı ve dolmuşa işaret eden bir kadını gördüm. Fotoğrafı tam çekerken durdum ve 125 enstantane’de bastım. Elde pasta, dolmuşa yönelen kadın ve solda kafede sıra bekleyen insanlar. Zaten o kareyi kafamda görmüştüm. Sonra Türkiye’ye dönüp filmin yıkanmış ve taranmış son halini görünce çok mutlu oldum. Küba seyahatimden döndüğümde bu tek fotoğrafı görmek bile beni çok mutlu etti.

 

Seyahat edeceğin zaman  ne gibi hazırlıklar yapıyorsun?

Cuba
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

Gideceğim yeri bir araştırıyorum önceden. İklimi, daha çok hangi aralıktaki lensler ile çalışmam, insanlara ne kadar yaklaşmam gerektiği ile ilgili araştırıyorum öncelikle. Çok fazla seçeneğim de olmuyor açıkçası. Çalıştığım aralıklar belli; 28, 35 ve 50mm. Bir süreden beri çekmek istediğim konunun veya yerin ne ile çekilmek isteyeceğini düşünüyorum. Küba öyle oldu, panoramik olarak çekmemi istedi benden. Kafam da bir de 4:3 iPhone formatı vardı. Ne olur ne olmaz Leica’mı da götürdüm. iPhone’un güzelliği şu oldu benim için: Fotoğraf çekip dinlenmek için oturduğumda, bir yandan mojitomu yudumlarken diğer yandan da iPhone’umdan editleyip fotoğrafları son haline getirebiliyordum. Akşam da internet olduğunda rahatça paylaşıyordum. Bir de fotoğrafların kaybolmasından korktuğum için o kısıtlı internetle One Drive’a fotoğraflarımı yedekledim.

Seyahat ederken fotoğraf çekmenin avantajı var mı sence?

12970004
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

Farklı yerler görmek tek düzelikten kurtarır. Her gün karşılaştığımız sokak, bina, marketten ziyade farklı bir yeri görmek hayal gücünü ve kompozisyon kurma tarafını daha güçlü kılabiliyor. Fakat ben bu konuda çok konsantre olduğumdan kendime hep güvenmişimdir. 8 yıldır oturduğum yerin çevresinde bile fotoğraf görmeye çalışıyorum. Gezmek tabii ki bir avantaj, fakat ne çekmek istediğini bilerek gitmek daha büyük avantaj fotoğraf çalışmak için. Ön hazırlık olarak, “neyle çekeceğim” in yanında neyi çekeceğim araştırması yapmak önemli. Küba’ya kafamda “şunu çekerim” diye bir şey olmadan gittim. Amacım 1 Mayıs’ı görmekti Küba’da. Fidel Castro’nun olmadığı ilk 1 Mayıs’ı ve insanların üzerinde bıraktığı etkiyi görmek ve belgelemek üzere kabataslak bir yaklaşımım vardı, fotoğraflarımdan da bunlar okunuyor zaten. Onun haricinde bir de Sovyet ülkeleriyle zamanında içli dışlı olduğu için oradaki Lada’lardan bir seri çıkarttım. Zaten arabalarla ilgili hali hazırda bir çalışmam vardı, bundan sonra da üçüncü ülke olarak Ukrayna’ya gidip Lada Land’i bitirmek istiyorum (İlk durağım Azerbaycan’dı).

 

Seyahat eden fotoğrafçılara tavsiyelerin var mı?

Cuba
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

Nereye gittikleri çok iyi bilmeleri gerekiyor. Çok iyi blog yazıları var, neye ihtiyaç duyabileceklerini oradan erişebilirler. Daha önce oraya giden insanlar nasıl deneyimler yaşamışlar bunları öğrensinler. Muhakkak muhakkak sağlık sigortası yaptırsınlar, bizim sağlık ile ilgili problemimiz oldu ve yabancıların gittiği özel hastanelerde bunu çözdük. Kesinlikle orada yapmaları gereken şeyleri listelesinler ve o kağıt ellerinin altında olsun. Uzun süre gidecekler otel yerine oda düşünebilirler. Bisiklet turlarına katılabilirler, Hatta katlanabilir bisikleti olanlar yanlarında götürebilir. Bazen yanlarında kahvaltılık ve yiyebilecekleri malzeme götürmeleri gerekebilir. Yeme içme konusunda Küba çok spesifik bir yer mesela. Meyve çok tüketiliyor. Kahvaltı olarak evlerde 5 Euro’ya kahvaltı tabağı hazırlıyorlar. Mesela bizim peynir ve zeytinimiz bitti ve bulamadık hiçbir yerde.

13030016
Fotoğraf: Engin Güneysu, Agence Le Journal

Engin Güneysu’nun işlerine enginguneysu.com ve  @enginguneysu Instagram hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s