HDR

High dynamic range diye geçer. İçinde inanılmaz bir ışık ve renk datası barındırır. Amaç da zaten en karanlık bölgede bile detay çıkarabilmektir, kısmen daha homojen bir fotoğraf ortaya sunmaktır.

Atıyorum gün batımı sırasında bir doğa fotoğrafı çekerken gökyüzüne göre ışık ölçümü yaparsak kara  çok karanlık çıkacaktır, tam tersi durumda da gökyüzü çok parlayacaktır. İşte ideal görüntüyü elde etmek için hem toprak hem de gökyüzünde göre ölçüm yapılıp çekilir ve sonrasında bu iki fotoğraf birleştirilir. İşte bu işlem HDR olüyör.

Günümüzde yaygın olarak gerçekten hiç bir özelliği olmayan fotoğrafları en azından biraz bakılabilir kılıp insanlara “vaay ne güzel fotoğraf çekmişsin” dedirtmek için kullanılır. Bunun haricinde hdr’ı çok güzel kullanan ve uygulayanlar da mevcuttur (isim verdirmeyin şimdi :p).

HDR yapmak için kullanabileceğiniz bir sürü program mevcuttur, ama bu güne kadar kullandığım en iyisi Photomatrix Pro 3. Bunun haricinde photoshop’ta da yapılabilmektedir ama bence photomatrix rullaz.

Hdr için fotoğraf makinesinde Bracketing (bkt) tuşu büyük kolaylıktır. Mesela benim D80’imin yanında var bu BKT tuşu. Bu tuşa bastığımda toplamda en fazla 3 ışık değerinde ölçüm yapabiliyor. Bir normal ışık bir daha fazla bir de daha az pozlanmış dğerde yani. Aslında kaç tane çekebileceği kadar kaç stop fazla ya da az çekebileceğinizi de ayarlayabiliyorsunuz. Bazı makinelerde daha fazla çekim olanağı da sağlıyor. Ayrıca tripod da iyi bir yardımcıdır HDR’da.

Her neyse fotoğrafları çektikten sonra (3 tane aynı kare çekmeye dikkat edin. kareler aynı fakat ışık değerleri farklı olmalı) bunları bilgisayarda bahsettiğim programlarda birleştirmek kalıyor. Photomatrix sadece bu amaç için yazılmış bir program, bu nedenle Photoshop’tan daha iyi.

Photoshop içinse;  File->Automate->Merge to HDR diyip, hdr yapacağınız bir ya da birden fazla kareyi seçiceksiniz.

2 comments

  1. ve işte bu da diğer bir beklediğim konu idi. hdr çekime ön yargılı yaklaştığın için buna yer vermezsin diye korkmuştum valla 🙂 çok teşekkürler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s