Hindistan’ı Hiç Böyle Görmediniz: Yerel Fotoğrafçıların Gözünden 10 Hindistan Fotoğrafı

Hindistan dendiğinde akıllara hep o otantik, çok renkli fotoğraflar gelir. Özellikle Steve McCurry’nin kartpostal niteliğindeki fotoğrafları birçoğunuzun aklına yer etmiştir. Peki Hintli fotoğrafçıların gözünden Hindistan nasıl bir yer merak ettiniz mi? Hintili fotoğrafçıların gözünden 10 Hindistan fotoğrafı:

Swapnil Jedhe

swapnil

Puneli fotoğrafçı Swapnil Jedhe Miami Street Photography Festivalinde birincilik kazanarak adını bütün dünyaya duyurdu. Bir reklam ajansında sanat yönetmeni olarak çalışan Swapnil, geriye kalan zamanını Hindistan’ın günlük yaşantısındaki farklı anları yakalamaya adamış. Aynı zamanda Hint sokak fotoğraf kolektifi Tat’s Life üyesi. İlginç ve insanı şaşırtan, “çok katmanlı” fotoğrafları ile tanınıyor.

Swapnil Jedhe’nin Instagram hesabı: @swapniljedhe

Vineet Vohra

VV+del+aug+13+

Delhili fotoğrafçı Vineet Vohra, fotoğrafa ilk doğa fotoğrafları çekerek başlıyor. Fakat 2001 yılında sokak fotoğrafçılığıyla tanışıp kendisini bu alanda geliştiriyor. 2011 yılında kardeşi Rohit Vohra ile birlikte APF‘i (Art Photo Feature) kuruyor. Fuji X fotoğrafçısı olan Vineet, dünyanın çeşitli yerlerinde workshoplar düzenliyor. Vineet ayrıca The Street Collective üyesi

Vineet Vohra’nın Instagram hesabı: @vineet_vohra

Parshant Godbole

Kaushal Parikh_Prashant-Godbole

Minimalist bir tarza sahip Hintli sokak fotoğrafçısı Parshant Godbole‘ın fotoğrafları her ne kadar basit gözükseler de detaylarda çok şey anlatabiliyor. That’s Life Collective üyesi Parshant, sokak fotoğrafçılığının toplumun bir aynası olduğuna inanıyor.

Instagram hesabı: @parshantgodbole

Vinod Babu

vinod_munna_street_photography_08

Aslen çevre mühendisi olan Vinod Babu (Vinod Munna) zamanla tam zamanlı bir sokak fotoğrafçısı oluyor. Doğma büyüme Hyderabadlı olan Vinod, siyah beyaz fotoğrafları ile görenleri adeta büyülüyor. Ayırca Hindistan’ın en popüler sokak fotoğraf kolektifi That’s Life Collective üyesi.

Instagram hesabı: @v_vinodbabu

Arindam Thokder

arindam-thokder

Bangalore merkezli sokak fotoğrafçısı Arindam Thokder, bol kontrastlı ve renkli fotoğrafları ile tanınıyor. Sosyal olaylar üzerine çalışmayı seven Arindam çoğunlukla ana vatanı Hindistan’da fotoğraf çekiyor.

Instagram hesabı: @arindam.thokder

Manish Khattry

17587596633_270a948675_b

Manish Khattry ya da bilinen diğer adıyla Manish Khattry Fotographix, Varanasili bir sokak fotoğrafçısı. Fotoğrafçılığın yanı sıra kendisi grafik tasarımcı ve kendi reklam şirketi var.

Instagram hesabı: @manish_khattry

Rohit Vohra

860911_10151895461897370_73597788_o

Vineed Vohra’nın kardeşi olan Rohid Vohra, abisi gibi bir sokak fotoğrafçısı. Fotoğrafçılığın yanısıra APF Magazine’in kurucusu ve baş editörü. Hem renkli hem siyah beyaz çalışan Rohid, Hindistan’ın çok katmanlı yapısını çok güzel bir şekilde fotoğraflıyor.

Instagram hesabı: @rohit_apf

Gurunathan Ramakrishnan

GurunathanR-2_

Hindistan Chennaili bir sokak fotoğrafçısı.  Siyah beyaz fotoğrafları her ne kadar etkileyici olsa da renkli işleri insanda hayranlık uyandırıyor. Chennai’nin uzun kumaslları ve kateik yapısnı bu kadar güzel belgeleyen başka bir fotoğrafçı var mıdır emin değilim. Aslen mimar olan  Gurunathan Ramakrishnan kendisini fotorğaf çeken bir mimar olarak tanımlıyor.

Gurunathan’ın Instagram hesabı: @gurunathanramakrishnan

Swarat Ghosh

swarat-ghosh

Haydarabadlı başka bir sokak fotoğrafçısı olan Swarat Ghosh, hem renkli hem siyah beyaz sokak fotoğrafları ile dikkat çekiyor. Swarat aynı zamanda That’s Life Collective üyesi.

Instagram hesabı: @swaratghosh

Raghu Rai

Raghu rai

Belki’de bu listedeki en ünlü fotoğrafçı Raghu Rai bir Magnum fotoğrafçısı. 1942’de Pakistan’ın Jhhang köyünde dünyaya gelen fotoğrafçı, ünlü fotomuhabiri Henri Cartier Bresson’un dikkatini çekiyor ve 1977 yılında Magnum’a aday oluyor. Hem renkli hem siyah beyaz fotoğraflar ile Hindistan’ı bir Hintli’nin gözünden Dünya’ya anlatıyor. Aynı zamanda Creative Image‘ı kurup genç fotoğrafçıların işlerini dünyaya tanıtıyor.

Kaushal Parikh

indir

Kaushal Parikh, daha çok sokak, seyahat ve belgelesel fotoğrafçılığına odaklanmış Mumabili bir fotoğrafçı. Fotoğrafları Conde Nast Traveller’dan National Geographic’e kadar bir çok dergide yayınlanmış.

Instagram hesabı: @kaushalpar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s