24 Saat Projesi

Bir düşünsenize, 24 saat boyunca, elinizde fotoğraf makinesi, hiç uyumadan fotoğraf çekmek! Nasıl geliyor kulağa? Çılgınlık değil mi? Gerçekten çılgınca ve zorlayıcı bir şey diyebilirim. Nereden mi biliyorum? Geçen sene bu aralar yapmıştım bir.

ckn-gr_istanbul-2663
Kerem Nasipoglu

24 Hour Project ya da diğer adıyla 24 Saat Projesi, Renzo Grande ve Sam Smotherman‘ın başlattığı ve amacı dünyanın dört bir yanından sokak ve belgesel fotoğrafçılarını toparlayıp belirlenen bir günde 24 saat boyunca insanlığı belgeleyip belirlenen bir sivil toplum örgütüyle ilgili farkındalık yaratmak olan bir proje. Yani yapılan şey, nerede olursanız olun, insanlığı belgelemek 24 saat boyunca. Sonuç olarak da her sene farklı bir toplumsal sorun seçilip bir bilinç uyandırılıyor. Bu sene de Hiç bir insan yasa dışı değildir diyerek yola çıkıyorlar ve dikkatleri Midilli’deki Lesvo Solidarity açık dayanışma mülteci kampına çekmeye çalışıyor. 1 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 00:01’de başlayıp ertesi günün ilk saniyelerinde bitecek olan projede önemli olan 24 saat boyunca her fotoğrafın buludnuğu yerde insanlık halini belgeleyip her saat başı bir fotoğraf paylaşması.

Katılacak olan fotoğrafçılara tavsiyeler

ckn-xpro1_istanbul-290
Kerem Nasipoglu

24 saat kesintisiz fotoğraf çekmek zorlu bir maraton. Hem kişinin enerjisi hem de fotoğraf makinesinin enerjisi doğru şekilde kullanılmalı ki 24 saati çıkarabilsin. Unutmayın ki bu iki unsur olmadan 24 saat boyunca fotoğraf çekilemez. Geçen sene ilk kez katıldığımda bu projeye karşılaşacağım zorlukların farkında değildim pek. Ya da farkındaydım da pek dikkate almamışım.

ckn-xpro1_istanbul-79
Kerem Nasipoglu

Öncelikle hava şartlarına uygun giyinmeniz önemli. Yağmur yağması ya da aşırı soğuk olması durumunda hem kendinizi hem de ekipmanınızı etkili bir şekilde koruyabilmelisiniz. 24 saatin büyük bir bölümünde ayakta olacağınızı farz ederek rahat bir çift ayakkabı giymenizi, hava değişimine karşı kendinizi doğru şekilde koruyabilmeniz adına katmanlı bir şekilde giyinmenizi tavsiye ederim. Termal içliği olan fotoğrafçıların bundan kesinlikle faydalanmalarını ve giyecekleri katmanların en altına içliği yapıştırmalarını tavsiye ederim. Katmanlı giyim, hava ısındığı zaman ihtiyaç fazlası katmanları üstünüzden çıkartıp hava durumuna daha rahat adapte olmanızı sağlayacaktır. İhtiyaç fazlası kıyafetleri rahatça taşımanız adına sırt çantası taşımanız önemli. Sırt çantası, omuz çantasına göre uzun süreli kullanımda insanı daha az yorar ve genelde daha geniş kapasiteye sahiptirler. Çantanın içinde olmazsa olmazlar;

  • Fotoğraf makinesi ve cep telefonu şarj aletleri,
  • Ekstra t-shirt
  • Su ihtiyacınız için matara ya da su şişesi
  • Ekstra çorap
  • Ekstra pil ve hafıza kartları
  • Şarj aletleri (Cep telefonu ve fotoğraf makinesi için)
  • Ufak atıştırmalık taşıması kolay yiyecekler (tercihen yüksek enerjili)
  • Varsa power bank

Tek başınıza olmayın

ckn-gr_istanbul-5611
Kerem Nasipoglu

Her ne kadar tek başınıza da bunu başaracak olsanız da yanınızda birisinin olması hem size güç verecektir (bazı noktalarda o kadar yoruluyorsunuz ki, 24 saati tamamlayacak motivasyonu bulamayabilirsiniz) ayrıca ciddi bir sorunla karşılaştığınız durumda (bayılmak, fenalaşmak, vs) yanınızda size destek olacak birisi olması önemli.

24 saat hiç uyumadan fotoğraf çekmek mi?

ckn-gr_istanbul-5181
Kerem Nasipoglu

Tabii ki istenilen şey sizden 24 saat uyumamanız değil, 24 saat boyunca fotoğraf çekip paylaşabilmek. Bu nedenle her 3-4 saatte bir 20 dakikalık kısa power napler işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer gününüzü doğru programlarsanız kestirmek, fotoğraf çekmek ve çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak için yeterli zamanı bulacaksınız. 20 dakikalık ufak kestirmeler için uygun ortamlar: Kafeler, araba, eğer yakınsanız eviniz, hava durumuna bağlı olarak bir ağaç gölgesi ya da parktaki bir bank olabilir. Her 3-4 saatte bir 20 dakikalık uykuya dalmanız çok önemli çünkü diğer türlü o kadar yoruluyorsunuz ki bir bakmışsınız 2 saatlik bir uykuya dalmışsınız.

24 saatinizi nasıl programlarsınız?

ckn-gr_istanbul-5744
Kerem Nasipoglu

Bu benim bulduğum ya da uyguladığım bir metot değil fakat tavsiye edilen: 1 saatin 30 dakikası fotoğraf çekmek, 20 dakikası bir kafeye ya da fotoğraflarınızı yükleyip dinlenebileceğiniz bir bölgeye/mekana gitmek, 10 dakika da fotoğrafları interenete yükleyip diğer fotoğrafçılar ile iletişim kurabilmek. Her 3-4 saatte bir 20 dakikalık uyku için de 1 saatin 20 dakikasını mekan bulmaya ayırmak yerine direkt o mekana girip 20 dakikalık yürüyüş maceranızı uykuya çevirebilirsiniz.

Nasıl bir ekipman kullanabilirim?

gr vs d80-4
Kerem Nasipoglu

Sokak fotoğrafçılığında, Sokak Fotoğrafçılığı Nedir? yazımda bahsettiğim gibi özel bir ekipmana ihtiyacınız yok. Fotoğraf çekebilen bir cep telefonu, klasik bir dijital fotoğraf makinesi ya da Gameboy kamerası bile işinizi görecektir. Burada önemli olan fotoğrafları paylaşmak olduğundan ya wi-fi özelliği olan bir fotoğraf makinenizin olması ya da cep telefonunuzu kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde kullanacağınız ekipman için ekstra bir pil taşımanızı şiddetle tavsiye ederim. 24 saat boyunca fotoğraf çekmek pilinizin hızlıca bitmesine neden olacaktır. Ayrıca 24 saat boyunca fazlasıyla fotoğraf çekeceğinizden yanınızda 1-2 tane ekstra hafıza kartı bulundurmanız da yararınıza olacaktır.

Kendi tecrübelerim

ckn gr_istanbul-4045
Kerem Nasipoglu

İlk olarak geçen sene katıldım 24 Hour Project’e, bu sene de ikinci senem olacak. İki senedir de İstanbul temsilciliğini yürütüyorum. Projenin ilk 8 saatini Kadıköy çevresinde (evime yakın diye) geçiriyorum, sonrasında ise günün de aydınlanmasıyla yeni yerler keşfetmeye gidiyorum. Kullandığım ekipman geçen sene Fujifilm X-Pro1, Ricoh GR ve Nikon D80’den oluşuyordu. Fotoğrafları yükleme işini ise Ricoh GR‘a taktığım Eye-fi kart ile yapıyordum. Bu sene arkadaşımdan dahili Wi-fi  özelliği olan bir fotoğraf makinesi ödünç alarak işimi daha da kolaylaştıracağım. Geçen sene kısa uyku olayına girmediğim için projenin son 7 saatinde 1 buçuk saatlik bir uykuya dalmıştım bu da bazı anları kaçırmama sebep olmuştu. Ayrıca geçen sene İstanbul, Taksim’de patlayan bomba nedeniyle hem kendimi riske atmamak adına hem de insanları tedirgin etmemek adına 2 saatliğine eve kapanmıştım. Bu iki olay dışında keyifle dışarıda fotoğraf çekmiştim.

ckn-gr_istanbul-3987
Kerem Nasipoglu

Proje süresince yaşadığım en zorlayıcı olay yorgunluk ve yorgunluk sonucu olan motivasyon düşüşüydü. Öyle bir an geliyor ki elinizi kaldırıp fotoğraf çekebilecek enerjiyi bile zor buluyorsunuz. İşte bu süreçleri daha kolay atlatmak adına zamanınız güzelce programlamanızı öneririm.

Sonuç

17310073_10155356954209505_3776463569063984876_o

Fotoğrafla 24 saat projesi yapmak hem zorlayıcı hem de insanın bakış açısını oldukça değiştiren ve geliştiren bir pratik. Hem insanlık adına yararlı bir iş yapıp hem de kendisini geliştirmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Katılmak isteyenler 24 Hour Project web sitesinden kayıt olabilirler. Çekilen fotoğraflar ise saat başı şu açıklama ile paylaşılıyor: “2:30am #şehir #ülke “{title optional}” by @cknvisual as part of the #24hourproject #24hr17 #24hr17_Lesvos to support @LesvosSolidarity. For more information please visit @24hourproject” açıklamasını ekleyerek paylaşıyor.

ckn xpro1_istanbul-1776
Kerem Nasipoglu

İstanbul içinden katılacak olan fotoğrafçılar benimle iletişime geçebilir ve daha fazla bilgi alabilir proje ile ilgili.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s