Objektif çeşitleri

Fotoğraf nedir adlı yazıdan da anlaşılacağı üzere odak uzunluklarına göre temel olarak 3 çeşit objektif vardır.  40-45 mm ye kadar geniş aç, 40-70 arası normal , 70 mm den sonrası ise tele objektife girer.

Odak uzaklığının dışında daha başka özel amaçlara hizmet eden objektifler de vardır.

Balıkgözü: Genelde 180 dereceye kadar bir görüş açısı sağlar, ve bunu bir kareye sığdırmaya çalışrken felaket bozulmalara neden olur. İşte bu tarz objektiflere balık gözü objektifler denir. Fakat bunun yanında normal lenslerin ucuna ek olarak takılan fisheye lensleri de var. Bu lenslerin x0.40 gibi çarpanları oluyor. Fisheye lensleri çok pahalı olduğundan bu tarz ekipmanlar var.  Özellikle ucuza bu lenslerden edinmek isteyenler Zenitar 16mm f/2.8 alabilir. M42 bayonet haricinde Nikon, Canon, Pentax ve Sony uyumluları da var. Fakat 16mm aps-c sensörlerde çarpan faktöründen olacak 24mm 27 mm. Bu nedenle fullframe makinelerde tercih edilmesi daha mantıklı. Aps-c sensörler için ise Samyang 8mm fisheye lens var. Bu da aynı şekilde bu 4 marka ile uyumlu modeli vardır. Fakat nikon’da kullanmak için en azından D300 ya da D7000 kullanmak gere. Non cpu olduğu için bu lens D90-80 ya da d5000 türevi makinelerde ışık ölçümü yapamıyorsunuz.

Macro: Her objektifin minimum netleme mesafesi vardır ve bu minimum mesafenin önündeki nesneler netlik dışı kalır. İşte bunun için konuya çok fazla yaklaşabileceğimiz objektifler yapılmıştır. Bunlar sayesinde 2-3 cm gibi mesfeden netlik yapabiliyoruz  yani nesnelere aşırı yaklaşabiliyoruz. Bu sayede sineğin gözü kanatları vs  fotoğraflanabiliyor. Bunun için ekstradan macro extention halkaları vardır.

Zoom: Belli odak uzaklıkları arasında çekim yapabilen lenslerdir.

Tilt/shift: perspektif kontrolü olan lensler. Mimari çekimler için kullanılır.

Ultrawide: Çok geniş açılı lenslerdir. Balık gözü lensler 15-16mm olurken bu ultra geniş açı elnsler 12-13mm odağa sahip olabiliyor. Bu lenslerde distorsiyon fisheye lara göre daha azdır. Kullandığım 12-24 Tokina lens ultrawide a giriyor.

DX: Aps-c sensörler için çıkartılan lenslerdir. Normal lenslere göre dah ufak ve hafif oluyorlar. Misal 24mm bir lensi aps-c makinede kullanırsak 36mm bir lensmiş gibi görürüz (1,5 çarpanı nedeniyle). Bunun için 18-55 vs tarzı dx lensler var.

Sabit odak: Zoom kabiliyetleri yoktur. Odakları sabittir. Avantajları daha keskindirler, daha az distorsiyon verirler bir de daha iyi diyafram değerlerine sahip olurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s