Lomo LC-A

O bir rus efsanesidir. Bilen bilir. Zaten lomography akımının da öncüsü bu olduğu söylenir.  İnternette yazdığına göre 4 Viyanalı öğrencinin Çek Cumhuriyeti gezisi sırasında keşfediliyor.

Her neyse uzun bir süredir almak istememe rağmen aşırı yüksek fiyatı nedeniyle hep uzaktan uzaktan izledim bu makineyi. Fakat en sonunda Hayyam Pasajında kısmen uygun bir fiyata kendime bir tane edinebildim (uygun fiyata bir tane edinebilmem 2-2,5 senelik bir süreçtir diyebilirim)

Makinenin üzerinde 32 mm f/2.8 Mintar 1 mercek vardır. Gayet keskin bir lens olup başka bir özelliği de çektiği fotoğrafta kenarlara gidildikçe kararmalara neden olmasıdır. Makine de Auto ve de diyafram öncelikli çekim yapmaktadır.

Makinenin bir diğer önemli özelliği de ufacık minicik içi dolu turşucuk olmasıdır.

Hemen + ve – leri sıralayalım

+Merceğinin keskin olması ve de 2.8 diyafram açıklığına sahip olması

+Ufak olması

+Diyafram öncelikli çekim yapabilmesi

+Auto modunun olması

-Enstantane hızının manuel ayarlanamaması

-25 ve 400 asa arasındaki filmleri kullanıyor olabilmesi

-Malzeme kalitesinin çok da güven vermemesi.

Her neyse Lomografi akımından sonra Lomography firması LC-A+ ve de LC-A+RL  yi piyasaya sürüyor. Bunlarda Mintar yerine plasitik bir mercek var. Ve de ekstradan Bulb ve multiple exposure modları gelmiş. Ayrıcana Daha yüksek ASAlı filmlerle çekim yapabilme olanağı sağlamışlar. Aynı şekilde Piyasadaki bazı LC-A ları toplayıp LC-A Refurbished versyonunu da sürdüler. Bunda da lens aynı ama diğer LC-A lardaki özellikler getirtilmiş.

Sonuç olarak filmli makine ile fotoğraf çekmeyi seven herkese tavsiye ederim bu makineyi. Gerçekten dehşet bir şey.

Bu güne kadar tek bir film bitirebildim o da son kullanma tarihi geçmiş bir Kodak Elitechrome 100. İşte o sonuçlar;

3 comments

 1. öncelikle bu güzel ve detaylı yazı için teşekkür ederim.
  birkaç yıllık bir lc-a kullanıcısı olarak yazıdaki bazı noktalara değinmek ve biraz ekleme yapmak istiyorum.biraz uzun bir yazı olacak.

  yazınızdan lc-a ile 400 asa’ dan hızlı filmlerin kullanılamayacağı anlamı çıkıyor ki bu son derece yanlış. bugüne kadar lc-a ile 36, 50, 100, 160, 200, 400 ve 800 asa filmler kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kerata ile 400 asa’ dan daha yüksek hızlı filmleri de kolaylıkla kullanabilirsiniz. sadece 35mm olmaları yeterli.

  otomatik modda pozometresinin ışığı ölçümüne göre lc-a 1/500 sn ile 2 dakika arasında değişen bir enstantane hızı/pozlama süresi kullanır. (evet yeri geldiğinde 2 dakikaya kadar çıkabiliyor böyle durumlarda tripod kullanımı söz konusu olmalı zaten)

  neyse konuya dönelim lc-a nın pozometresi ışığı çoğu zaman hatalı ölçer ve ortaya kusurlu fotoğraflar çıkarır. yukarıdaki fotoğraflarda da yoğun bir şekilde görülen ve artık bir klasik haline gelmiş bu köşelerdeki karartılar yani vignetting durumu ortaya çıkar.
  lc-a’ yı gündüzleri dahi otomatik modda kullandığınız sürece sonuçlarınız yukardakilerden farklı olmayacaktır.

  kullanma kılavuzu her ne kadar manuel diyafram modunun sadece flaş ile kullanım için olduğunu söylese de aslında böyle değil.
  gündüz çekilen fotoğraflarda lc-a’ nın gerçek kapasitesini görebilmek için diyafram ayarını manuel yapabilmeniz gerekir. bu da daha az kusurlu fotoğraflar çekebilmenizi sağlayacaktır.
  tabi bu noktada “vignetting beni rahatsız eden birşey değil hatta hoşuma gidiyor” diye düşünebilirsiniz, seçim size kalmıştır elbet.

  yetersiz ışık olan durumlarda ise eğer hızlı bir filminiz yoksa geriye iki seçeneğiniz kalıyor. ya otomatik modda tripod kullanarak uzun pozlama yapacaksınız, ya da manuel diyafram ayarı ile flaş kullanacaksınız.
  sonuçta belli bir mesafeden sonra (mesela 7 metre uzaktan) flaşın bir esprisi kalmıyor.

  bir ortamda insan gözünün görebileceği kadar aydınlatma mevcut ise o ortamda lc-a ile 800 asa film ve 2.8 diyafram kombinasyonu ile çekim yapabilirsiniz. uzun pozlamaya ve flaşa ihtiyacınız yoktur. (sadece ortamda yapay bir aydınlatma olmalı: sokak lambası, oda aydınlatması, florasan, sahne ışığı vs. bulunması yeterlidir)

  manuel diyafram seçtiğinizde lc-a fotoğrafı sabit olan 1/60 sn enstantane hızıyla çekecektir.
  evet 1/60 sn gece çekimi için yeterli değildir fakat lc-a kendisinden beklenmeyecek bir şekilde gayet hızlı bir lense sahiptir. burada hızdan kastım lensin ışık geçirgenliğidir.

  örneğin 800 asa bir film takıp diyaframı 2.8′ e getirerek geceleri yapay olarak aydınlatılmış herhangi bir yeri fotoğraflayabilirsiniz. mesela açık havadaki bir konser sahnesi olabilir bizzat defalarca test edilip onaylanmıştır 🙂

  film hızı ayarı ise lc-a yı Auto modunda kullanıyorsanız etkilidir. yukarıda belirttiiğim gibi eğer manuel bir diyafram değeri kullanıyorsanız makine üzerindeki asa ayarının çekime etkisi olmayacaktır.
  burada kullanıcının aklına şöyle bir soru gelebilir: film ayarı 400 asa’dan yukarı çıkmıyor, ne yapacağım ?
  -elinizde 400 asa’dan hızlı bir filminiz var ve uzun pozlama yapmak istiyorsanız film ayarını 400′ e getirin. eğer tripod ile veya başka bir şekilde kamerayı sabitlediyseniz bundan sonrası çok da önemli değildir zira çekeceğiniz fotoğraf rahatsız edici derecede uzun pozlanmış(overexposed) olmayacaktır.

  lc-a kullanıcılarına bir hatırlatmada daha bulunmak istiyorum. kameranızın pillerine dikkat edin. vizörden bakarken eğer deklanşöre hafifçe bastığınızda solda kalan led ışığın yandığını göremiyorsanız pillerin yenileriyle değişme zamanı gelmiş demektir.
  unutmayın deklanşöre dokunduğunuz zaman soldaki led hep yanmalı.

  Auto mode içindeyken deklanşöre dokunduğunuzda soldakiyle birlikte eğer sağdaki led de yanıyorsa küçük dostunuz, ortamdaki ışık yetersiz olduğu için sizi uyarmak istiyor demektir. bu durumda eğer düğmeye tam basarsanız lc-a uzun pozlama yapacaktır.
  sağdaki led in yandığı durumlarda :
  -ya makineyi hiç hareket ettirmeden fotoğrafınızı çekmeye çalışın (gerekirse tripod kullanın fakat unutmayın bunun için fotoğrafladığınız nesnenin de hareketsiz olması gerekiyor)
  nefesinizi tutup parmağınızı deklanşör düğmesinde tutmaya devam edin ta ki ikinci “çat” sesini duyana dek.
  -ya da manuel bir diyafram değeri seçip flaş kullanın.

  -yazınızla ilgili düzeltmek istediğim diğer bir nokta ise.
  orijinal LC-A’ nın St Petersburg’ daki fabrikasında üretimi 2005 yılında tamamen durmuştur.
  bu tarihten sonra ise 2006 yılında Lomographic Society firması, çin malı olan LC-A+ adlı modeli satışa çıkardı.
  -LC-A+ nın plastik lensinden dolayı aldığı eleştiriler nedeniyle firma daha sonra LC-A+RL adlı yeni bir model çıkardı. bu modelde ise yine LC-A ile aynı Minitar 1 32/2.8 cam lensi kullanılmıştır zaten ismindeki RL ibaresi Russian Lens anlamına gelmektedir.
  -Refurbished LC-A modellerine gelirsek; bunlar firmanın 2005 yılına kadar satmış olduğu orijinal LC-A’ ların arıza garanti vs. nedenleriyle firmaya geri dönmesi sonucu firmanın bunlara gerekli bakımı/tamiri yapıp tekrar satışa çıkarması sonucu ortaya çıkmıştır.
  yani bu refurbished modelinde multiple exposure ve deklanşör kablosu için uygun slot özellikleri bulunmamaktadır.

  Beğen

  • bilgilendirme için teşekkür ederim 🙂 alalı fazla olmadı ama insan aşık oluyor… e tabi makine hakkında bir şeyler karalarken daha falza araştırmak gerekiyormuş 🙂

   bu 800 asa olayında ise tabi ki kullanabiliriz sonuç olarak 35mm herhangi bir film takılabiliyor ama 800 asa ve üstünü, fakat doğru pozlama yapmayacaktır. ondan bahsetmek istemiştim. yoksa tabi kullanılabilir, ve hatta güzel sonuçlar da çıkarabiliri, ne yazık ki daha öyle bir şey denemedim lomo’da. canon canonet ql17 de yüksek asa film kullanıp bunda daha çok düşük asalı kullanma gbi bir planım var da…

   her neyse, ayrıntılı yazınız ve hatalarımı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s