Analog İnceleme: Olympus MJU-1

Nasıl ki film zamanının efsane SLR ve rangefinder’ları vardı, bugün keşke dijitalini de yapsalar dediğimiz, işte öyle filmli point and shoot (bas çek oluyor her halde) fotoğraf makineleri de vardı, bizleri acaba neden benzeri bir şey yapmıyorlar diye düşündürten. Özellikle de Olympus birçok efsane model çıkartmış film zamanında. Olympus MJU-1 de bunlardan birisi. Fotoğraf çekerken genelde kontrolün bende olmasını severim. O nedenle de çoğunlukla fotoğraf çekerken değerleri manuel ayarlarım. Ya da en azından perde hızımı ve diyaframımı belirleyip ISO’yu autoya alırım ki alan derinliğim ve ne kadar sabit durmam gerektiğiyle ilgili bir fikrim olsun. Fakat bazen bunları hiç düşünmeden de fotoğrafın keyfini çıkartmayı seviyorum. Bunu da ilk Lomo LC-A’yı kullanırken keşfetmiştim. Tamamen anı yakalamaya odaklanıp gerisini fotoğraf makinesine bırakmak… İşte MJU-1 de bana bu hissiyatı yaşatan başka bir fotoğraf makinesidir.

Basit ve ufak

ckn gr_mju-2

Hani o laf vardır ya “En iyi fotoğraf makinesi daima yanınızda olandır” diye, işte tam bu tanıma uyan bir makine MJU-1. E tabii o zamanlar bırakın Cep telefonunu, dijital fotoğraf makineleri bile pek ortalıkta dolaşmıyormuş. 35mm film düşünüldüğünde o zaman için gayet güzel kompakt tasarımlar yapılmış, MJU serisi de bu listede yerini almış. Belki o döneme kadar çıkmış en ufak fotoğraf makinesi değildi ama kullanım rahatlığı ve görüntü kalitesi ona Dünya çapında bir ün kazandırdı.

IMG_9970
2016 İstanbul @Doruk Canbilen

Bu ufak fotoğraf makinesinin kullanımı o kadar kolay ki, önündeki kapağı kaydırıyorsunuz makine çekime hazır. Ve deklanşöre basıyorsunuz gerisini MJU kendisi hallediyor. Daha doğrusu halletmeye çalışıyor diyelim. Arada biraz can çekişiyor çünkü auto focusu çok sıkıntılı.

000031
2016 İstanbul @Kerem Nasipoğlu

Olympus MJU-1 üzerinde sabit 35mm f3.5 objektif ile birlikte geliyor. Deklanşöre bastığınızda minik bir bekleme süresi oluyor bu süre içerisinde makine netleme işlemini yapıyor. Bu noktada dürüst olmak gerekirse, netlik her zaman istenilen bölgeye olmayabliyor. Atıyorum 36 pozluk bir filmde en azından 6-7 karede netlik problemi gözlemlenebiliyor. Özellikle hareketli  karelerde kesinlikle sonuçlar sıkıntılı çıkıyor. Zaten düşününce insanlar anılarını çeksin diye üretilmiş bir fotoğraf makinesinden üstün bir performans beklemek çok da mantıklı değil.

Sokak fotoğrafçılığında MJU-1

IMG_9976
2016 İstanbul @Doruk Canbilen

Olympus MJU-1, kolay ve pratik bir kullanım sunuyor. Flash açıp kapamak dışında herhangi bir ayar yapılmasına izin vermiyor. Bu açıdan, özellikle fotoğraf çekerken kontrol bende olsun, her türlü ayarı elimle girebileyim diyenler için pek uygun olmayabilir. Fakat sokak fotoğrafı ile uğraşanlar, özellikle de her gün yanında makine taşıyanlar bilirler büyük bir fotoğraf makinesi taşımanın bir süreden sonra külfet olduğunu. İşte bu açıdan baktığımızda Olympus MJU devamlı cebimizde taşıyabileceğimiz, kaliteli sonuçlar çıkartan (üzerindeki objektif sağolsun) bir fotoğraf makinesi. Özellikle üzerindeki 35mm objektif sokak fotoğrafçılığı için ideal bir açı sunuyor.

Teknik özellikleri

000003
2016 İstanbul @Kerem Nasipoğlu

Genelde bir fotoğraf makinesi incelerken teknik özelliklerinden ziyade kullanım deneyimine odaklanmayı tercih ediyorum. Fakat Olympus MJU-1’in kolay kullanım dışında sunduğu fazla bir şey yok. 35mm f3.5 objektifi tatmin edici sonuçlar veriyor. ISO 50-3200 aralığındaki 35mm filmleri tanıyabiliyor ve one göre pozlamayı yapıyor. Enstantane aralığı ise 1/15 – 1/500 saniye aralığında tamamen otomatik ayarlanıyor makine tarafından. Gövdenin üst kısmındaki minik LCD ekrandan pilin durumu ve poz sayısı kontrol edilebiliyor. MJU-1’de ayrıca kapatılabilen ve 3 ayrı ayar daha sunan bir flaş mevcut. Bütün özelliklerini sıralayacak olursak:

 • 35mm f/3.5 dahili objektif
 • 1/15 – 1/500 saniye aralığında otomatik enstantane
 • Otomatik netleme (Auto Focus)
 • Filmi otomatik ileri ve geri sarabilme
 • 4 modlu dahili flaş: Oto, kırmızı göz azaltma, fill-in ve kapalı
 • Pil ve poz durumunu gözlemleyebileceğiniz LCD
 • Tripod girişi

Avantajları ve dezavantajları

IMG_9975
2016 İstanbul @Doruk Canbilen

Daha önce de bahsettiğim üzere, Olmypus MJU-1 profesyonellere yönelik tasarlanmış bir makine değil, daha çok aileler anılarını kaydetsin, tatillerde fotoğraf çeksinler diye üretilip pazara sunulmuş bir kamera. O nedenle, özellikle daha gelişmiş fotoğraf makineleri ile uğraşanlar için bir çok avantaj ve dezavantajı mevcut. Bunları sıralayacak olursak:

Avantajları

 • Ufak oluşu ve ele güzel oturup cebe bile girebilmesi
 • Kaliteli objektifi sayesinde güzel sonuçlar

Dezavantajları

 • Manuel ayarların olmaması
 • Yavaş ve güvenilmez otomatik netleme sistemi

Benim deneyimim

000030
2016 İstanbul @Gizem Sayarel

Olympus MJU-1 kullanmaktan keyif aldığım ve bir dönem cebimde bolcana dolaştırdığım bir fotoğraf makinesiydi. Fakat makine çok eskiydi ve sarma mekanizmasında bir problem vardı o nedenle de film bittiğinde makinenin kendisi filmi saramıyordu. Tamamen otomatik olduğu için de bunu manuel yapmanın bir yolu yoktu, o nedenle de kullanmayı bıraktım. Fakat günlük kullanım için bir filmli makine kullansam bu MJU-1 kesinlikle olabilir. Kullanım sırasında yaşadığım tek sorun zaman zaman netlemede yaşadığım sorunlardı. Onun dışında kullanım pratikliği, şekli şemali ve sonuçları gayet tatmin ediciydi. Sokakta ise elinizde mercimek kadar bir fotoğraf makinesi taşıyorsunuz. Tasarımı o kadar farklı ve güzel ki, kullandığım dönem içerisinde bu makine ile çekerken tepki aldığım bir an bile hatırlamıyorum.

Sonuç

000005
2016 İstanbul @Kerem Nasipoğlu

Olympus MJU-1 çıktığı dönem için başarılı sayılabilecek bir fotoğraf makinesiydi. Günümüzde hala kullanan kişiler var (bahsettiğim gibi ben de bunlardan bir tanesiydim). Tasarımı ve boyutları itibariyle dönemi için önemli ve kaliteli denebilirdi kendisi için. Fakat bu makine için şu özelliği gerçekten çok iyi diyebileceğimiz hiçbir şey yok. Sadece kullanımı keyifli ve sonuçlar tatmin edici, bunu da üzerindeki 35mm objektife borçlu. Kesinlikle alın, bunla fotoğraf çekmek ayrı bir keyif diyemeyeceğim ama eğer aileniz zamanında bu makineyi kullanıp bir kenara attıysa üzerindeki tozu silip sokağa çıkabilirsiniz ve emin olun ki pişman olmayacaksınız. Onun dışında çok uygun bir fiyata kendisine rastlarsanız o zaman da koleksiyonunuza eklemek ve arada bir kendisi ile sokaklara çıkmak için satın alabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s