DSLR Satın Alma Rehberi

DSLR dendiğinde neler akla geliyor? Profesyoneller kullanıyor deniliyor mesela. Performans geliyor, sonracıma büyük… DSLR’ler uzunca bir süredir fotoğrafçıların ihtiyacını karşılıyor evet, peki DSLR’lerin diğer modellere kıyasla tercih edilmesinin nedeni ne? Peki siz neden bir DSLR alma ihtiyacı hissediyorsunuz? Ve son olarak da bir DSLR almaya karar verdiniz, kendinize en uygun DSLR’yi nasıl seçeceksiniz?

DSLR nedir?

ckn-gr_istanbul-5946

DSLR ya da Digital single lens reflex, eski SLR’lerin film yerine dijital bir sensör kullanan haline deniyor. Çalışma prensibi de aynı SLR’lerdeki gibi. Gövde, gövdenin orta yerinde bir ayna, aynanın bir ucun objektif yuvası diğer ucu vizördeki görüntüyü oluşturan bir prizma. Arkasında da fotoğrafı çekmek için en gerekli unsur sensör. Vizörden baktığınız zaman bu aynanın yardımıyla objektiften geçen görüntüyü yani çekeceğiniz görüntüyü görmeniz.

Kaç çeşit DSLR var?

ckn_london_045

DSLR’ler arasında aslında bakarsanız çok bariz bir ayrım yapılmıyor. DSLR DSLR dir işte. Herkesin “ooo porofosyonel” dediği cinsten. Ama gene de piyasadaki modellerde ince bir ayrım da yok değil. Mesela giriş seviyesi DSLR’ler var fotoğrafa ilk adım atmak isteyen veya fotoğrafla ilgisi olmayıp da kaliteli fotoğraflar çekmek isteyenler için, sonra Gelişmiş modeller, daha fotoğraf tutkunlarını hedefliyor. Son olarak da Pro modeller var. Bunlar genelde Full Frame olup koca bir gövdeleri var. Kedi canlarına onların. Gerçekten taşıması ancak bu işten para kazanınca anlam kazandıran. Bari para kazanıyorsun e yanında bunu da taşı denilen türler. Tabii ki şaka bir yana, bu modeller gayet performanslı oluyorlar. Görüntü kalitesi, özellikleri itibariyle en gelişmiş DSLR’ler bunlar.

DSLR sensörü denince ne denmek isteniyor?

ckn_london_055

Günümüzde her ne kadar SLR’ler 35mm film ile anılıyor olsa da, ilk dslr’ler orta format film kullanıyorlarmış. Eh haliyle günümüzde DSLR’ler de çeşit çeşit sensör kullanabiliyorlar. Film döneminin aksine, günümüzde en çok kullanılan sensör türü APS-C sensörler oluyor. Bunlar da 35mm film karesinin ya da dengi Full frame sensörün yarsına denk geliyor. Bunun dışında pro seviye DSLR’lerde yaygın olarak görülen sensör tipi Full frame olsa da Orta format sensörlü DSLR’ler de profesyonellerin hizmetinde uzunca bir süredir mevcut.

DSLR’lerin diğer sistemlere göre avantajları

ckn_223

Evet, DSLR’ler, özellikle de profesyonel fotoğrafçılar arasında bu kadar yaygın olmasının bir nedeni olsa gerek.

Performans

 

Bir fotoğraf makinesinden performans olarak beklentiler nelerdir? Hızlı netlemesi, yüksek fps (saniye başına fotoğraf sayısı), yüksek çözünürlük ve dinamik aralık. Saydıklarımdan çözünürlük ve dinamik aralık tamamen sensöre bağlı kavramlar olduğundan ve artık diğer sistemler de yüksek çözünürlüklü ve dinamik aralıklı fotoğraf makinelerine sahip olduklarından dolayı bahsetmeye gerek yok. Fakat yüksek netleme hızı ve fps hala DSLR’lerin önde olduğu iki konu.

Netlik, DSLR’lerin diğer sistemlere kıyasla bariz bir şekilde önde olduğu birinci özellik diyebiliriz. Ne kadar yaklaşmış olsalar da diğer sistem fotoğraf makineleri, hala DSLR’ler kadar hızlı ve güvenilir netlik yapamıyorlar. Bu nedenle başta spor fotoğrafçıları ve foto muhabirleri genelde DSLR’leri tercih etmektedirler.

DSLR’lerin bir diğer önde olduğu özellik ise fps yani saniye başına çektiği fotoğraf sayısı. Bu da doğru anı yakalamak için önemli bir fonksiyon. Her ne kadar diğer sistem kamerlar artık DSLR’leri yakalamış olsa da -özellikle de elektronik perde fonksiyonu barındıran fotoğraf makineleri DSLR’lerin çok üstüne çıkabiliyor ama elektronik perdenin dezavantajları nedeniyle bunu bir avantaj oalrak aktarmamayı tercih ediyorum- özellikle profesyonel seviye DSLR’ler hala bir adım önde diyebiliriz.

Dayanıklılık

 

Piyasada suya, toza ve daha bir çok hava koşuluna dayanıklı bir çok model mevcut. Fakat ileri düzey kullanımda gene DSLR’lerin avantajlarını gözardı edemeyiz. Eşit seviyedeki fotoğraf makinelerini kıyasladığımızda DSLR’lerin darbeye çok daha fazla dayanıklı olduğunu görüyoruz. Hatta örnek vermek gerekirse giriş seviyesi bir DSLR olan Nikon D80’imi onlarca deva düşürmüş olmama rağmen sadece tepesinde bir çatlakla hayatını devam ettiriyor. Oysa ki 3 yıldrı kullandığım ve tamamen magnezyum kaplama olan Ricoh GR bir kaç kere düşürmemle gövdede oluşan hasarları görmeniz gerkir. Ayrıca her darbe -diğer sistem makineler için konuşmak gerekirse- fotoğraf makinelerinden performans namına bir şeyler götürüyor olsa da, DSLR’ler için durum biraz farklı. Sanırım gövdenin büyük olmasının verdiği avantaj ile darbeleri daha iyi absorbe edebiliyorlar.

Vizör avantajı

 

Bana sorarsanız bir DSLR’nin sahip olduğu en büyük avantaj optik vizörden baktığımız zaman makinenin çekeceği karenin aynısını görebiliyor olmanız. Bunun yanında alan derinliği de gene vizörden bakılarak anlaşılabiliyor. Burada “elektronik vizörlerden de bütün bunları görebiliyoruz” dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle açıklayayım: Elektronik vizörler hala optik vizörler kadar gelişmiş değil. Her ne kadar teknolojinin gelişmesi onları optik performansına yaklaştırsa da aynı şey değil. Birisinde orjinal görüntüyü izleyebilirken diğerinde bir LCD’den yansıtılan görüntüyü görüyorsunuz. Açıkçası DSLR’ler vizör konusunda rakiplerinin bir adım ilerisinde diyebiliriz.

Objektif çeşitliliği

 

Çoğu DSLR sisteminin diğer sistemlere kıyasla daha uzun süredir piyasada olduğunu bilyior muydunuz? Örnek vermek gerekirse Nikon F sistemi 1959 yılında tanıtıldı ve o gün bu gündür aynı objektif yuvasını kullanıyor. Düşünsenize 1959 yılından beri üretilmiş bütün objektfileri fotoğraf makinenizde kullanabiliyorsunzu. Bununla birlikte bu otomatik netleme özelliği bulunan objektiflerin de diğer sistemlere kıyasla DSLR’lerde olamsı çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

turkish_man_in_london_02_6

Dezavantajları neler?

 

Avantajlarını listeledik, çok iyi acayip güzel dedik, ama bunların birkaç tane de dezavantajı var, peki onlar neler?

Büyük! Çok büyük!

 

Tamam küçük modeller de yok değil piyasada. Ama küçük aynasız modellerle kıyasladığımızda o kadar da küçük olmadıklarını anlayabiliyoruz. Yani cebinize sokabileceğiniz bir DSLR yok, hadi gövde ufak genelde DSLR objektifleri’de aynasız objektiflerine oranla daha büyükler. Boyutun getirdiği en büyük dezavantaj ise taşırken karşımıza çıkıyor. Özellikle profesyönel seviye DSLR’lere baktığımızda objektifleri ile birlikte bir yatır boyutuna ulaşıyorlar. İyi haber bir DSLR’nin başına geçip dilek tutabilirsiniz!

Farklı sistemlerdeki objektifleri kullanmanız zor

Evet, adaptör yardımıyla da mesela bir Nikon gövde önünde Canon ya da Leica lens kullanamazsınız. Bunun başlıca nedeni DSLR’lerin sahip olduğu aynanın objektif yuvası ve sensör arasındaki mesafeyi uzatması. Bu durum genelde Aynasız fotoğraf makinelerinde daha iyi. Sensör yuva arasındaki emsafe az odluğundan dolayı Aynasız fotoğraf makinelerinde bütün DSLR objektifleri kullanılabildiği gibi Leica ve Zeiss rangefinder objektifleri de kullanılabiliyor.

Çekim sırasında vizörün kapanması

Aynanın getirdiği başka bir dezavantaj da vizörün çekim sırasında kapanması. Deklanşöre basıldığı andan itibaren aynanın sensörün önünü açmak için yukarıya kalkması ve vizörün önünü kapaması ile gerçekleşiyor. Bu da çekim sırasında fotoğrafçının karenin içinde neler olup bittiğini görememesine neden oluyor. Oysaki diğer sistemlerde bir ayna olmadığı için (aynasız buradan geliyor zaten) böyle bir sorun mevzu bahis değil.

Alırken nelere dikkat etmelisiniz?

ckn_58

Fotoğraf ile ne seviyede ilgilendiğiniz en önemli soru.

  • İlgilenmiyorum sadece anlarımı kaliteli ölümsüzleştirmek istiyorum: Bu gruba giren insanlara kesinlikle DSLR almalarını tavsiye etmiyorum. Bunun yerine aynı kalitede çekim yapabilen Kompakt ve Aynasız fotoğraf makineleri mevcut, o nedenle bu türlere yönelmelerini tavsiye ederim, çünkü boyut olarak çok şey kazandıracaktır bu bahsettiğim modeller. He yok inat edip ille de DSLR almak istiyorsanız ve kendinizi geliştirmek için herhangi bir adım atmayacağım diyorsanız, o zaman da mümkün mertebe otomatik ayarları olan bir modele yönelmenizi tavsiye ederim. Beklentileriniz neler? Full HD video çeksin, üstüne de kaliteli fotoğraf çeksin se o zaman bu özelliklere sahip en ucuz ve küçük makineye yönelmenizi tavsiye ederim. Objektif olarak da 18-55m ya da 18-135mm bir zoom lens ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
  • Amatörüm, hobi için yapıyorum: Bu noktada DSLR’leri vizörlerinden dolayı tercih ettiğinizi anlıyorum, belki de auto focus hızı için. İhtiyaçlarınız iyi belirleyin derim. Mesela bazı gelişmiş modellerin üstünde ikinci bir LCS ekran bulunmaktadır, bu sayede ayarlarını rahat bir şekilde gözlemeyebilir ve gözünüzü vizöre götürmeden bütün ayarlarınızı yapabilirsiniz. İşte bu ikinci LCD ne kadar işinize yarıyor? Ya da amatör olarak spor fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsunuz. Bu durumda da daha verimli bir AF performansı adına daha fazla AF noktası barındıran bir makine tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  • Profesyonelim ben, en birinciyim: Nerede nasıl çekim yapmayı planlıyorsunuz? Atıyorum spor fotoğrafçısı mısınız? AF hızı ve yüksek ISO performansı sizin için en önemli kriterler olacaktır. Bunun için daha düşük çözünürlüklü Nikon D4 ya da Canon EOS 1D X ya da 1D X II gibi bir modele yönelmeniz yararınıza olacaktır. Eğer ki isteğiniz stüdyo fotoğrafları ise, bu noktada yüksek ISO önemini çözünürlüğe bırakıyor. O zaman sizleri Nikon D810 ve Canon 5DS ve 5DS R gibi modellere yönelmenizi öneririm. Fakat dikkat etmeniz gereken bir durum da objektifler. Yüksek çözünürlük veren pahalı objektiflere yönelmeniz gerekiyor bu sefer de. Ya aslında işin özeti bu bahsettiğim modeller her profesyonel fotoğrafçının işini görecek cinsten makineler. Fakat ortada bir Orta Format gerçeği var. Orta format makineler genelde DSLR’lere oranla daha büyük ve daha hantal makinelerdir. Eğer sütüdyo için ihtiyaç duyuyorsanız o zaman flaş senskron hızı yüksek yaprak deklanşör objektifli modelleri tercih etmelisiniz.

ckn_london_016

Sonuç

DSLR çoğu fotoğrafçının gönül rahatlığıyla kullandığı, yeteri kadar kasılırsa evladiyelik olabilecek fotoğraf makineleridir. Gerçekten çok sağlamlar. Kendimden örnek vereyim, elimde 9 senedir sahip olduğum bir Nikon D80 var ve hala yakın bir arkadaşım fotoğraf çekmek için bunu kullanıyor. Evet performansında artık sorunlar var, sensör hem çok eski teknoloji hem de yılların getirdiği yıpranmışlık var. Ama hala iş görüyor mu? Evet! İşte önemli olan da bu. Uzuuuun seneler kullanabileceğiniz ve sizi performansıyla mest edecek bir fotoğraf makinesi istiyorsanız hiç durmayın ve bir DSLR alın derim. Açıkçası benim tercihim Aynasız fotoğraf makineleri yönünde ama en uzun süre kullandığım model 2 senedir kullandığım ve şu anda da elimde bulunan Fujifilm X-Pro1 ve bu makine ile daha ne kadar daha çekim yapabilirim bilmiyorum. Kullanmaya başladığım ilk günden beri bir sorunla karşılaşmadım, açıkçası malzeme kalitesi olarak da bana bir tankı andırıyor. Umuyorum ki bu da beni D80’im gibi senelerce idare edecektir.

Sokak fotoğrafçılığı için DSLR kullanılır mı?

Neden kullanılmasın ki? Önemli olan fotoğraf çekmek değil mi ve DSLR’ler de senelerdir fotoğrafçıların bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamıyor mu? O zaman bir DSLR’de sokakta işinizi görecektir. Evet boyutları nedeniyle daha fazla dikkat çekecektir, evet bütün gün sokakta taşımak için elverişli değil -aynasız ve kompaktlarla kıyasladığımızda özellikle- ama bu kullanılmayacağı ya da tercih edilmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Bİr çok usta fotoğrafçı sokakta da DSLR tercih edebiliyor; mesela Bruce Davidson. O nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşündüğünüz makinenin bir DSLR olduğuna inanıyorsanız hiç durmayın alın derim. Ben de sokak fotoğrafçılığına ilk başladığım dönemde DSLr kullanıyordum ve aslında ihtiyaçlarımı yeterince karşılıyordu.

Full frame mi yoksa APS-C mi tercih etmeliyim

Bu da size kalmış bir seçim. Boyut ve ağırlık önemli değil diyorsanız ve esas ihtiyacınız yüksek görüntü kalitesi ve düşük ışık performansıysa o zaman düşünmeden alın derim. Ama APS-C ve full frame arasında görüntü kalitesi olarak çok da bir fark beklemeyin, esas fark düşük ışıkta yüksek ISO kullanırken çıkıyor o nedenle bunların bilincinde olun.

ckn_london_031

DSLR ve Kompakt fotoğraf makineleri arasında kararsız mı kaldınız? O zaman DSLR vs Kompakt Kamera yazıma bir göz atın!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s