Fotoğrafı eleştirebilmek.

Kişinin kendini geliştirmesi açısından aslında çok önemli bir şey, fotoğraf inceleyip, ne anlatılmak istendiğini anlamaya çalışıp onu eleştirebilmek, aynı konu üzerine farklı yaklaşımlar üzerine kafa yormak mesela. E tabi bütün bunları yaparken insanın teknik bilgisi ve de fotoğraf ile haşır neşir olması gerekir. Bence başka önemli bir konu da insanın kendi fotoğraflarını inceleyip eleştirebilmesi.

Açıkçası Fotoğraf teknik okumaları (mk reklam yapıyor gibi hissediyorum kendimi ama cidden ben şu anki bilgimi bu kitaba borçluyum, he sen ne biliyorsun lan koca kafa derseniz, susar pısarım  : (( ) bana bu konuda çok yardımcı oldu. Hem bolca fotoğraf inceleniyor, hem de nasıl ve çekerken ne düşünülerek çekildiği anlatılıyor.

Burada önemli olan; konuyu ya da ilgi merkezini diğer öğelerden soyutlayabilmek, netliğin doğru olması, ışık değerinin doğru okunması ve de fotoğrafın doğru ışık alması, doğru bir açı ile çekilmesi, konunun bütünlüğü, kadraj vs…

Anlatılmak istenen bir şey olmasa bile odaktaki objenin etkisini azaltacak öğelerden mümkün mertebe ayrılması lazım.

Bütün bunlar için bir isim daha tavsiye edeceğim (normalde fotokritikten nefret ederim, fakat ikinci el güzel bir ekipman bulurum diye devamlı forumlarını takip ediyorum, ve ister istemez de bakalım bu güne ne fotorğaflar var diyorum, işte öyle bir günde rastladım bu isme) Muhsin Divan. Fotokritik’de genelde günün fotoğraflarını eleştiriyor, ve eleştirirken öğretiyor adeta.  Cidden bu kadar eğitici eleştiri yapamaz bir insan daha. Bu açıdan kendisini de takip etmenizi tavsiye ederim.

Neyse özetlemek gerekirse fotoğrafı eleştirebilmek size daha bilinçli fotorğaf çekmenizi sağlayacaktır. Bu da daha güzel fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.

Misal bu fotorğafta ortadaki mor çiçeğin çevresindeki diğer mor çiçekleri yok edebilsem o ortadaki mor lalenin etkisi artıcak ve daha iyi bir fotoğraf olucaktı. (Fakat daha iyi bir fotoğraf çekmek uğruna bir canlıyı öldürmek saçma bir şey. boşverin fotoğraf daha kötü gözüksün : )) . Ayrıca fotoğrafta açık bir netlik problemi söz konusu. Ortadaki mor lale net olması gerekirken hemen altındaki mor lale netlenmiş.  Bunun sebebi objektifimin en az 35cm den netlemesi.  Her neyse. Bunun yanında kadrajsal hatlar, fotoğrafın kıyısından köşesinden çıkmış kollar bacaklar, dikkat dağıtıcı diğer unsurlar vs… Fotoğraflarınızı ve başkalarının fotorğaflarını incelerken bütün bunlara dikkat ederek incelerseniz, siz de bir alışkanlık kazanmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s