Moskova

Ricoh GR, Bogdana Khmelnitskogo köprüsü, Moskova
Ricoh GR, Bogdana Khmelnitskogo köprüsü, Moskova

Güzel, düzenli ve kendinizi ufacık hissettiren binalar, mantık çerçevesinin çok ama çok dışında bir düzen, sakin ve güzel insanlar… kısacası Avrupa’nın hiçbir şehiri ile kıyaslayamayacağınız kadar farklı bir şehir, bambaşka bir dünya.

Gerçekten bambaşka bir düzen ve güzellik. Geniş bir caddede karşıdan karşıya geçmek için kendinizi dakikalarca yürüyüp ışık ya da bir alt geçit ararken bulabilirsiniz. Sizin için yeterli olacaksa evet bir trafik ışığı ya da bir alt geçit kesinlikle bulacaksınızdır. Kendinizi adete bir böcek gibi hissettiren dev ve güzel binalar. O ihtişam ve güzelliğe rağmen, kesnlikle sevmli bir yanları yok. İşte bütün bu düzen ve görkem sizi kendi içine sokmayacaktır. Kendinizi burada hiç olmadığınız kadar yabancı ve dışlanmış hissedebilirsiniz.

Eski Arbat caddesi

Eski Arbat caddesi
Eski Arbat caddesi

Gittiğim yerleri anlatmaya öncelikle eski Arbat caddesinden başlamak isterim. Bizim İstiklalin daha sessiz, daha sakin, daha ufak ve daha az görkemlisi. Bu cadde üzerinde bir sürü restoran ve bar görebilirsiniz. Bazı günler eski kitapların, resimlerin ve fotorğafların satıldıüğı tezgahlar kuruluyor. Bir istiklal olmasa da, Moskova’ya dair hoşuma giden yerlerden biri oldu.

Eski Arbat caddesi
Eski Arbat caddesi
Eski Arbat
Eski Arbat

Cadde üstünde işkence müzesi var, fakat kesinlikle tavsiye etmiyorum görmenizi, gayet ufak ve yetersiz bir müze.

İşkence müzesi
İşkence müzesi

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

Ve tabiki Moskova denince akla ilk gelen yer: Kızıl meydan. Zaten şehrin genelinden edineceğiniz hissiyatı burası özetliyor. Çok güzel, görkemli binalar fakat bir soğukluk hakim.

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

Kremlin sarayı

Kızıl meydanda Katedrali önünüze aldığınız zaman, sağ tarafınızda kalan görkemli ve kırmızı yapı kremlin sarayı oluyor. İçine girmedim ve pişmanım, bir daha fırsat bulur da gidersem kesinlikle gireceğimdir içine.

Kremlin 2014
Kremlin
Kremlin sarayı
Kremlin

Arbat’tan Kızıl meydana yürümek gerçekten çok kolay. İlk seferde biraz karıştırabilirsiniz, fakat insanlara sorarak kolayca buraya ulaşabilirsiniz (aklınızda olsun, çok az kişi İngilizce biliyor, çok az da olsa bilenler de hemen panik oluyorlar). Yol üzerinde Kremlin Sarayının önündeki parkı sonra sarayı geçerek ulaşıyorsunuz ve gerçekten şehrin geneli gibi güzel ve soğuk bir meydan.

Voldvizhenka caddesi
Voldvizhenka caddesi

 

Arbatskaya
Arbatskaya

 

Krivoarbatskiy pereulok
Krivoarbatskiy pereulok

Şehrin batısına gittikçe gözünüze dev gibi gökdelenler çarpmaya başlayacaktır. Bu gökdelenler hemen Kiyevskaya’nın karşı kıyısında bulunuyorlar. Şehirn alışageldik mimarisinin çok dışında, modern ve güzeller.

Vystavochnaya
Vystavochnaya

Şehirde başka gözüme çarpan bir ayrıntı ise Komünizm döneminde inşa edilmiş, biribirine benzeyen dev görkenmli yapılar. Komünizm döneminde Amerikanın gökdelenlerine karşılık yapılmışlar ve o dönem devlet daireleri vs olarak kullanılmışlar. Günümüzde hala aynı amaçla kullanılanları var fakat kimileri artık halka açık hale gelmişler.

Sadovoye bulvarı
Sadovoye bulvarı

Moskova hakkında son olarak bahsetmek istediğim şey ise köprüleri, alt geçitleri ve metrosu. Metroyu çok kullanmadım çılgınlar gibi yürümeyi sevdiğimden ötürü. 1 kere binme şerefine eriştim ve diyebilirim ki gördüüm en güzel metro istasyonları Moskova’da. Ayrıca şehir bir çok altgeçit ve Moskova nehri nedeniyle de köprü barındırmakta. Diyebileceğim tek şey adamlar yapmışlar ve her birine emek vermişler.

Arbatskiye Vorota
Arbatskiye Vorota
Sadovoye Koltso
Sadovoye Koltso
Bogdana Khmelnitskogo köprüsü
Bogdana Khmelnitskogo köprüsü

Sonuç olarak diyebileceğim tek şey, herkesin görmesini tavsiye ederim. Hayatınızda hiç yaşamadığınız bir deneyim yaşatıcaktır Moskova. Görkemiyle, mimarisiyle, ruhuyla sizi içine çok almayacak olsa da, kesinlikle sizi büyüleyecektir.

2014_

ckn_moskow-79 copy ckn_moskow-78 copy ckn_moskow-77 copy ckn_moskow-76 copy ckn_moskow-75 copy ckn_moskow-74 copy ckn_moskow-69 copy ckn_moskow-67 copy ckn_moskow-66 copy ckn_moskow-64 copy ckn_moskow-62 copy ckn_moskow-61 copy ckn_moskow-60 copy ckn_moskow-57 copy ckn_moskow-53 copy ckn_moskow-51 copy ckn_moskow-49 copy ckn_moskow-38 copy ckn_moskow-39 copy

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

ckn_moskow-34 copy ckn_moskow-32 copy ckn_moskow-30 copy ckn_moskow-28 copy ckn_moskow-27 copy ckn_moskow-25 copy ckn_moskow-24 copy ckn_moskow-20 copy ckn_moskow-21 copy ckn_moskow-16 copy ckn_moskow-17 copy ckn_moskow-7 copy ckn_moskow-82 copy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s