Dünyayı değiştiren 10 + Fotoğraf

Biz fotoğrafçılar hep bahsederiz fotoğrafın dünyayı değiştirebilme etkisinden. Belki de bir çoğumuz milyonlarca insana ulaşan ve dünyanın kaderini değiştirecek fotoğraflar çekmedik ama bu gene de fotoğrafın böyle bir kabiliyeti olduğu gerçeğini değşitirmiyor. Sosyal sorunların kitleler tarafından farkedilmesi, savaş, açlık, hastalık gibi probelmelerin toplum üzerindeki etkileri, milyonları aydınlatmanın bir çok yolu var. Bu yazımızda Dünyayı değiştiren 10 fotoğrafı seçip anlattık:

 1. 1838 – canlı bir insanın çekilmiş ilk fotoğrafı – Louis Daguerreboulevard_du_temple_by_daguerre

  Bu fotoğrafın belki de bilmediğim bir ismi vardır bilmiyorum, ama bu fotoğraf hem fotoğraf hem de insanlık tarihi adına içinde bir ilki, yaşayan iki insanı barındırıyor. İlk kameralar ile kısa süreli pozlama yapmak pek mümkün değildi, insan denilen küstah yaratık da, uzun süre boyunca sabit kalamadığından ötürü fotoğrafını çekmek o zamanlar için pek mümkün değildi. Fotoğraf için önemli isimlerden birisi, Louis Daguerre. Daguerreotype ya da Dagerreyotipi denilen kara kutunun yani fotoğraf makinelerinin mucidi. Bu şahıs bir sokağı çekerken şans eseri kare içerisinde kalan bir ayakkabı boyacısı ve de müşterisi, bulundukları yerde fazlasıyla sabit kaldıkları için bu fotoğrafta çıkıyor. Bu açıdan bu fotoğrafın önemi belki dünya için olmasa da biz fotoğrafçılar için çok büyük.


 2. Ölümün Gölgesi Vadisi – 1855 Roger Fentonroger_fenton_valley_of_shadow_of_death

  Fenton, bir çokları tarafından ilk savaş fotoğrafçısı olarak bilinir. Uzun pozlama zamanlarından ötürü belki de savaşın yaşandığı anları fotoğraflayamasa da, fotoğrafçı bu karede toprak bir arazideki top güllelerini belgelemiş ve insanlara fotoğrafın insanlara savaş zamanı bile etkili bir hikaye anlatım tekniği olabileceğini göstermiş.


 3. İspanya iç savaşında Askerin Ölüm anı – 1936 Robert Capa20131021-lens-capa-slide-jytf-superjumbo

  Bu fotoğraf Fransız VU dergisinde ilk yayımlandığında büyük sansasyon yaratmıştı ve hatta savaş sırasında Cumhuriyetçilerin büyük destek görmesine neden olmuştu. Bazıları bu fotoğrafı anti faşizmin bir sembolü olarak, çoğunluk ise bir nevi savaş karşıtı söylem olarak olarak benimsemişti.


 4. Mülteci Anne – 1936 Dorothea Lange

  201307f03-kc-migrantmother-photo-portrait-thumbnail-1200x1200Birçokları için fotoğraftaki Florence Owens Thompson’ın yüzü Amerika’daki büyük bunalımın bir simgesi. 1936 yılında Kaliforniya’da bir mülteci kampında çekilmiş bu fotoğrafın hikayesi is gayet çarpıcı. Mültecilerin zor şartlar altında açlıkla mücadele ettiklerinin bir belgesi.


 5. Bir Vietkong’un Polis Şefi tarafından vurulması – 1968 Eddie Adams

  20140917-lens-adams-slide-jxw5-superjumboAdams’ın bu fotoğrafı, Amerikalıların Vietnam’da yaptıklarını dünyaya duyurmuştu ve Amerika bu fotoğraftan sonra bir çok tepki görmüştü. Güney Vietnam Cumhuriyeti polis şefi General Nguyễn Ngọc Loan, Viet Kong’lu olduğundan şüphelendiği Nguyễn Văn Lém’i, Ap muhabiri Eddie Adams ve NBC kameramanı Vo Suu’nun gözü önünde kafasından vurarak öldürmüştür. Tam o sahneyi çekmeyi başaran Adams’a da 1969 Pulitzer ödülünü kazandırmıştır.


 6. Kuzey Carolina’daki ayrılmış lavabolar – 1950 Elliott Erwit

  USA. North Carolina. 1950.Erwit’in bu karesi, Amerika’daki toplumsal ayrışmanın ne boyutlara vardığını dünyaya göstermiş önemli bir fotoğraf olmasının yanında gereken değişimin de en önemli sembollerinden birisi oldu. Bu fotoğraf, günümüze yaşanan değişimin boyutlarını görmemiz adına çok önemli.


 7. Batı Berlin’e atlayış – 1961 Peter Leibing

  4a62d43f-5537-46ff-a547-8b08940809d1Komünist Berlin’den Batıya kaçmaya çalışan bu askerin hayatı pahasına verdiği mücadele, onu soğuk savaşı en güzel özetleyen fotoğraflardan biri yapmıştır. Doğu Almanya sınır muhafızı olan Conrad Schumann’ın Berlin duvarı yapımı sırasında kaçışını belgeleyen bu fotoğraf Soğuk Savaşı en iyi özetleyen fotoğraflardan birisi olarak sayılabilir.


 8. Napalm Kızı – 1972 Nick Ut

  ap489943708182-resize1
  Nick Ut’un Güney Vİetnam’da yanlışlıkla patlayan Napalm bombasının etkilerinden kaçmaya çalışan 5 çocuğun fotoğrafı bütün dünyada yayınlanmış ve Vietnam ile ilgili çarpıcı gerçeği insanların aklına kazımıştı. Tarihçilerin düşüncesi, o dönem yayınlanan fotoğraflar özellikle de Nick Ut’un bu karesi, insanlar üzerinde büyük bir etki bırakmış, şiddetli savaş karşıtı protestolara, Dünya çapında barış kampanyalarının başlamasına ve hatta savaşın bitmesinde büyük rol oynamıştır.


 9. Tank Adam – 1989 Jeff Widner

  nikon-scan-original_4

  Hükümetin Tiananmen Meydanı’na protestoları engellemek amaçlı gönderdiği tanklar sonucu yüzlerce işçi, öğrenci ve çocuk vahşice can vermişti. Bilinmeyen bir çak insan ise protestoların en önünde, tanklara karşı cesurca direnmişti. TIME dergisinin dediğine göre “bu olay, dünyadanın gözündeki cesaret imgesini diriltmiştir”


 10. Sudanlı çocuk ve Akbaba – 1993 Kevin Carter

  kevin-carter-avvoltoio-bambina

  Kevin Carter’a Pulitzer kazandıran bu aç bir akbabanın ölmek üzere olan çocuğu beklediği fotoğraf, Sudan’daki açlığın boyutlarını bütün dünyaya göstermişti. Her ne kadar bu fotoğraf Kevin Carter’a dünya çapında bir ün getirmiş olsa da, Pulitzer ödülünden 3 ay sonra gelecek intiharının da nedenleri arasında sayılıyor.

Sizler de yorumlara bu listede olması gereken fotoğrafın adını ve hikayesini yazın, sizin de hikayeniz eklensin listeye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s