Ricoh GR

Uzun bir süredirdslr’min yanına, her zaman yanımda taşıyabileceğim, görüntü kaltiesi yüksek, ufak boyutlarda bir kompakt kamera arıyordum. Uzun süren incelemeler ve testler sonucunda sonunda Ricoh GR da karar kıldım. Ricoh’a sahip olana kadar, Fuji X20, Canon S110, Olmypus PEN E-P3, Olympus PEN E-PL5 gibi bir çok kamerayı bizzat elime alıpt est ettim, uzun uzun neler yapabileceklerini gördüm ve kendime en uygun olan Ricoh GR’ı seçtim.


ricoh_gr copy

Peki nedir bu Ricoh GR?

Ricoh pek bilindik bir marka değildir, fakat zaman içerisinde, adını tarihin tozlu sayfalarına altın harflerle kazınmış bir çok kamera çıkartmıştır. İşte GR da bunun son örneğidir.

Ricoh GR, kompakt boyutlarda, APS-C sensör barındıran, daha öncelerden çıkmış filmli GR ve de ufak boyutlu sensör barındıran GR Digital serinlerinden türemiş, üzerinde 18,3mm f/2.8 sabit lens barındıran bir kameradır.ricoh_gr_2 copy

Özelliklerine gelince:

 • 16.2 MP APS-C sensör (alçak geçirgen filtresi çıkartılmış)
 • 18,3mm (28mm ye denk) f/2.8 lens
 • 100-25600 ISO aralığı
 • 3.0″ LCD
 • 4fps art arda çekim
 • 30, 25 ve 24 fps de 1080p video kaydı
 • Dahili ND filtre

Görüldüğü üzere yeni nesil dslr’larda olan hemen hemen bütün özellikler (sabit lens ve de dahili aynalı optik vizörü saymazsak) bu ufacık kamerada mevcut.

Kamera, kot pantolonun cebine girecek kadar ufak olmasa da, paltonun ya da bol bir pantolonun cebine girebilecek boyutlarda. Kasa magnezyum, ayrıca çok hafif. Sabit lens ve dahili optik vizör yok dediysek de hemen baymayın. 21mm ye denk görüntü veren bri adaptörü ve de optik vizörü de mevcut lensin. Ayrıca başka bir adaptör yardımıyla da bir çok filtre takılabiliyor.

Ufak olmasına rağmen, üzerinde bir çok düğme ve tekerlek barındırıyor. Bir dslr kadar kullanışlı olmasını beklemeyin, ama kullanıcıyı tatmin ediyor.

Görüntü kalitesi

Görüntü kalitesini en çok etkileyen iki faktör kamerada kullanılan sensör ile lenstir. Ricoh GR’da Sony’nin ürettiği ve Nikon D7000’de de kullanılmış 16.2 mp lik APS-C CMOS sensör ve yeterince keskin 18.3mm ye denk (FF fromatta 28mm’ye denk) Ricoh lens barındırmaktadır. Açıkçası, görüntü kalitesini karşılaştırabileceğim tek kamera, elimde mevcut bulunan ve tarih öncesid evilerden kalma Nikon D80’im o nedenle yeni nesil dslr larla kıyaslayamayacağım. Fakat ne olursa olsun görüntü beni tatmin etti. Özellikle yeni nesil sensörlerin en büyük özelliği, yüksek ISO da iyi görüntü kalitesi vermesi. Ayrıca rakibi Nikon Coolpix A da aynı sensör ve benzer odak uzaklıklı lens ile piyasaya sürüldü.

Ricoh GR’ın görüntü kalitesi genel olarak iyi denebilir. Huyum değildir, ama %100 crop yaptığınız zaman bile yeterince detay bulabiliyorsunuz fotoğraflarda. Peki hem dng hem de jpeg olarak çekilmiş iki fotoğrafta ne kadar fark var?

raw_jpeg_comparison

Sonuçları incelediğinizde raw dosyasının jpeg’den birazcık daha fazla ayrıntı barındırdıı görülüyor, fakat çok da anlaşılabilir bir fark yok ortada.

ISO performansı ise, eski nesil ccd sensörüme kıyasla çok daha iyi. Bakıldığı zaman ISO 3200’e kadar çok net fotoğraflar verebiliyor. ISO 3200 de ise noise oranında ciddi bir artış olmasına rağmen, fotoğraflarda detay gene yeterli derecede. Iso 6400 de ise artık detay denilen şey iyicene azalsa da, yakınlaştrıma yapılmadığı ya da büyük boy baskı alınmadığı sürece gayet kullanılabilir fotorğaflar veriyor. ISO 12800 ve de ISO 25600 ise ihtiyaç anında, ne olur ne olmaz diye konulmuş gibi geldi, özellikle ISO 25600 ün hiç bir kullanılabilirliği yok.

ISO COMPARISON

Dynamic range, ya da Türkçeleştirirsek, dinamik aralık, eski tip sensör barındıran D80’ime göre çok daha iyi. Çekilen görüntü çok daha fazla bilgi barındırıyor, ve hatalı pozlamalarda size daha fazla kurtarma payı veriyor. Jpeg ve dng dosyalarını karşılaştırdığımız zaman, dng dosyasında daha fazla kurtarma yapılabildiği görüyor, fakat jpeg bile beklentilerimin üzerinde çıktı diyebilirim.DR TEST copy

Netleme

Makinenin en zayıf noktalarından bir tanesi. Dslr’lerin aksine, Kontrast auto focus kullanıyor, ve bu da doğal oalrak makinenin focus’unu yavaşlatıyor. Bu yeni firmware’ler ile halledilebilecek bir husus gibi geliyor bana. Kaldı ki, çekmek istediğiniz fotorğafı mahvedecek bir şey de değil. GÜn ışığında gayet güzel yakalayabiliyor ve işin güzel tarafı çoğunlukla doğru yakalıyor focus’u. Fakat düşük ışıkta durum çok farklı. Gece ya da kapalı ve karanlık ortamda, makine saatlerce gidip geliyor focuslayacağı noktaya. Yakaladığında da iş işten çoktan geçmiş olabiliyor.

Fakaaaat, bu makineye öyle bir özellik koymuşki Ricoh mühendisleri. Onun adına Snap Focus derler. Şimdi çok eski makineleri hatırlarsnız. Lensin üzerinde bir skala vardır, ve seçtiğiniz diyafram değereine göre o skaladan net alan derinliğinizin ne kadar olacağını ve de ne kadar mesafede oalcağını ön görürdünüz. İşte Ricoh GR’da bu makinenin içinde dijital olarak var. Siz focus yapmak istediğiniz mesafeyi seçiyorsunuz, seçtiğiniz diyafram değerine göre de size dijital bir skala ve ne kadar mesafenin net alan derinliği içersinde olacağını gösteriyor. Ve bu snap focus modunda kamera çok hızlı. Zaten bu duruma hakimseniz, netlik kaçrıma ihtimaliniz çok düşük. Ben gece gündüz farketmiyor, çoğunlukla bunu kullanıyorum. Zaten ultra geniş açı bir lens olunca da net alan derinliği oldukça fazla oluyor.

Kullanılabilirlik

Makina, en başta da belirttiğim üzere, üzerinde bir çok düğme ve tekerlek barındırmaktadır. Ve bu düğme ve tekerleklere dilediğiniz özellikleri atıyabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse makinanın arkasında Fn1, Fn2 ve de Adjust ISO tekerleği, makinanın yanında ise effects butonu var. İşte bunları dilediğiniz özellikleri atıyabiliyorsunuz. Misal, ben Fn1 tuşuna AF/Snap Focus özelliğiniz, Fn2 tuşuna Snap focus mesafesini, Adj ISO tekerleğine ISO’yı atadım, efekt düğmesini ise olduğu gibi bıraktım, ama 35mm crop modu da oraya atanabilir.

Makinanın başka bir güzel özelliği, içinde dahili ND filtre barındırması. Bu sayede gündüz, güneş altında uzun pozlama yapabileceğiniz gibi, yüksek ışıkta, 2.8 diyafram da kullanabilirsiniz. Enteresandır ki, 2.8 diyaframda elde edebileceğiniz maksimum perde hızı 1/2000.  1/4000 perde hızını sadece diyaframı 5.6 ya da üstüne getirdiğinizde kullanabiliyorsunuz.nd_filter copy

Hoşuma giden başka bir özellik ise Interval shooting özelliği. Bu sayede çok kolay time lapse videolar yapabilirsiniz. Makineyi ne kadar aralıklarda ve ne kadar süreyle fotoğraf çekebileceğini ayarlıyabiliyorsunuz, ve bilgisayarda bunları kolayca birleştirebiliyorsunuz.

Kompakt kameraların genelinde olan bir özellik: Macro Mode bu makinede de var. Normalde 30cm olan minimum netleme mesafesini, 10cm ye kadar düşürebiliyorsunuz. Tamam daha ufak sensörlü kompaktlarda 1cm ye kadar inebiliyorsunuz, kıyaslanamaz bile bu anlamda, fakat gene de elinizin altında olması hoş olan bir özellik.macro_Test copy

Enteresandır ki, çok anlamsız gözüküo, gerçekten çok işe yarayan bir özellik: 35mm crop mode. Normalde 28mm ye denk görüntü veren kameranızı bu sefer de 35mm ye denk görüntü verir hale getiriyor. Eğer bu açıyı seviyorsanız, kesinlikle çok kullanışlı olacaktır.crop_mode

Yazımın başlarında da bellirttiğim üzere, makine ile birlikte alabileceğiniz bir çok ekipman da mevcur. Wide conversion lens, filtre adaptörü ve optik vizör gibi. Ben sadece optik vizör aldım, tepedeki flash yerine (hot-shoe oluyor) takabiliyorsunuz.

Ergonomi

Genelde ufak kameralar ele oturmazlar. Misal Olympus OMD yi incelerken makina kesinlikle elime oturmamıştı. Bu da inanılmaz bir rahatsızlık hissi vermişti. Ricoh GR çok daha ufak olmasına rağmen, kesinlikle ele oturuyor. İşte burda da en sinir bozucu olay devreye giriyor. Bu kamera için boyun askısı yapmamışlar. Sadece elinize takabileceğiniz bir askı veriliyor yanında. Bu da biraz sinir bozucu. Kullanışlı değil. Kamera değiştirmek istediğiniz zaman elinizden çıkarıp cebinize koymanız lazım. Ben boynuma asıp, gene boynumda taşıdığım diğğer kameramı kullanmayı tercih ederdim.

Video

Kesinlikle Ricoh GR’ın en zayıf yanı. Bu makine kesinlikle video çekmek için yaratılmamış, ve de video çekmek için alınmamalı. Benim gibi “video özelliği de olsun, ama asıl amacım fotoğraf çekmek” diyenler için iyidir. Ama videodan daha fazlasını bekleyenlere kesinlikle önermiyorum. Bir kere video modunda, bırakın enstantane, diyafram gibi ayarları, +/- exposure compensation ya da netlik ayarı bile yapamıyorsunuz. Bunlar ilerleyen zamanlarda firmware ile yükseltilebilir (mümkün mü değil mi emin değilim, fakat çok zor bir şey olmasa gerek), he yükseltilmese de çok bir problem yaşamam, çünkü ben bu kamerayı kesnlikle fotorğaf çekmek için aldım.

Ayrıca kamerada harici kulaklık ya da mikrofon soketi de yok. Yani video bu kameranın kesinlikle en zayıf yanı.

Bu kamera kimler için?

Ufak boyutlu, yüksek görüntü kalitesine sahip bir kamera olmasına rağmen, özellikle sabit lensi ile çok kısıtlayıcı bir makine Ricoh GR. Size 35mm formatta sabit 28mm ye denk görüş açısı, ve f2.8 diyafram vericektir ki bir çoklarını tatmin etmeyebilir gayet doğal. Hadi crop modunu da kattık, 35mm niz de olacak. Fakat seyahat tutkunları olsun, lensinde esneklik isteyenler olsun, fotoğrafta normal ya da tele açılarını tercih edenler olsun bir çoklarını tatmine tmeyecek bir makine. Peki kardeşim bu makine kimlerin işine yarıyor? Benim gibi sokak fotorğafçılığına gönül vermişlere, dslr sinin yanına, taşınabilir daha kompakt boyutlarda fakat aynı görüntü kalitesine sahip bir ikinci makine arayanlara, geniş açı sevenlere…

Ricoh GR’ı kullanmaya başladığınızda anlayacaksınız ki, bu makine ile görünmez oluyrosunuz. Kimse sizin fotorğaf çektiğinizi anlamıyor. Anlasa bile elinizdeki kamera onalrı rahatsız etmiyor. Özellikle karanlıkta fotorğaf çekerken, gerçekten insanların elimdeki bu Ricoh ile ilgilenmediklerini anladım. Sessizliği ise bambaşka bir boyut. Kütüphane gibi oldukça sessiz bir ortamda fotorğaf çekseniz bile, insanların o sesi algılaması çok zor.

Sade ve şık tasarımı, ufak boyutları ve hafifliğine rağmen ele oturuşu, büyük oranda customize edilebilmesi, yüksek görüntü kalitesi… Bu kamera sokaklar için yaratılmış diyor. AF hızı yavaş diyebilirsiniz, fakat buna çok güzel bir çözüm bulmuşlar, Snap AF. Bu özellik ile hiç görmediğim kadar responsive bir kamera. Yani, sahip olduğu odak uzaklığını sevenlere ve de ufak bir kamera arayanlara, özellikle de sokak fotoğrafçılığı ile uğraşanlara kesinlikle tavsiye edebilirim.

Sonuç

Piyasadaki aps-c ya da büyük sensör barındıran sabit lensli kompakt kameralar içersinde en ucuzu olduğunu söyleyebilirim bu kameranın. Nikon Coolpix A ile görüntü kalitesi ve kullanılabilirlik oalrak kıyaslama imkanı bulamadım, ama ele oturuşu kesinlikle çok ama çok daha güzel. Büyük sensöre sahip sanırım bir tek Canon G1X Ricoh’dan daha ucuz, kaldı ki boyutlarını kıyasladığınızda Canon’un o kadar da kompakt olmadığını anlayacaksınız.

Ricoh’u alacağım dönem, aklım daha ufak sensörlü, ama bana daha fazla esneklik sağlayabilecek, değiştirilemeyen sabit zoom lense sahip Enthusiast compact kameralara kafam çok gitmişti, özellikle de Fujifilm X20 ve de Canon S110’a. Fakat oldum olası sabit lensle çalışmayı sevmiş birisi olarak, Ricoh GR ve içindeki Aps-c sensörün, diğer ufak sensörlü makinelere göre sunduğu çok daha fazla şey var.

Kameranın çok yetenkli olmasının yanı sıra, önemli eksileri de yok değil. Beni en çok rahatsız edenleri; WB (white balance/beyaz dengesi), boyun atkısının olmaması, kısıtlı video kabiliyeti, özellikle düşük ışıkta verimsiz AF’u ve de IS’sinin olmayışı. Bunlar da olsaydı zaten piyasadaki açık ara en iyi kamera olurdu. Fakat bu fiyatlara böyle mükemmel bir kamera almak da büyük hayal olurdu.

Benim içing eçerli olan fotorğafın en meşhur iki klişesi: “En iyi kamera daima yanında olandır”, “Çektiğiniz fotorğaf iyi değilse yeterince yakın değilsiniz demektir”. Bu kamerada her iki sözü de yapmanıza yardımcı oluyor. GÖrüntüsü ve boyutlarıyla, konunuzu rahatsız etmeden yakından çekim yapabilir, ve ufak boyutları sayesinde hep yanınızda taşıyabilirsiniz.

Genel olarak görüntü kalitesi iyi, 6400 ISO ya kadar iyi sonuç veriyor, snap focus gibi inanılmaz işinize yarayacak özellikleri var, ve en önemlisi ufak… Eğer ihtiyaçlarınıza ve tarzınıza uygunsa kesinlikle tavsiye ederim.

Peki benim diğer test ettiğim kameralara Ricoh’u tercih etmemin sebebi neydi?

 • Boyutları: Şu anda mevcut aps-c sensöre sahip en ufak kamera Nikon Coolpix A ile birlikte bu. İşte burda karar vermemi en çok etkileyen neden fiyatıydı. Fiyatının yanında da başka başka nedenler de yok değil.
 • Interval shooting: Time lapse videolar yapmak için çok önemli bir özellik. Baya etkisi oldu bunun.
 • Aps-c sensör: Diğer rakiplerine oranla daha büyük sensörü var. Bu da rakiplerinden bir adım öne çıkartıyor
 • 28mm f/2.8 sabit lens: Sahip olmak istediğim kamerada geniş açı sabit bir lens kullanmak istiyordum. Olympus’un pen sistemi için 35mm f/2.8 ile almaya kalksam bana daha masraflı olacaktı. Ayrıca mft kameraları test ettiğim zaman, aps-c nind aha avantajlı olduğunu kendi gözlerimle gördüm.

ckn_ricoh-26 copy ckn_ricoh-1 copy ckn_ricoh-3 copy ckn_ricoh-4 copy ckn_ricoh-8 copy ckn_ricoh-12 copy ckn_ricoh-21 copy ckn_ricoh-13 copy

2 comments

 1. Size optik vizor hakkinda soracaktim, mesel optik vizorde otomatik netleme gozukuyormu yoksa sadece bos bos bakmak icinmi vizor? biraz aciklarmisiniz, Simdiden tesekkurler

  Beğen

  • Merhaba,

   Optik vizör sadece kadraj için kullanılıyor, herhangi bir şekilde netliğin nerede olduğunu göremiyorsunuz. Makinede zaten genelede Zone Focus kullandığım için de, net olan alanın nerede olduğunu üç aşşağı beş yukarı biliyorum .

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s