Tarihi Hanlar

Ekşifotoğraf ile il fotoğraf çekmeye başladığımızda böyle bir tema belirlemiştik. Eminönü’ndeki tarihi haları bir gezelim fotoğraflıyalım diye… Bu işe de ilk Büyük Yeni Han’dan başlamıştık.

Aslında bu tema tarihimizi ne kadar kötü kullandığımızı göstermişti bana. yüzlerce yıllık binalara gelişi güzel ekler yapılmış, duvarları yıkılmış, tepeleri kapatılmış vs… ne yazık ki hiç bir bilinçli yenileme yapılmadan insanlar burada iş yerlerini kurmuşlar. Bütün bunların sonucu olarak da geri dönülmez bir bozulma olmuş.

Aslında bir çok hanın inanılmaz geçmişi var. Misal Büyük Yeni Han. 1764 yılıdna yapılmış, uzunca bir süre ticaretin kalbi olmuş. Daha sonralarında işgal kuvvetlerinin karargahı olmuş. Enterersandır ki dolaştıım hanlar içinde tek bozulmamış han budur. Ya da Burmalı Han. Mimar Sinan tarafından yapılmış, ilk başta mahkeme olarak kullanılmış fakat daha sonra hana çevrilmiş. Ne yazık ki düzgün hiç bir şeyi kalmamış. Daha böyle niceleri var…

Ama hepsi böyle kendi haline bırakılmamış. Mesela Karaköy’de Balıklı Han var. Bir arkadaşım oranın restorasyonunda çalışıyordu ve benden proje için fotoğraflarının çekilmesini istemişti. Gerçekten bilinçli bir restorasyon yapılıyor. Yakın bir gelecekte otel mi ne bişey olacak sanırsam.

Genel olarak hoş bir gezi olmuştu benim için bu hanları dolaşmak. Hem öncesinde ufak bir araştırma yaparak gitmiştim, fakat bir çok han artık iyi durumda olmadığından birazcık da hayal kırıklığına uğradım. Açıkçası en iyi bakılmış hanlar Kapalı Çarşı içindeki ya da çevresindekiler.  Özellikle buradakilere gitmek isteyenlere bir kapalı çarşı haritası edinmelerini tavsiye ederim.

Büyük Yeni Han Zenit ET + Helios 58mm f/2 + Agfa Vista 400 asa

Büyük Yeni Han Zenit ET + Helios 58mm f/2 + Agfa Vista 400 asa

Büyük Yeni Han Nikon d80 + Tokina 12-24 f/4

Büyük Yeni Han Nikon d80 + Tokina 12-24 f/4

Nikon 80 + Tokina 12-24 f/4

Nikon 80 + Tokina 12-24 f/4

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s