DSLR vs Kompakt Kamera

dslr_vs_compact_2 copy Dijital devir ve fotoğrafın çılgın gibi yayılması, artık cep telefonlarımız sağ olsun hiçbir anı kaçırmıyoruz… Son dönemlerde çılgın gibi yayılan DSLR’ler ise bambaşka bir konu. Neden insanlar DSLR almayı seçiyor? Neden cep telefonu, ya da ufacık minicik içi dolu turşucuk, her yere taşıyabileceğiniz kompakt makineler varken, insanlar o dev boyutlarda, pahalı DSLR’lere yöneliyorlar. Arada gerçekten çok büyük fark var mı? işte bütün hepsini bu yazıda ele alacağım.

2017 Notu: 2017 yılına geldiğimizde artık kompak makineler’de değişti. İçinde dev gibi sensörlerle cebimize girebilecek modellerden tutun da, DSLR boyutlarında 1 inç sensörlü gövdeler önlerinde süper hızlı dev zoom objektiflere sahip modeller piyasayı sallamaya başladı. Artık modeller ihtiyaçlara göre iyicene ayrıldı, ve her kullanıcının ihtiyacına cevap verecek modeller raflardaki yerlerini aldı. Bu yazıyı bundan 3 yıl önce kaleme aldım ve o günden beri çok şey değişti. Bu yazıyı editlemek yerine günümüzdeki modelleri kıyasladığım “DSLR vs Kompakt: Güncel modeller ile bir kıyaslama” yazıma göz atabilirsiniz.

Kendimi profesyonel bir fotoğrafçı olarak görmüyorum. Bunun birinci nedeni, hayatımı fotoğraftan kazanmıyorum, ikinci olarak da profesyonel sayılabilecek bir ekipmanım yok. Ne kadar yurt içinde ve dışında fotoğrafçı olarak işler aldıysam da, öncelikle hayatımı fotoğraftan kazanmak gibi bir niyetim yok. Peki neden profesyonel sayılabilecek pahalı ekipmanlara yatırım yapıyorum? Çünkü bu benim hobim, hayattan keyif alma yöntemim! Çünkü ben fotoğraf çekmeyi, hayatımı fotoğraf aracılığıyla belgelemeyi, ve bütün bu işlemleri yaptığım ya da yapabileceğim ekipmanları incelemeyi seviyorum. Yani fotoğraf benim için bir iş olmasa bile, hayatımın büyük bölümünü doldurduğum bir uğraş, ve düşünüyorum da hayatımda fotoğraf olmasaymış, önemli ya da önemsiz, bir çok insanla tanışmayacak, gördüğüm birçok yeri göremeyecek, daha da önemlisi, fotoğraf sayesinde kazandığım detay duygusuna hiçbir zaman sahip olamayacaktım, belki de hepsi olacaktı da ben şu an boş boş şeyler yazıyorum…

Ne yazık ki fotoğraf ayağa düştü diyebiliriz günümüzde. Herkesin bir fotoğraf makinesi var diye demiyorum bunu, bu tam tersine güzel bir şey. Fotoğraf ayağa düştü çünkü, hiçbir kompozisyon ya da ışık bilgisi olmadan insanlar ben profesyonel fotoğrafçıyım diyebiliyorlar. Kötü bir ışık, kötü bir kadraj, ve kötü bir sunumla, insanlar fotoğraftan para kazanabiliyor artık, işte bunun en büyük nedeni de, dijital devrim ile profesyonel iş yapılabilecek makinelerin artık çok ucuza elimize geçiyor olması. Ama dediğim gibi elinizdeki makine, önündeki lensi kaç piksel çözünürlükte olursa olsun, ekipmanınız ne kadar pahalı olursa olsun, yukarıda saydığım konular hakkında fazla bir bilgi ve birikiminiz yoksa, elde edeceğiniz sonuç kaliteden ve estetikten o kadar uzak olacaktır.

Peki neden insanlar o büyük makinelere bu kadar para bayılıyor? Neden bu ekipmanlara bu kadar para bağlıyorlar. Bir çok insan biliyorum, sadece facebook’una ve flickr’ına fotoğraf koymak için bu kadar masraf yapıyor. Peki gerçekten gerekli mi? Yani daha ufak sensörlü kompakt bir makineden elde edilen sonuç gerçekten dslr dan elde edilen sonuçtan o kadar farklı mı?

Öncelikle hem dslr hem de kompakt makinelerin hem artı hem de eksilerini sırasıyla yazmak isterim.

DSLRlar

+Görüntü kalitesi

+Enstantane ve diyafram gibi ayarların manuel olarak ayarlanması

+Çok fazla çeşitli lens bulunabilmesi

-Boyutu

-Fiyatı (sadece body alırken verdiğiniz para da değil, yeni ekipman alırken çok daha fazla para verek gerekiyor)

Kompakt makineler

+Boyutları

+Fiyatı

+Hiçbir yatırım yapmadan çokyönlü bir ekipmanınızın olması

-Görüntü kalitesi

-Önüne takılı olan lense mahkum olmanız

-Fotorğaf çekerken DSLR kadar esneklik sağlamaması

Alsında yukarıda yazdıklarım bütün kompakt makineler için geçerli değil. Piyasada o kadar çeşit ve kişiye yönelik makine türedi ki… Düşünürseniz Sony RX1 de kompakt bir makine, Canon Powershot serileri de…

Peki fotoğraf makinesi alırken neye dikkat etmek lazım. Öncelikle bir fotoğraf makinesinden neler bekliyorsunuz? Bu soruya cevap bulduğunuzda nasıl bir makineye ihtiyaç olmanız gerektiğini %70 cevaplamış oluyorsunuz. Gerisi de piyasadaki modellere ve de bütçenize kalıyor.

Ben fotoğrafa başladığımdan beri çok çeşitli makine ve ekipmanlar kullandım. Kimi tercihlerim doğruydu, kimileri ise yanlış, işte bütün bu doğru ve yanlışlardan yola çıkarak şu anda nasıl bir ekipmana gereksinimim olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Siz de yeni bir şey alacağınız zaman beklentilerinizi sıralayın ve buna göre bir seçim yapın.

Elimde iki tane dijital kompakt ve bir tane de dijital SLR’ım var. Elimdeki bu makineleri kıyaslamamın sizlere daha iyi ışık tutacağı inancındayım.

Görüntü Kalitesi

Günümüzde dijital slr ların büyük çoğunluğu ya APS-C boyutlu ya da fullframe sensör kullanmaktadır. Yani büyük boy sensörler. Fotoğraf makineleri için ne kadar büyük o kadar iyi diyemesek de, sensörler için ne kadar büyük o kadar iyi görüntü kalitesi diyebiliriz. Şimdi piyasada bulabileceğiniz DSLR lar dediğim gibi ya APS-C ya da full frame sensör kullanmaktadır. Full frame sensörler APS-Csensölerin iki katı boyutta (35mm film boyutunda), bu sayede daha fazla ayrıntı barındıran, keskin fotoğraflar elde edilebiliyor.Atıyorum çektiğiniz bir fotoğraftan poster boyutunda baskı alacağınız zaman bu farkı çok daha iyi anlayacaksınızdır. İşte bu nedenden ötürüdür ki, profesyonel fotoğrafçılar, genelde ya Medium format ya da full frame makineler tercih etmektedirler. Ama bu demek değildir ki küçük sensörlü makinelerle profesyonel iş yapamazsınız.

Nikon D80 Tokina 12-24 f4
Nikon D80 Tokina 12-24 f4
Panasonic FZ7
Panasonic FZ7
Nikon %100 crop
Nikon %100 crop
Panasonic %100 crop
Panasonic %100 crop

Görüntü kalitesini etkileyen bir diğer faktör ise kullanılan lens. Lens ne kadar keskin, renkleri ne kadar iyi alıyor vs… ALttaki fotorğaflardan birtanesi Panasonic diğeri de Nikon DSLR ile çekilmiştir.  Zoom yapmadan bile Nikon DSLR’ın görüntü kalitesinin Panasonic in ne kadar üstünde olduğunu anlayabiliyorsunuz. Fakat gündüz çektiğiniz fotoğraflarda bu fark o kadar da göze çarpmayabiliyor.

moon_pana_002 copy
Panasonic Lumix dmc-fx7, uzun pozlama
moon_nikon_003 copy
Nikon D80, uzun pozlama

İşte bu saydığım özelliklerden yola çıkarsak:

DSLR’lar hem lensleri değiştirilebildiği ve kaliteli lensler takılabildiği için, hem de daha büyük sensörler barındırdıkları için daha yüksek kalite ve çözünürlükte sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu arada makinelerde yazan megapikseller en büyük yanılgıyı oluşturuyor. Ne kadar yüksek megapiksel  o kadar iyi görüntü demek değildir. 16 megapiksellik kompakt bir makine 10 megapiksellik bir dslr dan daha iyi bir sonuç veremez (Burada ayrı bir parantez açmak istiyorum, piyasadaki Fujifilm X100, Sont RX-1, Canon G1 X gibi makineler kompakt olmalarına rağmen içlerinde çok büyük sensörlerle birlikte üzerlerinde çok kaliteli ve hatta sadece o makineye özel üretilmiş lensler barındırmaktadırlar).

Boyut

Başka bir yanılgı: Büyük iyidir. Hemen Chase Jarvis‘in sözü aklımıza gelsin: “En iyi kamera yanınızda olandır “. Evet siznle her zaman sorunsuz şekilde taşıyabileceğiniz, ve de dilediğiniz ayarları en iyi şekilde yapabileceğiniz kamera gerçekten en iyi kameradır. Özellikle benim gibi dslr kullanıcıları bu dediğimi daha iyi anlayacaklardır. Yanınızda çoğu kompakt makinenin 4-5 katı ağırlığında, ve 5-6 katı büyüklüğünde DSLR taşımak zaman zaman sorun yaratacaktır. O makineyi her zaman yanınızda taşıyamayabilirsiniz. Çünkü ağır ve büyüklerdir. Buna karşılık cebinizie sığacak bir makine ya da cebinize sığmasa bile çantanıza atıp, hem ağırlığını hissetmeyeceğiniz hem de kefile her daim çıkartıp çekebileceğiniz ufak bir kamera her zaman daha avantajlıdır. Bu yönden diyebilirim ki, kompakt makineler DSLR lardan daha avantajlıdır.

Kullanım rahatlığı

Kullanım rahatlığından bahsederken, bir fotoğraf makinesini otomatik moda alıp fotorğaf çekmekten bahsetmiyorum. Bir anı çekereken, o anı yakalamak için, kameranınızın yanınızda olması yanında, istediğiniz enstantane, diyafram ve ISO gibi ayarları rahatça yapabileceğiniz bir kameranızın olması da önemlidir. Çekiceğiniz fotoğrafı en uygun şekilde pozlamak için menüler ile boğuşmak hem sizin sinzir katsayınızı arttıracaktır hem de çekmek istediğiniz o “an” ı karçımanıza sebep olacaktır. DSLR lar, ayarlara kolay erişebilirlilik yönünden çoğu kompakttan daha iyi olsalar da, piyasda fotoğrafçılara yönelik bu ayarların aynı dslr’larda ki gibi kolay erişlebilir olduğu kompakt makineler de vardır. Örnek vermek gerekirse aklıma ilk gelenler: Fujifilm X20, Fujifilm X100, Canon G15, Canon G1 X, Nikon P7700, Nikon A, Ricoh GR, Olympus XZ-2, Panasonic LX 7, Panasonic LF1

Çok yönlülük

Çok yönlülük derken, fotoğraf makinesinin eş zamanlı olarak evi toplaması ya da, yemek yapmasından bahsetmiyorum. Fotoğraf çekerken Makinenin önündeki lens sizin yapabileceklerinizi oldukça arttırır. Lensin etkileri derken, odak aralığı ve diyafram açıklığı ilk aklıma gelenler. Daha geniş diyaframa sahip lensler yani hızlı lensler, sizin geceleri, düşük ışıkta daha yavaş bir esntantane değeriyle fotoğraf çekmenizi sağlar. Bu da daha düşük bir iso değeri kullanmanıza olanak sağladığı için daha keskin fotoğraflar ve de daha net fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Yavaş bir enstantane değeri ile, makine sizin el titreşimlerinizden çok etkilenecek ya da hareket eden insanları flu çıkaracaktır. Elinizin titremesinin sizin çekeceğiniz fotoğraflara yansımamasını istiyorsanız da tripo şart diyorum.

Nikon D80, TOkina 12-24 f/4, Londra 2013
Nikon D80, TOkina 12-24 f/4, Londra 2013

Daha geniş odak aralığı demek, daha fazla zoom imaknı demek. Yani geniş açıdan dar açıya, elinizde tek bir lens ile bir çok opsiyonunuz oalcaktır. Bir seyahate gittiğiniz zaman, Çok uzaktaki bir olay ya da bir görüntüyü çekmek istediğiniz zaman, elinizde eğer geniş odak aralıklı bir zoom lensiniz varsa, oraya yaklaşmadan, zoom yaparak o görüntüyü çekebilirsiniz. Bunu için gezsi fotoğrafçılığı için genelde geniş odak aralığına sahip lensler ya da lens kullanan kameralar tercih edilir. Ama bir zorunluluk değildir. Aşşağıdaki fotoğraflardan birisi Panasonic diğeri ise Nikon ile çekilmiştir. Nikon D80 + 50mm f/1.8 ile çekilmiştri. Nikon ile çekilmiş fotoğrafı bu hale getirmek için aşırı bir crop yaptım fakat panasonic için fazla crop yapmama gerek kalmadı. İşte sonuçlar:

Nikon D80
Nikon D80
Panasonic Lumix dmc-fz7
Panasonic Lumix dmc-fz7

Aşağıdaki fotoğraflarda Panasonic ile ne kadar fazla yakınlaştırma yapılabileceğini görüyorsunuz:

P1130524 copy P1130525 copy

Günümzüde, SLR görünümünden dolayı, boyut olarak SLR lardan daha ufak, ama sıradan kompakt makinelerden de daha büyük olan, bizlere sabit bir lens ile çok genişb ri odak aralığı sunan ismini SLR lara benzerliğinden dolayı SLR Like olarak da almış Bridge kameralar vardır. Bunlar, hem DSLR’ler gibi ayarlara kolay erişim sağlarken, hem de size tek bir lens ile geniş bir kullanım aralığı sunmaktadır. Hatta olayı iyicene abartmışlardır ve 60x zoom yapabilen kamera çıkartmışlardır piyasaya.  Panasonic DMC-FZ70 üzerinde 20-1200 mm ye denk görüş açısı veren bir lens barındırmaktadır üzerinde. E bu lens ile geniş açı manzara da çekersiniz, yıldız da çekersiniz ya da çok ilerinizdeki bir arabanın plakasını da çekersiniz. Fakat bu aşırı zoom olayı, lensinizin yüksek odak değerlerinde yavaşlamasına neden olur. Gene Panasonic in bir kamerası size f2.8 sabit diyafram vermektedir. Bu da ne kadar zoom yaparsanız yapın elinizin altında hızlı bir lens olacak, ve daha az ışığa ihtiyaç duyacaksınız demektir (modelin adı Panasonic DMC-FX 200).

Fakat şunu da unutmayın ki, ne kadar fazla zoom, o kadar düşük kalite.

Bir diğer unsur da macro’dur. Yani çok yakından bir objeyi çekebilmeniz. DSLR lar da ekstradan bir macro lens almanız gerekir ki bunlar gerçekten çok pahalıdır, fakat her kompakt makinenin macro modu vardır ki, yeni makinelerde macro moduyla birlikte bir objeye 1cm yakından netelyip çekebilirsiniz. Altta da görüldüğü üzere, Panasonic in macro modu ile ekstra bir masraf yapmadan bu kareleri çekebiliyorsunuz. İtiraf etmek gerekitse, bu kareleri çekmek için, Panasonic’in önüne Nikon 50mm’yi ters gelecek şekilde Panasonic in önüne koydum ve görüntüdeki süper macro fotorğafları çektim. Çakının üzerindeki o deformasyonu çıplak gözle görmenizin imkanı yok.

Panasonic Lumix dmc-fz7 + Nikon 50mm f1.8
Panasonic Lumix dmc-fz7 + Nikon 50mm f1.8
Panasonic Lumix dmc-fz7 + Nikon 50mm f1.8
Panasonic Lumix dmc-fz7 + Nikon 50mm f1.8

macro_pana_001_2

Son dönem çıkan akıllı kameralar da aslında çok yönlülüğe doğrudan etki etmektedir. Bu kameralar ile aynı tabletlerde olduğu gibi internete girebilir, ve çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada yayımlayabilirsiniz.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, sadece arkadaşlarınızın fotorğaflarını çekeceksiniz diye ehr yere bir dslr taşımak bence çok akıl karı değildir. Bunun en büyük nedeni hem o kadar yüksek kalitede fotorğaflara ihtiyaç duymayacak olmanız hem de yanınızda o dslr ı taşımanın büyük bir külfet olacak olmasıdır.

Piyasada her türlü ihtiyaç ve bütçeye göre kameralar mevcut günümüzde, ve dijital kameraların bu kadar yaygınlaşması sonucu, fiyatları da gayet uygun. Şunu da unutmayın ki, daha kaliteli fotoğraf makinesi sizin çektiğiniz fotoğrafları daha kaliteli yapmayacaktır. Sadece büyüttüğünüzde daha çok ayrıntı verecektir ama gene de görecek olan sizin gözünüz, düşünecek olan sizin beyniniz, ve deklanşöre basacak olan sizin parmağınızdır.

DSLR ve Aynasız fotoğraf makinelerinin kıyaslandığı “DSLR vs Aynasız” adlı yazıma bir göz atın!

 

 

8 comments

  1. m43 sistemler bu karşılaştırmanın hipotezi oluyor sanırım

    gh2 (hacked), gh3, gx7, om-d gibi bir makina elinize geçerse inceleme yazınızı okumak isterim

    Beğen

    • elime geçti daha önce, fakat uzun süre test edecek kadar kullanma şansım olmadı. zaten bundan sornaki hedefim muhtemelen bir mft kamera almak. alabilirsem inceleyeceğimdir zaten. ya da bir yerlerde inceleyebileceğim bir mft bulabilirsem… teşekkür ederim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s