İstanbul’u En İyi Anlatan 10+ Sokak Fotoğrafı

İstanbul’u anlatın desem nasıl anlatırdınız? Fotoğrafını mı çekerdiniz yoksa müziğini mi yapardınız? Çünkü kimisi yazmış, kimisi çalmış, kimisi çekmiş ama İstanbul hep, gerek tarihi dokusu, gerek güzellikleri, gerekse kozmopolit yapısı ve kaotik görünümü nedeniyle bir çok turistin ilgisini çekmiş, yaratıcı insanların da ilham kaynağı olmuş. Sonuç olarak da ortaya yüzlerce güzel film, şarkı, kitap ve fotoğraf çıkmış.

Peki Sokak Fotoğrafçıları neler çekmişler? Yerli ve yabancı sokak fotoğrafçılarından İstanbul’u en güzel anlatan sokak fotoğraflarını toparladık:

Not: Bu listeyi tamamen kendi zevkime göre yaptım. Adını unuttuğum fotoğrafçılar olabileceği gibi hiç duymadığım isimler de olabilir. Bu listeyi geliştirmeme yardımcı olmak için benimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca “Sokak fotoğrafçılığı nedir?” adlı yazımda sokak fotoğrafçılığına dair daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

1. Alex Webb

Fotoğraf: Alex Webb

Amerikalı fotoğrafçı Alex Webb, belki de İstanbul’u en güzel fotoğraflamış sanatçılardan bir tanesi. 1998 -2005 yılları arasında İstanbul’u fotoğraflayan ve bu fotoğrafları Istanbul: City of a Hundred Names (Şehrin Yüzlerce İsmi) adlı bir kitapta toplayan Webb, İstanbul fotoğrafları için en katmanlı işim diyor. Fotoğrafta çok katmanlı çalışmaları ile ün yapmış fotoğrafçı ayrıca Sokak Fotoğrafçılığı Denince Akla Gelen 15+ Kare isimli seçkide de yer almıştı.

Atatürk heykeli, çocukların şehir hayatını bir oyun alanı olarak kullanması gibi İstanbul’u güzel anlatan unsurlar bu fotoğrafı İstanbul adına güzel bir belge yapmış.

Alex Webb’in Instagram Hesabı: @webb_norriswebb

2. Engin Güneysu

Fotoğraf: Engin Güneysu

Doğma büyüme Samsun’lu olan ve 2008 yılından beri İstanbul Kadıköy’de ikamet eden Engin Güneysu, Türkiye’de sokak fotoğrafçılığı dendiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi. Eserleri National Geographic, Lensculture gibi yarışmalarda dereceye giren Güneysu, İstanbul’un garipliklerini ve içinde barındırdığı ironileri zekice kadrajına alıyor.

Yukarıdaki fotoğraf, İstanbul’un bir kandırmacadan ibaret odluğunu ve her geçen gün daha fazla insan bu yalana kandığını adeta gözlerimize sokuyor. Bitmek bilmeyen inşaatları, aşırı kalabalıklaşan nüfusu ve herkesin umutlarında yaşayan tek bir hayal: Her şey daha güzel olacak!

Engin Güneysu’nun Instagram hesabı: @enginguneysu

3. Maciej Dakowicz

Children play in Unkapani area in Istanbul, Turkey.
Fotoğraf: Maciej Dakowicz

 

Unkapanı’nda bir telefon kulübesini oyun alanına çevirmiş çocuklar. Mahallenin çocukları sokakta oynuyor, klasik bir İstanbul fotoğrafı çekilmiş Polonyalı fotoğrafçı Maciej Dakowicz tarafından.

Uluslararası sokak fotoğraf kolektifi olan In-public üyesi Dakowicz, Bankong Tayland’da kariyerini devam ettirmekte.

Maciej Dakowicz’in Instagram hesabı: @maciejdakowicz

 

4. Diana Markosian

Fotoğraf: Diana Markosian

2016 yılında Magnum’a aday olan Ermeni asıllı Amerikalı fotomuhabiri Diana Markosian’ın bu karesi bizlere Kadıköy hakkında çok şey anlatıyor.

5. Lukas Vasilikos

vassilikos-loukas-044
Fotoğraf: Lukas Vasilikos

 

Kışın buğulanan otobüs camları ve dışarıyı görebilmek adına elimizle camı temizleme çabamız. Yunan sokak fotoğrafçısı Lukas Vasilikos hepimiz için tanıdık bu anı İstanbul’a yakışır bir şekilde belgelemiş. Aynı zamanda VIVO Photography Collective üyesi olan Vasilikos’un özellikle siyah beyaz çalıştığı diğer İstanbul fotoğrafları da görmeye değer.

Lukas Vasilikos’un Instagram hesabı: @lukasvasilikos

6. Nikos Economopoulos

Fotoğraf: Nikos Economopoulos

Belki de Türkiye’yi en yakından tanıyan fotoğrafçılardan biri. Zaten Türkiye için ikinci vatanım diyor Yunan foto muhabiri. Uzun yıllardır Magnum Fotoğraf Ajansının bir üyesi olan Nikos’un fotoğrafa başlama ve akabinde Türkiye’ye gelip Ara Güler ile tanışma hikayesi oldukça ilginçtir.

Kurtuluş savaşındaki top mermisi taşıyan Türk kadını sembolünün modern versiyonunu hatırlatıyor bu fotoğrafı bana. Para ve hayata karşı verdiği savaş…

Nikos Economopoulos’un Instagram hesabı: @nikoseceonomopoulos

7. Jonas Bendiksen

Fotoğraf: Jonas Bendiksen

19 yaşında stajyer olarak girdiği Magnum’da telefon cevaplama ve kahve getir götür işlerini yürütürken ilham alıp fotoğrafçı olmak üzere Rusya’nın yolunu tutuyor. 19 yaşında stajyer olarak girdiği Magnum’a 2004 yılında tam üye fotoğrafçı olarak geri dönüyor Jonas Bendiksen.

Kentsel dönüşüm çılgınlığı yaşayan, trafik sorunuyla milyonların ömründen ömür götüren İstanbul’u anlatacak güzel bir fotoğraf çekmiş Bendiksen.

Jonas Bendiksen’in Instagram hesabı: @jonasbendiksen

8. Martin Parr

Fotoğraf: Martin Parr

Belgesel fotoğrafçılığı dendiğinde akıllara gelen renkli isimlerden biri de Martin Parr. Magnum’a girmesi bile zamanında büyük olay olmuş. Farklı tarzı nedeniyle Magnum’a üyeliği, daha klasik tarzı olan Magnum fotoğrafçıları tarafından karşı çıkılsa da , hızla değişen dünyaya ayak uydurmak adına Magnum’un aradığı taze kan olması amacıyla ajansa kabul ediliyor. İstanbul’u kendi tarzında belgelediği bu fotoğraf, Parr hakkında bizlere az çok bilgi veriyor.

Martin Parr’ın Instagram hesabı: @martinparrstudio

9. Forrest Walker

Fotoğraf: Forrest Walker

Bir gezgin gibi yaşayan Amerikalı sokak fotoğrafçısı Forrest Walker’ın objektifinden İstanbul’a bakmak ayrı bir zevk.  Aynı zamanda sokak fotoğrafçılığı ile ilgili içinde güzel bilgiler barındıran shooterfiles sitesinin kurucusu olan Walker dünyayı gezip kendi tarzıyla fotoğraflamaya devam ediyor.

Forrest Walker’ın Instagram hesabı: @fdwalker

 

10. Charalampos Kydonakis

Fotoğraf: Charalampos Kydonakis

Son dönemde adının sıkça geçtiği fotoğrafçılardan bir diğeri de Giritli Charalampos Kydonakis nam-ı diğer Dirty Harrry. Çektiği çarpıcı fotoğraflar ile dikkat çeken Kydonakis’in şaşırtıcı tarzını yansıttığı fotoğraflara bakmak ise ayrı keyif veriyor insana.

Charalampos Kydonakis’in Instagram hesabı: @dirtyharrrry

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s