CCD vs CMOS

Piyasada aps-c ve de full frame sensör kullanan dslrlerde eski teknoloji ccd sensörler yerlerini cmos sensörlere bıraktı. Peki gerçekten arada bu kadar fark var mı?

ISO

Yeni nesil cmos sensörler için genelde yüksek ISO da eski teknoloji ccd sensörlere göre daha iyi sonuç verdiği söyleniyor.iso_ccd-1 copyiso_test_ccd_vs_cmos

Yukarıdaki fotorğaflar orjinallerinden %100 croplanmış olup, aynı değerlerde ccd sensör kullanan Nikon D80 ve de cmos sensör kullanan Ricoh GR ile çekilmişlerdir.

Her iki sensör ile çekilmiş fotorğaflar incelendiğinde, her iki sensörün de 800 ISO ya kadar yeterince detay barındırdığını görüyoruz. Fakat cmos sensörün farkı 800 ISO dan sonra belirginleşiyor. 1600 ISO da ccd sensör belirgin bir çekilde noise (gürültü) üretirken, daha az detay verdiğini görüyoruz. ISO 3200 de ise ccd sensörün noise (gürültü) yanında gözleri görülür bir renk sapması da verirken, cmos sensör bize hala kullanılabilir, mümkün mertebe gürültüsüz bir görüntü vermektedir. Nikon D80 yani ccd sensör için 3200 ISO nun limit olup, cmos sensörün 25600 ISO ya kadar çıkabildiğinide eklemek isterim.ISO 6400 de bile cmos sensör kullanılabilir bir sonuç vermektedir. Bu arada hiçbir fotoğrafa Noise Reduction uygulanmadığını ve bütün fotorğafların RAW dan dönüştürülüğünü sadece WB ayarının yapılıdğını eklemek isterim.

Dynamic Range (Dinamik Aralık)

Ccd – cmos karşılaştırmasında ISO farkı en bilindik fark olarak bilinse de, dinamik aralık da her iki sensörden çıkan sonuçlarda belirgin şekilde görülmektedir.

Karşılaştırma yapmadan önce dinamik aralık nedir bir ona cevap vermek lazım. Bazı koşullarda, ışık nedeniyle fazla pozlanmış ve az pozlanmış bölgelere sahip olabilir. Bu ise bizim karşımıza ışığın patladığı çok aydınlık bölgeler ve de karanlık çıkan koyu bölgeler olarak çıkar. İşte dinamik aralık bu karanlıkve aydınlık bölgelerde ne kadar bilgi barındırdığını gösterir. O bilgi oralarda bir yerde olmalı, fakat çektiğimiz fotoğraftan bunun ne kadarını çıkartabiliyoruz.

Bu deneyi de eşit şartlar oluşturmak adına, aynı ortam ve ışık altında, eşit diyafram, enstantane değerlerinde 100 ISO da  RAW formatında çekilip, Adobe Lightroom CS5 ile JPEG e dönüştürülmüştür.

@f/8, 2
f/8, 2″, ISO 100 @18mm (28mm civarlarına denk)

Görüldüğü ve beklendiği üzere cmos sensör ile çekilmiş görüntüde daha fazla bilgi olduğu anlaşılıyor. Bunu daha iyi anlamak için bir de %100 croplanmış fotoğraflara bakalım

100_crop_ccd_vs_cmos

Burada da görüldüğü üzere cmos sensör ile çekilmiş fotorğafta daha fazla ayrıntı var, renkler daha doğal ve daha az noise var. Yani diyebiliriz ki cmos sensör ile çekilmiş fotoğrafın dinamik aralığı daha fazla. Peki bu bizim ne işimize yarayacak? Bu sayede hatalı (fazla ya da az) pozlanmış fotoğraflarımızı ya da fotoğraflardaki bölümleri kurtarabilir, fotorğaflarımızdaki gölgede kalmış karanlık kısımları ya da tam tersi ışığın patladığı kısımları daha belirgin hale getirebiliriz.

Keskinlik

Fotoğraflar ccd sensör kullanan Nikon D80 ve de cmos sensör kullanan Ricoh GR ile çekilmiştir. Nikon’un sensörü 10 milyon piksel çözünürlüğe sahipken Ricoh’un sensörü 16 milyon piksel çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca Nikon’da klasik 18-55mm f/3.5-5.6 kit lens kullanılırken Ricoh’un üzerinde bu sensör ve kamera için optimize edilmiş 18,3mm f/2.8 lik Ricoh lens vardır. Ayrıca Ricoh sensörünün daha fazla detay kaydetmesi için üzerinden AA filtresi kaldırılmıştır. O nedenle keskinlik için çekilen fotoğrafların karşılaştırması bize çoks ağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Fakat inceleme tam olsun diye bu karşılaştırmaya da yer vermek istedim.

sharpness_ccd_vs_cmosFotoğrafta görüldüğü üzere, cmos sensör kullanan Ricoh hem merkezde hem de köşelerde daha keskin. Fakat dediğim gibi, bunda sensörden fazla, senörlerin önünde olan lensin etkisi olabilir. Bu farkı daha doğru incelemek için aynı lensin takılı olduğu iki farklı makine kullanmak daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Sonuç

Uzun uzun sonuç yazacak bir şey yok açıkçası. Keskinliği hesaba katmasak bile, dinamik aralık ve yüksek ISO daki gürültü oranı ile yeni cmos sensörler, ccd’lerin bir adım önünde gözüküyor. Ne bir adımı, koşmuş da tür bindirmiş sanki…

Keskinlik testini daha sonra daha yeni bir Nikon modeli ile tekrar deneyeceğim, o zaman o konu hakkında doğru bir kanıya varabiliriz.

Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s