Fotoğrafçılar İçin 10 Seyahat Önerisi

Seyahat etmek her ne kadar keyifli olsa da, bilinçli şekilde yapılmadığında alacağınız keyif katlanarak artacaktır. Aşırı yüklü bir valiz ile ülke ülke dolaşmak bir noktadan sonra büyük külfet olmaya başlayacaktır. Hem gezdiğiniz yerleri daha etkili bir şekilde fotoğraflayabilmek hem de daha fazla keyif almak için seyahat ederken hayatınızı kolaylaştıracak 10 tavsiye:

Yanınızda götüreceğiniz ekipmanı iyi seçin

ckn gr_marburg-13
Kasım 2015, Marburg @Kerem Nasipoglu

Ekipmanın fotoğraf için öneminden bahsetmeye gereke bile yok herhalde. Sonuç olarak spesifik işleri yapabilmeniz için o işe uygun ekipmanınızın olması şart. Mesela macro çekim için bir makro objektif ya da makro özelliği olan sabit objektifli bir fotoğraf makinesine ihtiyaç var. Fakat sokak fotoğrafçılığı ya da seyahat fotoğrafçılığında durum biraz farklı. Bu noktada önemli olan rahat ettiğiniz bir ekipmanın olması. Peki seyahate giderken bütün ekipmanınız yanınıza almanızın anlamı ne? Örnek vermek gerekirse 1 haftalık seyahat boyunca yanınızda 3 fotoğraf makinesi, 5 objektif taşımak sadece sizi yavaşlatacak ve vücut fizyolojinizi bozacaktır. Bu nedenle daha pratik ve taşınabilir çözümlere odaklanın. Mesela yanınıza bir gövde ve ekstradan da iki objektif alabilirsiniz (hızlı bir sabit objektif ve yanında da daha geniş bir aralığı kapsayan bir zoom lens ya da farklı bir odak mesafesine sahip ikinci bir sabit lens). Burada tabii ki gideceğiniz yerin de önemi var, mesela daracık sokaklara sahip bir Avrupa şehrini gezecekseniz yanınıza uzun odak mesafeli bir objektif almanın hiçbir anlamı olmayabilir.

ckn gr_warsaw-7
Ekim 2015, Varşova @Kerem Nasipoglu

Seyahate çıkacağınız ekipmanı iyi tanımanızı tavsiye ederim. Alışamadığınız bir ekipman size sürprizler yaşatacağı gibi, fotoğraflayacağınız insanları da tedirgin edecektir. Ekipmanınıza ne kadar alışkınsanız karşınızdaki insanları da o kadar güvende hissettirirsiniz.

ckn d80_london-18
Ekim 2011, Londra @Kerem Nasipoglu

 

Tripod konusuna gelecek olursak uzun pozlama gibi bir amacınız yoksa bence gerek yok ama ille de taşıyacağım diyorsanız o zaman kısmen ufak ve taşıması kolay modellere yönelmenizi tavsiye ederim. Mesela ben Slik Compact kullanıyorum, evet yetersiz bir tripod ama taşımam gerektiğinde çok büyük rahatlık sağlıyor.

Rotanızı iyi belirleyin

ckn gr_berlin-171
Eylül 2015, Berlin @Kerem Nasipoglu

Seyahat edeceğiniz yere gitmeden önce rotanız üzerinde çalışın. Seyahat ederken genelde kısıtlı zamanımız olduğundan, zamanınızı ilginç olayların ya da görsel olarak size bir şey sunmayacak yerlerde harcamayın. Sonuç olarak görüp fotoğraflayabileceğiniz onca yer varken zamanınız düzgün bir kare çekme şansınızın düşük olduğu yerlerde harcamayın. Tabii ki ne nerede karşınıza çıkacak bilemezsiniz, örneğin yukarıdaki fotoğrafı Berlin’de, hiçliğin ortasında çekmiştim. Gerçekten saatlerce bomboş sokaklarda tur atarken birden karşıma böyle bir an çıkmıştı. Rotanızı oluşturmadan önce şehirdeki turistlerin ve lokallerin yoğunlukta olduğu bölgeleri belirleyin ve belirlediğiniz bölgeler arasında-eğer yürümek zamanınızı çok alacaksa- toplu taşıma ile seyahat edin.

İnsanlarla iletişim kurun

ckn gr_istanbul-6106
Ocak 2017, Amsterdam @Kerem Nasipoglu

İletişim, fotoğraf gezileri için çok önemlidir. Birinci olarak, gezdiğiniz yer bir gecekondu mahallesi olsun ya da şehrin göbeği, toplumsal hiyerarşi hemen her yerde mevcut. İstanbul’dan bir örnek vermek gerekirse, Kuştepe gibi bir yerde, herkesin sevip saydığı ya da korktuğu bir mahalle büyüğü ile iletişime geçip fotoğrafını çekerseniz, mahallenin geri kalanı da muhtemelen fotoğraf çekmenize sıcak bakacaktır. En olmadı fotoğrafı çekilsin istemeyen birkaç kişi sizi sakince uyaracaklardır. Ama ne kadar tehlikeli bir bölge olursa olsun aldığınız toplumsal onay sizin emniyetli bir şekilde fotoğraf çekmenize olanak sağlayacaktır.

ckn gr_zagreb-44
Temmuz 2016, Zagreb @Kerem Nasipoglu

Lokallerle iletişimin bir diğer avantajı da şehir belki de hiçbir zaman göremeyeceğiniz derinliklerine inebileme fırsatı yaratmasıdır. Peki gideceğiniz ülkedeki lokal fotoğrafçılarla nasıl tanışabilirsiniz? İnternet’in hayatımıza girmesinin en büyük yararı burada belki de karşımıza çıkıyor. Instagram, Facebook gibi platformlar üzerinden tarzını beğendiğiniz fotoğrafçılarla iletişim kurup tavsiyeler alabilir hatta gittiğiniz zaman görüşebilirsiniz bile. Bu sayede gezdiğiniz şehri hiç görmediğiniz açılardan ve derinlemesine gezme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Lokallerle tanışmanın yeni yolu: exactly.me

Tagline Shot 2

Burada exactly.me diye bir uygulamadan bahsetmek istiyorum çünkü tam bu iş için tasarlanmış. Hoşunuza giden içerik ya da ilgi alanlarınız üzerinden diğer insanlarla sizi match ediyor. Yani sokak fotoğrafçılığı ile ilgili ya da fotoğraf makineleri ile ilgili bir içeriği beğenirseniz benzer zevki olan kişileri karşınıza çıkartıyor. Bu sayede çevremizdeki diğer benzer zevkleri paylaştığınız insanları (bizim durumumuzda fotoğrafçılar oluyor) takip edebilir ya da onlarla iletişim kurabiliriz. Bu sayede fotoğrafa ilgi duyan bir çok lokal ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz ve şehrin derinliklerine bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Uygulamanın çalışma prensibi çok kolay. Karşımızda diğer insanlar tarafından yayınlanmış görseller çıkıyor sağa ya da sola kaydırarak uyuyor ya da uymuyor diyoruz. Bunların sonucunda da karşımıza zevklerimizin uyduğu insanları çıkartıyor. Uygulama henüz sadece iOS platformunda mevcut ama yakın zamanda Android’e de gelecek.

Uygulamayı iOS telefonunuza indirmek için tıklayın

Gideceğiniz yerde geçen hikayeler okuyun

ckn xpro1_athens-4
Şubat 2016, Atina @Kerem Nasipoglu

Gezeceğiniz yeri daha gitmeden hissetmek istiyor, gözlerinizi kapadığınızda kendinizi orada düşlemek istiyorsanız o zaman orada geçen bir kitap ya da hikayeler okumanızı tavsiye ederim. O zaman orası hakkında çok daha farklı bir içgüdüyle gideceksinizdir. Mesela Alex Webb ilk kez göreceği bir yere gitmeden önce orası hakkında bir rehber üstüne de orada geçen bir romanı okurmuş. Orası hakkında okuyacağınız bir kitap, gidip gördüğünüzde kitapta geçen yerlerle aranızda bir bağ kuracak ve gerektiğinde hikayeyi anlatmak için daha derinlere inmenize neden olacaktır.

Az eşyayla seyahat edin

ckn gr_krakow-21
Ekim 2015, Krakow @Kerem Nasipoglu

Seyahat ederken, özellikle de fotoğraf amaçlı seyahat edecekseniz az eşya ile seyahat etmenizi öneririm. Tabii ki de taşıyacağınız eşya sayısı birazcık seyahat edeceğiniz gün sayısı ile doğru orantılı ile olsa da, gene de pratik çözümler ile yükünüzü hafifletebilirsiniz. Mesela t-shirt, çorap, iç çamaşırı gibi şeyler kolayca yıkanıp kurutulabilecek giyisilerdir. Bu nedenle atıyorum bir aylık bir seyahat için 30 farklı t-shirt taşımaktansa elinizdekileri yıkayarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Özellikle kışın seyahat ediyorsanız termal içlik edinerek soğuktan çok daha etkili ve daha az eşya ile korunmayı garantileyebilirsiniz.

Erken kalkın ve bol bol kaybolun

ckn gr_zadar-84
Temmuz 2016, Zadar @Kerem Nasipoglu

Erken saatlerde fotoğraf çekmenin keyfi bir ayrı oluyor. İnsanların daha az olduğu, ışığın etkileyici olduğu saatler sabah saatleri. Bu sayede çekmek istediğiniz kentin simgelerini çevresini insanlar sarmadan önce güzel bir ışıkla fotoğraflama şansı yakalayacaksınız -tabii hava bulutlu değilse.

ckn xpro1_prague-31
Ekim 2015, Prag @Kerem Nasipoglu

Erken kalkmanın yanında belirlediğiniz rotanın dışına çıkıp sokaklarda kaybolmak da sıra dışı olay ya da insanlarla karşılaşmanıza olanak sağlayacaktır. Burada içgüdülerinize güvenin derim. Genelde içgüdülerimiz bizi olağan dışı şeylerle karşılaşmaya itebiliyor.

Kıyafet seçimi önemli

ckn xpro1_berlin-538
Ekim 2015, Berlin @Kerem Nasipoglu

Seyahat edeceğiniz yer için seçeceğiniz kıyafetler oranın iklim koşullarına olduğu kadar kültürel yapısına da uygun olmalıdır. Bu sayede hem hava şartları sizi yormamış olur hem de insanların arasına daha rahat karışıp, daha az dikkat çekmenize olanak sağlayacaktır. Hatta yabancı olduğunuz anlaşıldığı noktada daha sempatik bile gözükebilirsiniz. Ülkesine ve kültürüne göre, kadın fotoğrafçıların belkide kafalarına saracakları bir eşarp insanların arasına girmeyi daha da kolaylaştıracaktır.

Geri verin

ckn-gr_bozcaada-68
Mayıs 2016, Bozcaada @Kerem Nasipoglu

Fotoğraf çekerken insanların suretlerini, anılarını belki de kültürlerinin bir parçasını alıp kaydediyoruz. Tabii ki kimse oturup da bizden para talep etmiyor (hoş talep edilen kültürler de var) ama bu demek değil ki insanların anılarını alıp arkamıza hiç bakmadan devam etmeliyiz. Çektiğimiz fotoğrafları, daha sonrasında çektiğimiz insanlara yollamak için o insanların adreslerini ya da sosyal medya hesaplarını isteyebilir sonrasında o insanlara da o anı hatırlatacak hoş bir hediye verebiliriz. Unutmayın ki o insanlar olmadan şu anda yaptığımız işi yapamazdık.

Sabırlı olun

ckn gr_ankara-43
Aralık 2016, Ankara @Kerem Nasipoglu

Hani bir sahne görürsünüz ama o sahnede bir şeyler eksiktir. O sahneyi dolduracak doğru insan. Ve sabırla beklersiniz o doğru insanın kadrajınıza girmesini. İşte sabır bu nedenle önemlidir. Sabır sayesinde fotoğraflarınıza daha da derinlik katabilirsiniz. Seyahat ederken, her ne kadar kısıtlı bir zamanımız olsa da, sabır, çekeceğimiz karelerin kalitesini artıracaktır. Güzel bir manzara mı gördünüz, o manzarayı çalışın. İnsan unsuru mu eksik, bekleyin doğru insanın karenize akmasını…

Keyfini çıkartın

ckn-gr_moscow-18
Mayıs 2014, Moskova @Kerem Nasipoglu

Bazen iyi fotoğraf çekmek adına stres yapıp aslında daha iyi şeyler çekebilecekken kendimizi körleştiriyoruz. Fotoğraf çekerken fark ettiğim şeylerden bir tanesi de, ne zaman rahat ve keyifli bir şekilde fotoğraf çekiyorsam o zaman hem çektiğim insanlardan daha pozitif tepki alıyorum hem de çektiğim kareler daha anlamlı oluyor. O nedenle arada bir fotoğraf makinesini elimizden bırakmak ve çevremizdeki güzelliklerin keyfini çıkartmak, hem sonrasında çekeceğimiz fotoğraflarda farklı bir gözle görmemize yarayacaktır hem de çektiğimiz şeylerin kalitesini artıracaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s