Kitap İncelemesi: Nothing To See Here

Nothing To See Here (Burada görecek bir şey yok), bizleri kuzey İngiltere’de yer alan Bradford’ın tekin olmayan bölgelerinde yolculuğa çıkarıyor. Evsizlerin, uyuşturucu bağımlılarının, alkoliklerin ve toplumsal çöküşün hikayesini anlatıyor.

AAAJ5637-2

John Bolloten, Bradford’da yaşayan bir belgesel fotoğrafçısı. 2011’de “Bradford Raw” adlı sergisinin yanı sıra dört fotoğraf kitabı var:”Bradford Street” (2014); “Belgrade” (2015); “Shabash” (2016); “Nothing To See Here” (2017) . John halen “Punk Survivors”; “Field of Broken Dreams”; ve “Ashura” adlı sosyal belgesel projeleri üzerine çalışıyor.

ckn gr_istanbul-7168

John ile İstanbul’u son ziyaretinde tanıştım. Özellikle diğer sokak ve belgesel fotoğrafçıları üzerine derin sohbetimizden sonra üzerinde çalıştığı ve kitaplaştırdığı projesi “Nothing To See Here”‘dan bahsettik. Hikayenin ortaya çıkışından, proje üzerinde çalışırken yaşadıklarına dair uzun uzun konuştuk. Hikayesi oldukça etkilemişti beni, özellikle de kitabı elime geçtiğinde gördüklerim daha bir anlam kazandı.

AAAI6779-2

Güzel bir kapak fotoğrafıyla karşılıyor izleyiciyi kitap. Aslında fotoğrafın geri kalanı arka sayfada ve kitabın ön ve arka sayfalarını tam açtığınızda karşınıza gerçekten akılda kalıcı ve özenle kadrajlanmış bir kare çıkıyor. Fakat fotoğraf kapak yapılmak adına ikiye bölündüğünden iki ayrı hikaye halini alıyor. _DSF9738_v2

Acı ve umutsuzluk, kontrastlı siyah beyaz fotoğraflar ile insanın yüzüne çarpılmış adeta. Fotoğraflar genelde fazla direkt bir şekilde uyuşturucu ve sonuçlarını insanın gözüne gözüne sokuyor. Bazı karelere bakması benim için bile zordu fakat hikayenin sunuş biçimi insanı görecekleri hakkında meraklandırıyor diyebilirim.

AAAJ4981-2

Daha önce incelediğim fotoğraf kitaplarının aksine çoğu sayfa fotoğraflarla doldurulmuş. Bu hikaye anlatımı açısından enteresan ve -bence- mantıklı bir seçim olmuş, fakat sayfaların bu kadar dolu olması odağı bazı güzel fotoğraflardan uzaklaştırmış.

_DSF9734

Kitabı incelerken değişik ruh hallerine bürünebiliyorsunuz. Bir yandan bir eroinmanın vücudunda damar aradığı bir kareden ansızın bir evsizin muzipliklerini barındıran başka bir kareye atlayabiliyorsunuz. Ne olursa olsun, kitap siyah beyaz seçimi ve konusu itibariyle insanın üzerinde karamsar bir etki bırakıyor.

AABB4561-2

Benim fikrim kitabın en çarpıcı fotoğrafı ayakkabılarını çıkarmış parmak arasından eroin enjekte etmeye çalışan adamın fotoğrafı, ayrıca kitabın en etkileyici hikayelerinden bir tanesinin kapanış fotoğrafı.

_DSF9731

Fistful of Books tarafından yayımlanan kitabı johnbolloten.co.uk ve fistfulofbooks.com üzerinden satın alabilirsiniz.

John Bolloten’ın Instagram hesabı: @johnbolloten

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s