Sokak Fotoğrafçılığında İngiliz Mizahı: Britanya’dan 10 Sokak Fotoğrafı

Mizah dendiğinde birçoğumuzun aklına İngilizler gelir. Monty Python, Charlie Chaplin, Douglas Adams, Terry Pratchett, Benny Hill gibi bir çok isim bu mizahın oluşmasında büyük katkısı var. Böyle bir altyapı ile yoğrulmuş İngiliz kültürü de doğal olarak mizah ile anılır olmuş. Öyle ki İngiliz Parlementosu’nda muhalefet ile iktidarın arasındaki müzakereler bile kahkaha dolu. Komedinin adeta kanına işlediği İngilizler’in, sokak fotoğrafçılığında da mizahın dibine vurduklarını görüyoruz.

Karşınızda İngiliz Mizahıyla yoğurulmuş 10 sokak fotoğrafı ve fotoğrafçısı:

Martin Parr

GB. England. New Brighton. From 'The Last Resort'. 1983-85.

Fotoğrafları bir devrim niteliğinde olan İngiliz fotoğrafçı Martin Parr‘ın başkanlığını yürüttüğü Magnum Fotoğraf Ajansına kabul olması bile zamanında büyük tartışmalara neden oluyor. Magnum’un konzervatif tarafı Parr’ın üye olmasını istememesine rağmen %66 oy ile Parr ajansa kabul ediliyor ve büyük oranda ajansın modern çağa ayak uydurmasını sağlıyor.

Belki de en ünlü kitabı “Last Resort” tan bir kare. Değişimin odağında bir kıyı şehri olan New Brighton’ı belgeleyen Parri’ın bu karesi olayı ne kadar farklı bir dille özetlemiş. Fotoğraflarındaki mizahı İngiliz mirasına bağlıyor.

Instagram hesabı: @martinparrstudio

Matt Stuart

BYE0282T_01.tif

Londra’nın sokaklarını her gün, elinde fotoğraf makinesi ile dolaşan ve çevresinde meydana gelen bu “dürüst” anları kaydeden bir fotoğrafçı. 2016 yılında Magnum’a aday gösterilerek Magnum Fotoğraf Ajansının kapısından ilk adımını atmış oldu. Karelerinde mizahı, bazen de sürrealizm’i çok net görebiliyorsunuz. Fotoğrafın bulunduğu “All That Life Can Afford” adlı ilk ve tek kitabı sanatçının 2002 – 2015 arası çektiği Londra fotoğraflarından bir seçki. Matt Stuart‘ın aktardığı mizah ve gerçeküstülük kitabın hemen her sayfasında karşımıza çıkıyor.

Instagram hesabı: @mattu1

Tony Ray-Jones

4e960666-2387-41dd-83d2-2546413c5eab

İngiltere’de fotoğrafın günümüzdeki seviyeye gelmesindeki en önemli etken olan Tony Ray-Jones 31 yaşında hayata gözlerini yumuyor. Joel Meyerowitz ile bir süre New York sokaklarında takıldıktan sonra ülkesine dönüp İngiltere’deki günlük yaşantıyı belgelemeye başlayıp , Martin Parr, Matt Stuart gibi isimlere ilham vererek Ray-Johns İngiltere’ye modern fotoğrafı getiren kişi diyebiliriz. Sonuç olarak çok uzun süre gün ışığına çıkamamış şaşırtıcı fotoğraflar.

Paul Russel

18

Londra doğumlu Dorset’te kariyerini devam ettiren İngiliz fotoğrafçı Paul Russel‘ın fotoğraflarında oluşturduğu mizahi anlatımdan İngiltere’nin güney sahil şeridindeki yaşantıyı gözlemleyebilirsiniz. Yazın turist ve insan kaynayan kumsallar, sezonun bitmesiyle yerini yerel insanların yaşantısına bırakmasıyla birlikte Russel’da eline fotoğraf makinesini alıyor ve gündelik yaşamı belgeliyor. Her en kadar sıradan bir kişiliğim var dese de, fotoğraflarında kullandığı dil ve hikayeyi aktarış biçimi onun dehasını gözler önüne seriyor. Paul Russel aynı zamanda ünlü sokak fotoğraf kolektifi iN-Public üyesi.

Instagram hesabı: @paulrussell99

David Solomons

David_Solomons_93

14 yaşında ailesinin aldığı 110 format fotoğraf makinesi kendisi için tam bir hayal kırıklığı olmuş. Ve fotoğraf kariyerine orada bir ara vermiş. Daha sonra düzgün bir iş bulduğunda gidip düzgün bir fotoğraf makinesi alıp ara verdiği kariyerine devam etme kararı almış. Sonrasında ise Londra sokakları ve birbirinden garip fotoğraflar. Fotoğraflarında Londra’ya dair enteresan ve komik detaylar yakalayan Solomons ayrıca iN-Public üyesi.

Instagram hesabı: @davidsolomons

 

Nick Turpin

Street_Hardhats-1

1997 yılına kadar The Independent gazetesi için çalışan Nick Turpin, daha sonra ünlü sokak fotoğrafçılığı kolektifi iN-Public’i kuruyor. Aynı zamanda diğer iN-Public fotoğrafçılarını içeren, onların hayata ve fotoğrafa bakış açaılarının ele alındığı In-Sight Film adlı sokak fotoğrafı belgeselini çekiyor. Çektiği karelerde mizah diğer İngiliz Fotoğrafçıların yaptığı gibi gözümüze sokulmuyor, daha ince göndermeler ve katmanlar ortaya Londra’nın enteresan bir yüzünü çıkartıyor.

Instagram hesabı: @the_nick_turpin

Charlie Kwai

charliekwai_metalmagazine_16

Londra’da yaşayan sokak fotoğrafçısı Charlie Kwai, çevresindeki garip an ve karakterleri çekmeyi seviyor. Çoğunlukla flaş kullanarak ve dikey kadraj ile çektiği kareler Londra’daki hayata dair enteresan izlenimler sunuyor. Fotoğrafla uzun süredir ilgilense de sadece son 3 senedir yoğun şekilde içine girmiş. Charlie aynız amanda Tripod City sokak fotoğraf grubu üyesi.

Instagram hesabı: @london.journal

Dougie Wallace

77dbe3d7-c4bd-454e-a1f3-c96e46731733

Bir çok kişinin dikkatini 2016 Lens Culture Magnum Fotoğraf Ödüllerine katıldığı Harrodsburg projesi ile çeken İskoç fotoğrafçı Dougie Wallace, Londra’nın süper zenginlerinin yaşantısını “çok yakından” bizlere aktarıyor. Yakın çekim fotoğraflar flash ile birleştirerek aşırı zenginlerin hayatındaki komediyi bizlere aktarmış.

Instagram hesabı: @dougie_wallace

Gareth Bragdon

0cfe6c13-df29-43b8-8f3d-ad1277194025

2016 yılında Lens Culture Street Photography ödüllerinde birinci seçilen Gareth Bragdon Edinburgh, İskoçya’da yaşıyor. Çılgın İngiliz yaşam biçimini şaşırtıcı bir şekilde fotoğraflayan Gareth, Lens Culture’ın daha önceki yarışmalarından da dereceyle dönmüş.

Instagram hesabı: @garethbragdon

Nicholas Godden

5043

Londra’da yaşayan Nicholas Godden, kendisini bir içerik üreticisi olarak tanıtıyor ve bir çok büyük markaya iş yapıyor. Fotoğrafları ile de sade bir şekilde İngiliz hayatını ve Londra sokaklarını belgeliyor. Hareketli fotoğraflar, video ve time-lapse videolar diğer ilgi alanları.

Instagram hesabı: @nicholasgodden

Sokak fotoğrafçılığıı hakkında daha çok bilgi almak için “Sokak Fotoğrafçılığı Nedir?“, “Sokak Fotoğrafçılığı Denince Akla Gelen 15+ Kare” ve “Sokak Fotoğrafçılığında En Çok Kullanılan Objektifler” yazılarıma bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s