Bournemouth da bir Canon EOS 500D

Arkadaşımın Canon 500d sini aldım ve indim Bournemouth’a Açıkçası DSLR ye geçtiğimden beri Nikon haricinde bir makine kullanmadım ve herkesin övdüğü Canon’u denemek istiyordum hep.  Her neyse arkadaşımla bir Bournemouth turu yapıp kamerayı test ettik.

Kullanımı Nikon D80’imden sonra gerçekten çok karmaşık ve zor geldi. Hemen her ayarı değiştirmek istediğinde sanki compact makineymiş gibi abuk subuk tuşlarla uğraşıyorsun.  D80’de  ise ayarlar gayet el altında ve pratik.

Bir başka handikap ise AF. Bir kısa yol yardımıyla AF noktasını değiştirebiliyorsunuz. Nikon’da ise 4 yönlü bir tuş yardımıyla dilediğiniz noktaya kaydırabiliyorsunuz.

Her neyse Canon 500D vs Nikon D80 karşılaştırmasına çevirmek istemiyorum daha fazla. Ama gerçekten Nikon D80 e alıştığımdan mıdır, yoksa gerçekten ayarları pratiklikten çok zuak olduğundan mıdır bilemedim ama çekmek istediğim bir çok pozu kaçırdım, kaçırmadıklarımda da gayet kötü pozlama ya da netlik hatası ile karşılaştım.

Hayatımda ilk kez denediğim başka bir şey de live view modu. Tamam iyi, güzel bir şey de. o da pratiklikten çok uzak ne yazık ki. Af hızı gayet yavaş, hatalı af de yapabiliyor zaman zaman. Ayrıca live view modundayken makinenin ayarlarını değiştirmek tam bir ızdırap.

En çok hoşuma giden yanı ise yüksek ISo daki performansı. D80 im ile kıyaslamaya kalkamayacağım, gerçekten çok farklı.

Genel olarak bugünkü çekimden hiç mutlu değildim. Artık akzma günüme mi denk geldi, makinenin ayarlarının karmaşıklığı mı beni engelledi, yoksa çok uzun zamandır 18-55 kit lens kullanmayışı mı sebepti bilemedim, ama çektiğim hiç bir kare beni mutlu etmedi.

Hazır makine elimin altındayken ilerleyen günlerde bir Nikon D80 ile karşılaştırma yapacağım.

Şimdi de sizleri bugün çektiğim fotoğraflarla baş başa bırakayım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s